مسیر سبز
مسیر سبز

تحریم ایران، به کام دهلی‌ نو خبرگزاری فارس: تحریم‌های ایران

تحریم ایران، به کام دهلی‌ نو
خبرگزاری فارس: تحریم‌های ایران برای دهلی‌نو مفید بوده، چرا که این کشور سال گذشته ۸ میلیارد دلار نفت از ایران وارد کرده، بدون اینکه حتی یک دلار از هند خارج شود.

بیزینس لاین در گزارشی نوشت:  پس از ایجاد مکانیزم پرداخت روپیه برای مبادلات تجاری با ایران در سال گذشته و نیاز این کشور برای خرید کالا از هند برای استفاده از روپیه‌ ناشی از فروش نفت خود به دهلی‌نو، صادرات هند به ایران به شدت افزایش یافت.

در حال حاضر، دولت آمریکا محدودیت‌ هند به همراه چین و کره جنوبی را برای خرید نفت بیشتر از ایران کاهش داده است.

اگرچه به طور رسمی هنوز موافق نشده است، اما ایران از هند خواسته تا 55 درصد دیون نفتی خود به تهران را به یورو پرداخت کند.

از این رو، کارشناسان شاهد انباشته شدن بیشتر روپیه‌های متعلق به ایران در حساب‌های بانکی هند هستند و تنها راه استفاده از این مبالغ، خرید کالا و خدمات از هند است.

هند در پشت صحنه نیز شرکت‌های داخلی خود را تشویق می‌کند تا در پروژه‌هایی نظیر احداث جاده، ساخت خط آهن یا کارخانه در ایران مشارکت کنند.

هفته گذشته وزارت بازرگانی هند با مقامات شرکت‌های بخش عمومی در رابطه با این موضوع دیدار داشت.

چنین پروژه‌هایی ماهیتی با ارزش بالا دارند و زمان بر هستند. با این حال، دولت هند چند ماه پیش با قوانین جدیدی به کمک افزایش صادرات این کشور به ایران آمد که این صادرات در زمان کوتاه صورت گیرد.

قوانینی مانند اینکه تولیدکنندگان می‌توانند مواد خام وارد کنند و تنها با 15 درصد ارزش افزوده آن را به ایران صادر کنند و شرایط دیگر نظیر اینکه کالاها باید از یک بندر هندی به یک بندر ایرانی منتقل کند، تغییر نکرد.

با این حال، صادرات تحت این تسهیلات ارزش افزوده هنوز اتفاق نیفتاده است. معاون بانک یو‌سی‌اُ که مسئول مبادلات با ایران است، احتمال می‌دهد که صادرکنندگان احتمالا از این تسهیلات اگاهی ندارند.

بانک یوسی‌اُ نشست‌هایی با صادرکنندگان هندی برای آگاه کردن آنها از فرصت‌های پیشنهادی ایران برگزار کرده است.

پس از آخرین نشست در 21 دسامبر، مقامات هندی اعلام کردند که بانک یوسی‌اُ با 6 بانک ایرانی برای انجام مراحل پرداخت‌ها مذاکره کرده است و به زودی با بیش از 4 مورد از آنها تعهدنامه امضا خواهد کرد.

آرون کائول مدیرعامل بانک یوسی‌اُ گفت: با این اقدام خرید کالا از هند، برای واردکنندگان ایرانی ارزان‌تر تمام می‌شود.

این بانک هندی سال گذشته مسئولیت مبادلات تجاری ایران و هند و پرداخت ها را بر عهده داشت.

بر اساس توافق‌های صورت گرفته، پالایشگاه‌های هندی از ایران نفت خریداری می‌کنند و پول آن را به حساب ایران در بانک یوسی‌اُ شعبه بمبئی واریز می‌کنند، زمانی که ایرانی‌ها از هند کالا می‌خرند، بانک یوسی‌اُ مبلغ کالاهای خریداری شده از سوی ایران را به صادرکنندگان هندی از حساب بانکی ایران پرداخت می‌کند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید