هر روز!
هر روز!

ترندهای تکنولوژی در گذر زمان : ترندهای تکنولوژی در گذر

ترندهای تکنولوژی در گذر زمان : ترندهای تکنولوژی در گذر

ترندهای تکنولوژی در گذر زمان
: ترندهای تکنولوژی در گذر زمان
چند روزی بیشتر به پایان سال 2015 میلادی نمانده است. تکنولوژی هم با گذر زمان در حال پیشرفت است. بد نیست به همین مناسبت، 40 سالی به عقب برگردیم و پیشرفت تکنولوژی هایی که در روز کریسمس وجود داشتند را ده سال به ده سال بررسی کنیم.

به گزارش سال 1975 را می توان عصر حجر تاریخ کامپیوتر خواند. سال 1975 زمانی است که انسان ها فهمیدند می توانند گوشه های کامپیوتر را گرد کنند تا راحت تر قل بخورد. سال 1975، عرضه ی کامپیوتر Altair 8800 را برای اولین بار در امریکای شمالی رقم می زند. احتمالا اسم این کامپیوتر را نشنیده اید، اما این کامپیوتر، دستگاهی است که به مردم اجازه داد با زبان BASIC نرم افزار بسازند. «بیل گیتس» و «پاول الن» هم به فکر ساخت نرم افزار افتادند و در سال 1975 مایکروسافت را تاسیس کردند.

دعوای بین نوارهای VHS و Betamax هم در سال 1975 شروع شد. اولین دستگاه های پخش نوار بتامکس در سال 1975 عرضه شدند.

با این حال، مهم ترین تکنولوژی سال 1975 را شرکت BIC عرضه کرد. این شرکت اولین تیغ یک بار مصرف دنیا را ساخت و عرضه کرد.


ده سالی به جلو می رویم و تکنولوژی ها شکلی امروزی تر به خود می گیرند. موسیقی که یکی از مهم ترین مشخصه های دهه ی هشتاد است، با «واکمن» های سونی سطح جدیدی پیدا کرده بود. اولین پخش کننده های سی دی هم در همین دوران عرضه شدند.

اولین مدل مکینتاش در سال 1984 عرضه شده بود و در سال 1985 هم هنوز محبوبیت اش را حفظ کرده بود. مدل اول کامپیوتر Commodore هم در همین سال عرضه شد. کنسول ZX Spectrum هم در بازار بود و محبوبیت بالایی داشت.

عرضه ی نسخه ی اول ویندوز به اسم «ویندوز 1.0» هم در سال 1985 صورت گرفت. با این حال، مهم ترین اتفاق این سال، عرضه ی کنسول بازی نینتندو یعنی NES بود. این کنسول بازی یکی از تاثیرگذارترین کنسول هایی است که در تاریخ عرضه شده. بازی هایی مثل «سوپر ماریو» یا «فاینال فانتزی» برای اولین بار روی این کنسول عرضه شدند.

وب سایت eBay در سال 1995 به راه افتاد. در نتیجه خرید گجت ها و دستگاه های مختلف در کریسمس این سال راحت تر از قبل شده بود. سال 1995 برای صنعت بازی های ویدیویی اهمیت زیادی داشت. دو کنسول بازی «پلی استیشن» و «ساترن» به ترتیب از سوی شرکت های سونی و سگا عرضه شدند. البته در حالی که سگا ساترن با شکست وحشتناک سنگینی روبرو شد، در کریسمس سال 1995 زیر هر درخت کریسمس یک پلی استیشن پیدا می شد.

نینتندو هم که شش سالی بود کنسول دستی «گیم بوی» را عرضه کرده بود، در سال 1995 مدلی بروزرسانی شده از این دستگاه عرضه کرد. گیم بوی به قدری خوب بود که تا سال 2001 نینتندو کنسول دستی جدیدی عرضه نکرد. تصورش را بکنید، یک دستگاه بازی دارید که یازده سال عمرش است.

نینتندو هم در سال 1995 یکی از بدترین کنسول های بازی تاریخ را عرضه کرد. کنسول Virtual Boy نینتندو قرار بود یک هدست واقعیت مجازی باشد و تصاویری سه بعدی نشان دهد؛ با این حال، بازی های این کنسول به قدری بد بودند و استفاده از Virtual Boy هم آن قدر سخت بود که هیچ کس تحویل اش نگرفت.

در سال 1995 هم چنین مایکروسافت «ویندوز » را عرضه کرد. این ویندوز روی سیزده فلاپی یا یک دیسک عرضه می شد و تمام کسانی که کامپیوتر شخصی داشتند به دنبال آن بودند.

سال 2005 شاید به امروز نزدیک تر به نظر برسد، اما از دیدگاه تکنولوژی هنوز هم با امروز فاصله ی زیادی دارد. بهترین موبایلی که در سال 2005 می توانستید پیدا کنید، یک سونی اریکسون K750 بود. این گوشی صفحه نمایشی با وضوح 176 در 220 پیکسل داشت و می شد در آن 38 مگابایت فایل ذخیره کرد. یک دوربین دو مگاپیکسلی هم روی این گوشی بود که به سرعت همان حافظه ی 40 مگابایتی را پر می کرد.

اپل هم که هنوز دو سالی تا عرضه ی آیفون فاصله داشت، آیپاد را برای اولین بار با قابلیت پخش فایل های ویدیویی ارتقا داده بود. آیپاد نسل پنجم هم چنین 30 گیگابایت «هارددیسک» داشت. اولین آیپاد نانو هم در سال 2005 و در مدل های 1، 2 و 4 گیگابایتی عرضه شد.

در صنعت بازی، سونی کنسول دستی PSP را عرضه کرد. این کنسول هم در طول عمرش با بازی های درست و حسابی و خوبی همراه شد و توانست یکی از پرفروش ترین کنسول های دستی تاریخ شود.

با این حال، مایکروسافت از سوی دیگر و با عرضه ی ایکس باکس360، نسل هفتم بازی های ویدیویی را آغاز کرد. ایکس باکس360 برای اولین بار بین کنسول های بازی، توانایی پخش تصاویر HD را داشت. این کنسول هم هشت سال به خوبی توانست بفروشد و در این مدت، سال های بسیاری از رقیب اش هم جلوتر بود.

تکنولوژی های امسال در مقایسه با سال 2005 بسیار فضایی تر شده اند. اپل امروزه دستگاه هایی مثل آیفون 6s یا آیپد پرو را عرضه می کند که از زمین تا آسمان با دستگاه های قدیمی اش فرق دارند. دستگاه هایی به اسم «تبلت» یا «گوشی های هوشمند» را نمی توانستید در سال 2005 و شبیه به آن چه امروز می بینیم پیدا کنید.

در صنعت بازی، کنسول های ایکس باکس وان و پلی استیشن4 هم با قدرت بالایی به یکی از پرفروش ترین دستگاه های صنعت تکنولوژی تبدیل شده اند. این کنسول ها از نظر کاربرد، هنوز هم مثل همان پلی استیشن سال 1995 هستند، اما توانایی پردازش آن ها به مقدار قابل توجهی پیشرفت کرده است.

امسال هم چنین در صنعت تکنولوژی، شاهد ظهور ترند (مد) جدیدی به اسم «پهپاد» (Drone) بودیم. در حالی که اگر در سال 2005 از گوشه و کناری می شنیدیم که سازمان های امنیتی دنیا، دستگاه هایی دارند که پرواز می کنند و فیلم می گیرند، امروز می توانیم به مغازه ای برویم و یکی از آن ها برای خودمان بخریم.

با تمام این اوصاف، مهم ترین اتفاق تکنولوژی امسال، عرضه ی

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید