هر روز!
هر روز!

تزیین پشمک شب یلدا شب یلدا بلندترین شب سال و

تزیین پشمک شب یلدا شب یلدا بلندترین شب سال و

تزیین پشمک شب یلدا
شب یلدا بلندترین شب سال و یکی از جشن های ایرانی است که با خوراکی های مختلف همراه است. با خوراکی ها و تنقلات شب یلدا و  آشنا شوید.
 
شب یلدا
به گزارش : شب یلدا یا شب چلّه بلندترین شب سال در نیمکره شمالی زمین است. این شب به زمانی بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) اطلاق می شود.
 
ایرانیان و بسیاری از دیگر اقوام شب یلدا را جشن می گیرند. این شب در نیم کره شمالی با انقلاب زمستانی مصادف است و به همین دلیل از آن زمان به بعد طول روز بیش تر و طول شب کوتاه تر می شود. مراسم شب یلدا (شب چله) از طریق ایران به قلمرو رومیان راه یافت و جشن "ساتورن" خوانده می شد.
 
یلدا را جشن خانوادگی دانسته اند چون در این شب برای احترام و بزرگداشت سالمندان، همه در خانه بزرگ فامیل (معمولا پدر و مادربزرگ) جمع می شوند و ضمن صرف میوه، آجیل و شام به نقل خاطرات آنها ،قصه های امیدوارکننده و پندآموز و شاهنامه خوانی گوش می دهند.
 
تزیین پشمک یلدا
سفره شب یلدا که "میزد" نامیده می شد، جنبه دینی داشت و مقدس بود چون بر سر آن از ایزد خورشید، روشنایی و برکت می طلبیدند تا زمستان را به خوشی طی کنند. از میوه های این شب می توان به هندوانه، انگور، انار، سیب ، خیار و...اشاره کرد. 
 
مردم اعتقاد داشتند برکت خیزی و پردانه بودن این میوه ها، زندگی  آنها را نیز پر برکت می کند و نیروی بار و یرادر آنها افزایش می دهد. همچنین انار و هندو انه با رنگ سرخ آن ها نمادی از خورشید در شب به شمار می رود. به اعتقاد پیشینیان هر کس در این شب هندوانه بخورد تا پایان زمستان سرما و بیماری بر او غلبه نخواهد کرد و کرم های روده اش نیز دفع می شود. اگر انگور بخورد تا سال بعد گرما زده نشود و با خوردن انار نیز تا تابستان سال بعد از گزند جانوران و نیش عقرب در امان باشد. 
 
تمام میوه های شب یلدا (به جز سیب و به) باید در این شب خورده شوند و میوه هایی را که می ماند دیگر نمی خورند. 
 
از دیگر سنت های دلپذیر و خاطره انگیز این شب نیز تفال به حافظ به نیت خیر و شادکامی است.
 
امروزه اما سنت دیدار بزرگ ترها و دور هم جمع شدن تا حدودی پابرچاست و در منازل مهمانی های کوچک و بزرگی برگزار می شود. همچنین خوراکی هایی مهم شب یلدا همچنان هندوانه و انار هستند گرچه بسیاری خوراکی ها و غذاهای دیگر به این سفره اضافه شده و تزیین این خوراکی ها و به طور کلی تزیین سفره یلدا به یکی از رسوم نوین تبدیل شده است. 
 
برای مثال امروزه در کنار میوه های پاییز و زمستان، انواع آجیل و تنقلات نیز سرو می شود و به نوعی، ریخت و پاش زیادی انجام می شود.
 
تزیین پشمک شب یلدا : تزیین پشمک شب یلدا
: تزیین پشمک شب یلدا

تزیین پشمک یلدا
 


نحوه تزیین پشمک
 


تزیینات شب چله
 


مدل های تزیین پشمک شب یلدا
 


تزیین پشمک شب یلدا به شکل آدم برفی
 


ایده های تزیین پشمک یلدا
 


تزیینات زیبای پشمک
 


تزیین پشمک شب چله به شکل کلاه
 


مدل های تزیین پشمک شب یلدا
 
گردآوری : بخش اسرارخانه داری بیتوته

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید