هر روز!
هر روز!

تجاوز به حریم شخصی ممنوع! (طنز) حریم شخصی، چارچوبی مچاله

تجاوز به حریم شخصی ممنوع! (طنز) 
 حریم شخصی، چارچوبی مچاله

تجاوز به حریم شخصی ممنوع! (طنز)
حریم شخصی، چارچوبی مچاله شده از روابط بین فردی و البته جمعی است، چارچوبی که در حال حاضر هر کس و ناکسی قصد عبور از آن را دارد و گاهی دخالت در آن لذت فتح قله‌ی قاف و بعضاً هم شیرینی صعود به اورست را دارد.

آخر چرا نمیگی چی شده؟ یعنی ما غریبه شدیم دیگه؟ حرف بزن تا خودت رو سبک کنی، بگو شاید مشکلت برطرف بشه، داشتیم از این حرف‌ها؟ ؛ این عبارات تنها نمونه‌های کوچکی از شکستن و نقض حریم شخصی افراد توسط بستگان، آشنایان و دوستان محترم است.

حریم شخصی، چارچوبی مچاله شده از روابط بین فردی و البته جمعی است، چارچوبی که در حال حاضر هر کس و ناکسی قصد عبور از آن را دارد و گاهی دخالت در آن لذت فتح قله‌ی قاف و بعضاً هم شیرینی صعود به اورست را دارد. در راه رسیدن به این سر منزل مقصود برخی از دوستان و آشنایان ، سختی‌هایی هم همراه کاروان کنجکاوهاست و سر درآوردن از زندگی شخصی افراد، همان سختی عبور از سر سوزن را دارد که البته چون کنجکاوهای محترم و محترمه مصمم به شخم زدن زندگی اطرافیانشان هستند، تمام سختی‌ها را با روی باز می‌پذیرند.
ما و شما نداریم، حالا ما غریبه شدیم دیگر!! این عبارات  که همیشه بوی خوش کمک از آن نمی‌آید، همان کلید های ورود به حریم فردی و حکم ویران سازی و سر درآوردن از کار سایرین است. ناگفته نماند که گاهی همین سایرین اسباب دخالت در حریم شخصی خود را دو دستی و با دل و جان تقدیم دزدان هویت و اطلاعات فردی می‌کنند.
تا اینجای مطلب، روی صحبتمان با همان‌هایی است که انسان در موقع صحبت کردن با آن‌ها احساس می‌کند روی یک صندلی در اتاقی تاریک نشسته و چراغی از بالای سر آن‌ها، فضا را طی الارض می‌کند.
بازجویی از جنس احوال‌پرسی
در آخر صحبت‌ها هم، آن دوست یا فامیل یا همسایه که به بهانه احوال‌پرسی ،شما را استنتاق می‌کند با گفتن کلماتی از جمله آهان ،که این طور و عجب و ...مسیر بازجویی دوستانه را به سمت خاصی هدایت می‌کند و با دادن دستی جانانه به شما و فشردن محکم آن، از همکاری بالاجبار شما ابراز صمیمیت می‌کند.
کافی است که مبتلایان با کمی سماجت و تحمل سختی اقدام به ترک آن کنند به طوری که در مجامع عمومی به هنگام صحبت کردن سایر افراد با کمی مرارت، جلوی گوش‌هایتان را بگیرید و حواستان را با امری دیگر پرت کنید، در این بین تخمه جویدن هم از سوی برخی از متخصصین توصیه می‌شود
در آنالیز اشخاص این چنینی، باید گفت که کنجکاوی همچون پوشش 75درصدی بدن انسان از آب، قسمت عمده‌ی شخصیت آن‌ها را تشکیل می‌دهد و با گرفتن شخصی‌ترین اطلاعات از شما، به سراغ نفر بعدی رفته و اطلاعات شما را به آن می‌دهد تا از این جهت باب آشنایی را با افراد دیگر باز کند. به همین منظور این افراد علاوه بر سرک کشیدن در زندگی اطرافیان، شغل شریف نشر اطلاعات شخصی دیگران به سایرین را هم دارند.
در کنار این کنجکاوی‌های عمدی، صحنه‌های دیگری هم به عنوان نقض حریم شخصی در مجامع عمومی دیده شده است. احتمالاً برای شما هم پیش آمده که گذرتان از روی اجبار و ناچاری و برگشتن ورق زندگی به حمل و نقل عمومی از جمله مترو افتاده باشد، در غیر این صورت و اگر مسیرتان به آن سمت و سوها کج نشده است، امیدواریم بلا همچنان از شما دور باشد.اما اگر مسافر کمپوت‌های انسانی یا همان متروها بودید، شاهد اتفاقات نادر و به نوع خود عجیب بوده‌اید.
حریم شخصی، بی معنی ترین واژه در مترو

با این حال، درست در مترو و هنگامی که دستتان در کلیه سمت چپ طرف مقابل است و پای راستتان را مسافر دیگری به جای کیفش بغل کرده است، موبایل شما و یا فارسی پاس شده آن، تلفن همراهتان شروع به زنگ خوردن می‌کند و در این هنگام شما دستتان را که احتمالاً لوزالمعده مسافر روبه رویی‌تان به آن چسبیده از بین فشار جمعیت بیرون می‌آورید و اقدام به پاسخگویی می‌کنید، درست در این لحظه و هنگامی که شما مشقت‌هایی زیادی را برای جواب دادن به این تلفن بی موقع می‌کنید و گفتگویی را با آن سوی خط برقرار کردید، کافی است سرتان را البته اگر فضایی برای این کار بود حدود 30درجه ای بچرخانید تا ببینید ده‌ها چشم کنجکاو که مایلند ادامه صحبت‌های شما را پیگیری کنند چگونه با نگاه‌هایشان خواستار ادامه مکالمه شما هستند. لازم به ذکر است درست در همین دقیقه تاریخی شما حس زیر ذره بین قرار گرفتن از سوی ملتی را دارید را که باید آن را به سایر حس‌هایتان بیافزایید.
درست در مترو و هنگامی که دستتان در کلیه سمت چپ طرف مقابل است و پای راستتان را مسافر دیگری به جای کیفش بغل کرده است، موبایل شما شروع به زنگ خوردن می‌کند. در این لحظه که شما با مشقت به این تلفن بی موقع جواب می‌دهید کافی است سرتان را حدود 30درجه ای بچرخانید تا ببینید ده‌ها چشم کنجکاو مایلند ادامه صحبت‌های شما را پیگیری کنند
سلاح سکوت مسافران برای گوش دادن واضح به صحبت‌های افراد
در حین مکالمه اگر شما تن صدایتان را برای خلاصی از فشار کنجکاوها کم کنید، بازهم بی فایده است چرا که اطرافیان و سایر مسافرین سلاح سکوت را در برابر شما استفاده می‌کنند و در آن لحظه معمولاً اطرافیان شما کمی ساکت‌تر شده تا صدای شما را واضح‌تر بشنوند. این اوضاع جالب هنگام خواندن و فرستادن اس ام اس و یا همان پیامک خودمان، نیز برای شما تکرار می‌شود....
این کنجکاوی‌ها درمان پذیر است اگر....
برای توضیح این مسئله باید گفت که کنجکاوی امری طبیعی است اما زیاد از حد آن را باید به پای فضولی نوشت که به هیچ وجه امری منطقی نیست و کافی است که مبتلایان با کمی سماجت و تحمل سختی اقدام به ترک آن کنند به طوری که در مجامع عمومی به هنگام صحبت کردن سایر افراد با کمی مرارت، جلوی گوش‌هایتان را بگیرید و حواستان را با امری دیگر پرت کنید، در این بین تخمه جویدن هم از سوی برخی از متخصصین توصیه می‌شود. علاوه بر این فرد مبتلا به فضولی و شخم زدن زندگی سایر

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید