هر روز!
هر روز!

ترامپ در فضا چه خواهد کرد؟ : ترامپ در فضا

ترامپ در فضا چه خواهد کرد؟ : ترامپ در فضا

ترامپ در فضا چه خواهد کرد؟
: ترامپ در فضا چه خواهد کرد؟
تاریخ ایالات متحده با سیاست های دو حزبی گره خورده است. اختلاف احزاب در باورها و اهداف موجب می شود تا با تغییر موضع قدرت، شاهد تغییرات گسترده در عرصه های گوناگون در این کشور باشیم. برنامه های فضایی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. طی چهار دهه آخر قرن بیستم تعویض حزب صاحب قدرت در ایالات متحده موجب تغییرات بنیادین در برنامه های فضایی نشد. پروژه هایی همچون آپولو و شاتل بدون دست خورد سیاسی توانستند در بلند مدت به اهداف خود دست یابند. اما در دو دهه اخیر تغییر حزب حاکم در کاخ سفید موجب تغییرات گسترده در سیاست فضایی آمریکا شده است.
به گزارش : سفر به مریخ؛ از مسیر ماه یا سیارک ها؟ جورج بوش با ارائه برنامه کانستلیشن Constellation اهداف بلند پروازانه و بلند مدتی برای ناسا چید تا راه را برای حضور دوباره انسان در ماه و سپس مریخ را باز کند. برنامه او همچون اهداف پدرش در فضا، رسیدن به مریخ تا آخر دهه دوم میلادی، بلندمدت و گران قیمت بود. با اینکه بوش، بر خلاف پدرش، موفق به تصویب و آغاز برنامه فضایی خود شد، با روی کارآمدن دولت آقای اوباما برنامه کانستلیشن به دلیل هزینه های بسیار بالا کنار گذاشته شد. اوباما با ورود به کاخ سفید برنامه جدیدی را برای سیاست فضایی آمریکا در سر داشت. در دولت وی ناسا ساخت و توسعه فضاپیمای اوریون و پرتابگر اس.ال.اس. را با هدف اعزام فضانوردان به مریخ و سیارکی نزدیک به زمین آغاز کرد. در همین حال پرونده سی ساله پرواز شاتل ها بسته شد و طی قراردادی با سازمان فضایی روسیه، فضانوردان آمریکایی توسط فضاپیمای روسی سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شدند. انعقاد قرارداد با شرکت های تجاری فضایی برای خصوصی سازی ماموریت های مدار پایین زمین از دیگر اقدام های انقلابی دولت اوباما بود.
پرتابگر اس. ال. اس. و فضاپیمای اوریون فضانوردان را به مقاصد دورتر خواهند برد. تصویری خیالی از پرتاب اس. ال. اس.
آیا بودجه های مطالعات زمین ناسا کاهش می یابد؟ انکار تغییر اقلیم و مخالفت شدید با پروژه های مربوط به آن از مشخصه های سیاست جمهوری خواهان ایالات متحده است. به همین دلیل، حال که سکان هدایت کشور به دست ترامپ افتاده و اکثریت جمهوری خواه در کنگره حاکم است، باید انتظار لغو برنامه هایی را داشته باشیم که به بررسی و مطالعه اثرات و عوامل تغییر اقلیم می پردازند. بخش مطالعات زمین ناسا نیز از این قاعده مستثنی نیست. در سال های اخیر دولت اوباما تاکید بیشتری روی مطالعه زمین توسط ابزارهای علمی ناسا داشته است. به گونه ای که بودجه این بخش با افزایش نیم میلیارد دلاری طی هفت سال گذشته، در سال ۲۰۱۶ به حدود دو میلیارد دلار رسید. اما سیاستمداران جمهوری خواه همواره خواستار تمرکز ناسا روی اکتشافات فضایی بودند و با اعمال فشار در ارائه بودجه ناسا و زیر سوال بردن سیاست های مدیریت آن، اهداف خود را دنبال کرده اند. دانلد ترامپ، کاندیدای جمهوری خواه در کمال شگفتی به ریاست جمهوری آمریکا رسید. او از منکر سرسخت بحث تغییرات اقلیمی زمین است. از آنجایی که اکثریت کنگره و سنا هم در اختیار جمهوری خواهان است، کارشناسان پیش بینی می کنند فعالیت های بخش مطالعات زمین ناسا، کاهش محسوسی داشته باشد. به احتمال زیاد در دوره جدید فعالیت های ناسا تاکید بیشتر روی اکتشافات منظومه شمسی است و از طرفی دیگر ممکن است سطح برنامه های فضایی در ایالت های دموکرات کاهش پیدا کند و تغییرات جهت دار در سیاست های ناسا را شاهد باشیم.
در سال های اخیر ناسا تحقیقات زمینی خود را گسترش داده است. تصویری از ابزار های فضایی ناسا که به مطالعه زمین می پردازند.
دولت ترامپ و بخش خصوصی فضا کمپین ریاست جمهوری ترامپ بارها از شرکت های خصوصی و برنامه های تجاری فضایی حمایت و استقبال کرده است. همکاری میان ناسا و شرکت هایی همچون اسپیس اکس و بویینگ هم اکنون در جریان است. دولت اوباما قراردادهایی برای ارسال فضانوردان آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی امضا کرده است. این بدین معناست که حداقل سیاست آمریکا برای ارسال فضانوردان و محموله های فضایی به مدار نزدیک زمین با کمک شرکت های تجاری تغییر نخواهد کرد. اما کارشناسان صنعت فضایی بر این باورند که دولت ترامپ ممکن است به برنامه بلند مدت ناسا برای توسعه پرتابگر اس.ال.اس. پایان دهد. ناسا هم اکنون در حال ساخت پرتابگر اس.ال.اس. است که قوی ترین پرتابگر ساخته بشر خواهد بود. طبق برنامه فعلی، اس.ال.اس. پشتوانه ناسا برای اعزام فضانوردان به مریخ و سیارک های نزدیک به زمین است. اما ممکن است ترامپ به باور آنان که اس.ال.اس. را ضروری نمی دانند، تن دهد و سرنوشت پرتابگرهای سنگین وزن را نیز به بخش تجاری بسپارد.
پرتابگر فالکون ۹ و فضاپیمای دراگون که ساخته ی شرکت اسپیس اکس هستند تاکنون چندین محموله به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال کرده اند.
بار دیگر بازگشت انسان به ماه از برنامه هایی که گفته می شود دولت ترامپ پیگیر آن خواهد شد، بازگشت انسان به ماه است. دولت اوباما در طرح ریزی برنامه خود برای رسیدن به مریخ از رفتن به ماه سر باز زده است و به عنوان جایگزین آن سیارکی نزدیک زمین را به عنوان هدف نزدیک تر پروژه بلند مدت خود در نظر دارد. طبق پژوهش های دمی ملی علوم آمریکا، ناسا از لحاظ مالی امکان توسعه دو پروژه همزمان برای رسیدن به مریخ و ماه را ندارد. با این حال به نظر می رسد دولت ترامپ بازگشت انسان به ماه را به صورت جدی دنبال کند.
احتمال بازبینی ماموریت بازیابی سیارک برنامه دیگری که در سیاست فضایی دولت جدید آمریکا مطرح شده است، ماموریت بازیابی سیارک ناسا است. هدف این برنامه قراردادن سیارکی در مدار ماه برای بررسی و معدن کاوی، جهت استخراج ذخایر ارزشمند است. این برنامه به عنوان پیش زمینه ای برای سفر به مریخ طرح ریزی شده است. همچنین برخی بر این باورند که اجرای ا

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید