هر روز!
هر روز!

تعدادی از بهترین عکس های مستند 2015 : تعدادی از

تعدادی از بهترین عکس های مستند 2015 : تعدادی از

تعدادی از بهترین عکس های مستند 2015
: تعدادی از بهترین عکس های مستند 2015
سال 2015 در تمام دنیا سال پرچالشی بود. یک طرف درگیری های مربوط به اکراین و روسیه را داشتیم، یک طرف داعش و فاجعه هایی که به بار آورد، و یک طرف هم ماجراس کشتار فرانسه و سیل پناهندگان به سمت اروپا.
به گزارش در این جا تعدادی از بهترین عکس های مستند مربوط به اتفاق های سال 2015 را گرد آورده ایم که هرکدام به شرح مختصری همراه است.
عکس ها با رعایت توالی تاریخی گذاشته شده اند.
عکس زیر یک راهپیمایی اعتراض آمیز را نشان می دهد که پس از حادثه ی حمله به دفتر هفته نامه ی «شارلی ابدو» (Charlie Hebdo) برگزار شده بود. در این عکس یک مرد روی یک بلندی ایستاده و ماکت بزرگ یک قلم را در دست نگه داشته است.

 
در 12 ژانویه یک فعال در تظاهرات، در منطقه ی نظامی نبردهای پیاده نظام مکزیک، به سپر پلیس ارتش لگد می زند. در این منطقه 43 دانش آموز ربوده و گم شدند.

 
پشت این عکس، ماجرای اختلاف اکراین و روسیه نهفته؛ در شرق اکراین نبرد بین این کشور و روسیه مدت ها ناامنی ایجاد کرده بود و تلفاتی به همراه داشت. این سرباز اکراینی زخمی روز 18 فوریه (29 بهمن) در راه بیمارستان بود که این شات از او و نگاه خیره اش گرفته شد.
 
 


و ماجرای قتل آن مخالف سیاسی روس (Boris Nemtsov)، درست در بیرون درهای کاخ کرملین، که هنوز هم حل نشده باقی مانده است.
ساختمان کلیسای سنت باسیل در پس زمینه ی جسد پوشیده شده ی این مرد پیداست. (مسکو، 9 اسفند)
 

 
 
پیدا شدن پدیده ای به اسم داعش، بدون اغراق، وحشتناک ترین رویداد سال گذشته بود که بخش های زیادی از سوریه و عراق را نابود کرد، میلیون ها نفر را آواره و کل دنیا را در احساس ناامنی انداخت. این عکس مرکز سوریه، کوبانی، را ساعاتی بعد ازحمله ی داعش قرار به این شهر نشان می دهد. تلفات جان، مالی و معنوی این فاجعه بهت آور است. (22 اسفند)

 
بازی بوکسی که بین «فلوید می ودر جونیور» (Floyd Mayweather Jr) و «مانی پاسکیائو» (Manny Pacquiao) انجام شد و لقب «مبارزه ی قرن» (Fight of the Century) را گرفت.
بعد از 12 راند، می ودر به عنوان برنده اعلام شد.

این پوستر بزرگ از «بی. بی. کینگ» (B.B. King) در جریان 51 امین مراسم جایزه ی گرمی (Grammy) در لس آنجلس کالیفرنیا نمایش داده شد. او نوازنده ی معروف جز بود که در اردیبهشت ماه در سن 89 سالگی درگذشت.

 
خداحافظی «دیوید لترمن» (David Letterman) در مقابل دوربین. او 33 سال مجری برنامه ی تلویزیونی The Late Show بود که از شبکه ی CBS آمریکا پخش می شد و طرفداران زیادی داشت.

«دانلد ترامپ» (Donald Trump)، سرمایه دار ملاکی که خردادماه کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا شد.

 
«سپ بلاتر» (Sepp Blatter)، رییس پیشین فیفا (FIFA) به علت رسوایی مالی استعفا داد. در این عکس یک کمدین روی سر بلاتر دلار پاشیده و به کارشکنی او پهلو می زند.


خردادماه در تفلیس گرجستان سیل عظیمی آمد و اتفاق سوررئالی رخ داد؛ ده ها حیوان از شیر و پلنگ و خرس و گرگ، از باغ وحش آزاد شدند و در پایتخت به راه افتادند. در این عکس مردی قصد بیهوش کردن اسب آبی را دارد که برای خودش وسط شهر می گردد.

     
ژنرال مکزیکی در حال بررسی تونلی که تا زندان فدرال آلتی پلانو (Altiplano) کشیده شده بود و مجرم و قاچاقچی بزرگ، «ال چاپو» (El Chapo) را از زندان فراری داد.

 
«سیسیل» (Cecil) یک شیر زیبای آفریقایی که در پارک ملی Hwange در زیمباوه زندگی می کرد، با شلیک تفنگ «والتر پالمر» (Walter Palmer) به طرز وحشتناکی کشته شد. پالمر با افتخار در کنار جسد شیر عکس گرفت و روی صفحه های اجتماعی منتشر کرد. اما این کار بازخوردهای منفی شدیدی در پی داشت و از آن زمان به بعد اوباما شیرهای آفریقایی را به عنوان گونه های در خطر، تحت پوشش اعلام کرد.

 
توافق هسته ای ایران و تیم «1 + 5» در تیرماه از مهم ترین رویدادهای این سال بود. در این عکس وزیر امور خارجه، جواد ظریف، را می بینیم که در آخرین دور مذاکره خیلی خوشحال روی بالکن کاخ Coburg ایستاده است.

 
شاید اغراق نباشد که یان را پرسروصداترین عکس سال گذشته بنامیم؛ تصویر یک کودک سوری که برای فرار از داعش و پناه بردن به اروپا، در آب خفه شد. این عکس و این کودک به یک نماد تبدیل شدند.

 
اولین بازدید پاپ فرانسیس از آمریکا

 
پرواز هلی کوپتر ارتش مصر و لاشه ی هواپیمای روس که در العریش مصر سقوط کرد. گفته می شود که داعش عامل سقوط این هواپیما بوده است. ( 10 آبان)


سوگواری در مقابل رستوران های پاریس که مورد حمله ی وحشی‎های داعش قرار گرفت و باعث مرگ دلخراش ده ها نفر شد.

 
پدیده ی «جنگ ستارگان» (Star Wars) را نمی توان نادیده گرفت. نیمی از سال حرف از اکران فیلم جدید این مجموعه بود. در این عکس دو stormtrooper را می بینیم که پشت سر خبرنگار کاخ سفید ایستاده اند و یکی شان علامت پیروزی را نشان می دهد. در جریان کنفرانس خبری پایان سال، باراک اوباما نظق اش را ادا کرد و سپس این عکس گرفته شد. (27 آذر)


شرکت خصوصی SpaceX (تحت مدیریت ایلان ماسک) در سال 2015 موفقیت های بزرگی کسب کرد که یکی شان پرتاب با موفقیت آمیز موشک به فضا بود. (30 آذر)

 
منبع: Business Insider

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید