بهترین زندگی
بهترین زندگی

تصمیم برای بارداری، مراقبت‌های پزشكی اگر با برنامه‌ریزی پیش می‌روید

تصمیم برای بارداری، مراقبت‌های پزشكی
اگر با برنامه‌ریزی پیش می‌روید و تصمیم گرفته‌اید كه بچه‌دار شوید، بهتر است برای نخستین گام به یك پزشك متخصص مراجعه كنید تا یك بررسی كامل شوید. آزمایشات ساده و معمولی می‌‌توانند نشان دهند كه آیا شما مشكل و یا بیماری جدی و خاصی دارید یا نه. برخی از انواع بیماری‌ها به شدت در دوران بارداری دردسرساز می‌شوند و جان مادر و جنین را به خطر می‌اندازند.

اگر چنانچه دچار دیابت، آسم، فشار خون بالا، مشكلات قلبی، آلرژی‌ها، اختلال التهابی و... هستید و یا حتی اگر از برخی مشكلات روحی– روانی مثل افسردگی رنج می‌برید، حتما باید موضوع را با پزشك‌تان در میان بگذارید، تا هر چه زودتر اقدامات لازم صورت گیرد.

برای آنكه خطری جنین را تهدید نكند، ممكن است در 3 ماه نخست بارداری (12 هفته اول) مجبور باشید داروهای خاصی را استفاده كنید مثلا اگر دیابت دارید باید توجه بیشتری به میزان قند خون‌تان داشته باشید. یكی دیگر از نكات مهم در مورد اقدامات مربوط به دوران قبل از بارداری، مصرف برخی مكمل‌ها و ویتامین‌ها مخصوصاً فولیك‌اسید است.

دستگاه عصبی جنین در 28 روز نخست بارداری شكل می‌گیرد یعنی دورانی كه اغلب خانم‌ها حتی هنوز نمی‌دانند باردار هستند یا نه. مصرف اسیدفولیك 4 ماه قبل از بارداری و حین بارداری توصیه می‌شود. حتی اگر بارداری شما با چنین خطراتی همراه نباشد و سابقه بیماری و مشكل خاصی نداشته باشید، باز هم بهتر است تغییراتی در برنامه زندگی و غذایی خود ایجاد كنید و حتما تحت نظر پزشك این دوران را سپری كنید.

نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال « راهنمای بارداری »، « زندگی با کودک » و « سلامت زنان » در اختیار شما قرار می‌دهد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید