هر روز!
هر روز!

ترامپ با برجام چه می کند دونالد ترامپ از

ترامپ با برجام چه می کند
دونالد ترامپ از همان روزهای رقابت های انتخاباتی خود، وعده پاره کردن برجام را داده بود و این توافق را احمقانه می خواند اما مجبور شد تا دوبار، پایبندی جمهوری اسلامی به توافق هسته ای را اعلام کند و حال در آستانه امضای سومین گزارش خود است. وی اما در 27 تیرماه اعلام کرد که قصد دارد در ماه اکتبر از توافق هسته ای بیرون بیاید و به دنبال راهی برای اعلام عدم پایندی ایران به برجام است.
به گزارش : جایگزینی برای برنامه شکست خورده ترامپ
 به گزارش صبح نو دولت آمریکا در ابتدا سعی داشت تا از گزینه بازرسی نظامی از تاسیسات هسته ای ایران برای خروج از برجام استفاده کنند که با مخالفت آژانس روبه رو شد. حال اما مشاوران ترامپ راه دیگری را پیش روی او گذاشتند، یک راهبرد نوین که به جای نابود کردن توافق هسته ای، آن را تقویت می کند. به گزارش بلومبرگ، «این طرح به طور خلاصه شامل سه محور معافیت تحریمی، عدم تأیید پایبندی ایران و ترمیم توافق است که جایی میان نابود کردن توافق و حفظ توافق قرار دارد.» اما پاسخ دقیق برنامه آمریکا را شاید بتوان در سخنان نیکی هیلی یافت کرد؛ وی هفته گذشته در سازمان ملل تاکید کرد: «ترامپ می تواند هر زمان که تصور کرد این توافق منافع ملی آمریکا را حتی در صورتی که ایران به متن توافق پایبند باشد، تأمین نمی کند، پایبندی ایران را مورد تأیید قرار ندهد.» اگر سخنان هیلی را در کنار انعطاف قانونی که از وزارت امور خارجه آمریکا می خواهد پایبندی ایران را تأیید کند، قرار دهیم تا حدودی نیت ترامپ آشکار می شود.
سرنوشت برجام در دستان کنگره
به نظر می رسد رییس جمهور آمریکا در نظر دارد که اعلام کند: «ایران به دلیل ادامه آزمایش های موشکی بالستیکی خود، به توافق هسته ای پایبند نبوده است.» موضوعی که از سوی مقامات آمریکایی هم تأیید شده است. در صورت وقوع چنین بهانه ای، این اقدام ترامپ سرنوشت توافق هسته ای را به دست کنگره آمریکا می سپارد که ممکن است منجر به وضع مجدد تحریم هایی شود که انتظار می رود ترامپ در هفته جاری لغو کنند.
شریک دزد و رفیق قافله
اما این تنها کارت برنده ترامپ نیست؛ به گفته دیپلمات های آمریکایی، دولت آمریکا توانسته انگلیس و فرانسه را برای مذاکره مجدد درباره برجام متقاعد کند و در حال رایزنی با آلمان است. اظهارات سخنگوی وزارت امورخارجه فرانسه در هشتم تیرماه را می توان مدرکی دال بر اثبات این خبر دانست، چراکه وی اعلام کرد: « امانوئل ماکرون، رییس جمهور فرانسه، 29 اوت سال جاری میلادی، به این موضوع اشاره کرد که پس از پایان مدت زمان تعیین شده در برجام، می توان به توافق مکمل آن دست یافت؛ توافقی که تمرکز آن بر برنامه های موشک بالستیک ایران باشد.
این امر می تواند هدف رایزنی های آتی با شرکای امضاکننده این توافق باشد.» «جرارد آرو» سفیر فرانسه در آمریکا همچنین تأکید کرد که گفت وگو «درباره سایر جنبه های سیاست خارجی ایران، خارج از برجام امکانپذیر است.» با کنار هم قراردادن این دو خبر می توان نتیجه گرفت که آمریکا توانسته فرانسه را تا حدودی قانع کند که این مذاکره مکمل (!) را که در واقع همان مذاکره مجدد است، زودتر از پایان موعد برجام انجام دهد؛ به همین دلیل هم دیپلمات های آمریکایی به بلومبرگ گفته اند که فرانسه و انگلیس برای ایجاد فشار بر ایران برای قبول مذاکره مجدد، مو فق بوده اند و فقط آلمان مانده تا به آمریکا بپیوندد. در واقع، ترامپ در تلاش است تا توافق هسته ای را به نفع دولت خود تغییر دهد چراکه معتقد است برجام بیشتر به نفع ایران است تا آمریکا.
ظریف: اروپا هوشیار باشد
در این میان اما با آغاز زمزمه هایی درباره مذاکره مجدد درباره برجام، دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، مذاکره مجدد بر سر برجام را خطرناک خوانده و هشدار داده بود: «در صورت شکست این توافق، دستیابی به توافقی دیگر غیرممکن خواهد بود.» همچنین وزیر امورخارجه درباره همراهی اتحادیه اروپا با برنامه های ترامپ و در مردادماه در دیدار با فدریکا موگرینی هشدار داد: «آقای ترامپ تلاش می کند به هزینه ایران برجام را از بین ببرد و اروپا لازم است در این خصوص هوشیار باشد.» حال فقط باید 4 روزی منتظر ماند و برنامه ترامپ برای نابودی برجام را نظاره کرد و دید که آیا موفق به جلب حمایت اتحادیه اروپا می شود یا شرکای غربی اش، مانند آژانس هسته ای این درخواست را نادیده می گیرند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید