مسیر سبز
مسیر سبز

تغییر محسوس در سخنان ایرانی اوباما : سردار سرلشکر

تغییر محسوس در سخنان ایرانی اوباما
:  سردار سرلشکر سیدیحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در گفتگو با فارس، به تشریح اوضاع منطقه و تحولات بین المللی پرداخت که بخشی از این گفتگو شامل تبیین و تحلیل سخنرانی روسای جمهور ایران و امریکا در مجمع عمومی سازمان ملل می‌شود.

* ایران، کشور قدرتمند و باثبات منطقه است

سرلشکر صفوی با اشاره به سخنان روز گذشته باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل، در تحلیل این اظهارات گفت: به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها به این حقیقت که ایران، یک کشور قدرتمند و باثبات در منطقه است که از روش منطقی و هوشمندانه در برخورد با دشمنانش پیروی می‌کند، پی‌برده‌اند.

* چند تغییر محسوس در سخنان اوباما

وی با بیان اینکه اینها باعث شده آقای اوباما چند تغییر محسوس نسبت به ایران داشته باشد، اظهار داشت: برای اولین بار آقای اوباما به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که ما خواستار تغییر رژیم در ایران نیستیم و یا به حق مردم ایران برای دستیابی به انرژی هسته‌ای صلح‌جویانه احترام می‌گذاریم و این موضوع، حق ایران را تثبیت کرد.

صفوی تاکید کرد: اوباما همچنین در سخنرانی‌ خود گفت که از وزیر خارجه‌ام جان‌کری خواستم تا تلاش‌ خود را ضمن همکاری نزدیک با اتحادیه اروپا و برای رسیدن به یک توافق با دولت ایران و جناب آقای دکتر روحانی دنبال کند.

* بخش‌های منفی سخنان رییس جمهور آمریکا

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا تصریح کرد: البته سخنان اوباما مواضع منفی هم داشت مثل اینکه گفت شرایط موجود فقط به انزوای عمیق‌تر ایران می‌افزاید و یا اینکه ایران باید راه دیگری برای منطقه و جهان انتخاب کند. این حرفها، صحبت‌های گزنده‌‌ای بود.

* نرمش و عقب‌نشینی آمریکا در مقابل ایران

صفوی در عین حال تصریح کرد: ‌آمریکایی‌ها به طور محسوس یک نوع نرمش و عقب‌نشینی را در مقابل ایران انتخاب کرده‌اند.

* سخنرانی روحانی هوشمندانه بود

وی همچنین با اشاره به سخنان رییس جمهور کشورمان در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: جناب آقای حجت‌الاسلام دکتر روحانی هم در سخنرانی بسیار هوشمندانه‌ خود، هم علیه خشونت و افراطی‌گری و هم در رابطه با خطوط قرمز ایران برای دسترسی به انرژی هسته‌ای به خوبی از حقوق ایران دفاع کرد.

* سلاح هسته‌ای و کشتار جمعی هیچ جایگاهی در دکترین دفاعی ایران ندارد

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا ادامه داد: حجت‌الاسلام دکتر روحانی موضوعاتی نظیر عزم سیاسی برای برداشتن تحریم توسط آمریکا و یا اینکه ما به دنبال صلح مبتنی بر عدالت هم در منطقه و هم در جهان هستیم و یا پذیرش اعمال حق غنی‌سازی و سایر حقوق هسته‌ای در خاک ایران به عنوان تنها راه تامین هدف اول ایران و یا بحث محکوم کردن سلاح هسته‌ای و کشتار جمعی و اینکه این سلاح‌ها هیچ جایگاهی در دکترین دفاعی ایران نداشته و با باورهای بنیادین اخلاقی ما در تعارض است، در سخنرانی خود مطرح کرد که این کلمات هم از نظر حقوقی و هم سیاسی کاملا هوشمندانه بود.

* ایران در موضع طلبکارانه از آمریکا باقی خواهد ماند

صفوی همچنین خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها هم‌اکنون به این نتیجه رسیده‌‌اند که نمی‌توانند با ایران قدرتمند دست و پنجه نرم کنند. البته ایران نیز در موضع طلبکارانه از آمریکا باقی خواهد ماند؛ چون واقعیت این است که ایران طلبکاری‌های زیادی از آمریکایی‌ها دارد.

فرمانده سابق سپاه پاسداران با اشاره به برخی دخالت‌ها و دشمنی‌های دولت امریکا با ملت ایران در طول چند دهه، افزود: به هر حال کودتای 28 مرداد سال 32 را آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها علیه ملت ایران و برای بازگرداندن رژیم دیکتاتور محمدرضا پهلوی به راه انداختند و یا در حمله نظامی 5 اردیبهشت 59 به طبس این آمریکایی‌ها بودند که حمله کردند و یا در خصوص اینکه آمریکایی‌ها مشوق اصلی حمله نظامی عراق به ایران بودند شکی نیست.

صفوی ادامه داد: آمریکایی‌ها در طول جنگ تحمیلی اطلاعات نظامی ایران را توسط آواکس‌هایشان در خلیج فارس به عراق دادند که عراق هم رسما از آنها تشکر کرد و یا اینکه آمریکایی‌ها هواپیمای مسافربری ما را با موشک زدند و یا در سال 65 ناوگان نظامی آمریکا رسما به کمک نظامی عراق آمد و سکوهای نفتی ما را هدف قرار داد و این آنها بودند که در حمله نظامی به ایران پیش‌دستی کردند.

* حمایت امریکا از فتنه گران 78 و 88 فراموش نشدنی است

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با بیان اینکه آمریکایی‌ها از فتنه‌گران و آشوب‌های داخلی کشورمان در 18 تیر 78 و سال 88 حمایت کردند، به برخی موضع گیریهای مقامات آمریکایی در این موارد پرداخت و اظهار داشت: جملاتی که مسئولان سیاسی در بالاترین سطح آمریکا برای دامن زدن به ناامنی و در حمایت از گروه‌هایی که به دنبال ناامنی های اجتماعی درایران بودند به زبان آوردند، جملات فراموش‌ناشدنی است. آنها یک جنگ رسانه‌ای علیه امنیت ملی ما به راه انداختند.

صفوی همچنین به حمایت آمریکا از منافقین اشاره و تصریح کرد: چه کسی از نیروهای منافقین در عراق و پادگان اشرف حمایت کرد؟ بعد از فروپاشی رژیم صدام، 3 هزار منافق در پناه آمریکا در عراق بودند. آنها از تروریستهای منافق که 17هزار نفر از مردم بیگناه را شهید کرده بودند، حمایت می‌کردند. آمریکایی‌ها همچنین موانعی بر سر راه پیشرفت ایران طی 34 سال گذشته ایجاد کردند؛ ازجمله تحریم‌ها که یک جنگ اقتصادی است به راه انداختند.

* نباید به آمریکایی‌ها خوش‌بین بود/ باید عمل آنها را دید

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت:‌ بنابراین ایران طلبکاری‌های زیادی از آمریکا دارد و ما امیدواریم جناب آقای حجت‌الاسلام دکتر روحانی و دولت ایشان در دیپلماسی خارجی بتواند از حقوق ملت ایران، چه حقوق هسته

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید