هر روز!
هر روز!

تقویم نجومی پاییز و زمستان سال ۹۴ :

تقویم نجومی پاییز و زمستان سال ۹۴ 
 
 :

تقویم نجومی پاییز و زمستان سال ۹۴

: تقویم نجومی پاییز و زمستان سال ۹۴
: تقویم نجومی پاییز و زمستان سال ۹۴
به گزارش : تقویم رویدادهای نجومی پاییز و زمستان سال ۹۴ منتشر شد. بر اساس این تقویم، ۶ ماه دوم سال شاهد ماه گرفتگی، وقوع بارش های شهابی مختلف، مقارنه و خورشیدگرفتگی خواهیم بود.
 
به گزارش راسخون ، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با بیان اینکه رویدادهای مهمی در پاییز و زمستان امسال پیش رو است، به مهر گفت: از رویدادهای مهم نجومی این دو فصل می توان به وقوع ماه گرفتگی کامل، خورشید گرفتگی و قابل مشاهده بودن انواع بارش های شهابی اشاره کرد.
وی گفت: بسیاری از پدیده های نجومی در دو فصل پایانی سال با چشم غیر مسلح قابل رصد هستند.
جزئیات این رویدادها به شرح زیر است:
 
رویدادهای نجومی فصل پاییز
مهم ترین رویدادهای نجومی که در  ماههای مهر، آبان و آذر اتفاق می افتد شامل ماه گرفتگی کامل، وقوع بارشهای شهابی اژدهایی، جباری، ثوری، اسدی و جوزایی است. البته دنباله دار «کاتالینا» نیز در اولین ماه فصل پاییز قابل مشاهده خواهد بود.
 
 دوشنبه ۶ مهر:  وقوع ماه گرفتگی کامل در ساعت ۶:۱۷
در این تاریخ، ماه در ماکسیمم و اوج گرفت خود قرار می گیرد. ماه گرفتگی در ساعت ۴:۳۷ بامداد با ورود ماه به سایه زمین شروع می شود و در ساعت ۷:۵۷ با خروج ماه از سایه کامل زمین، به پایان می رسد.
بخش های جزئی و شروع ماه گرفتگی کلی، در ایران قابل مشاهده است. در شرق ایران قبل از آغاز گرفت کلی، ماه غروب می کند و  در هیچ کجای ایران گرفت کلی، به طور کامل و جزئی  در مرحله دوم قابل مشاهده نیست. این ماه گرفتگی در چهار مرحله به وقوع می پیوندد.
همچنین شمال و جنوب امریکا، افریقا و غرب آسیا شانس دیدن این پدیده را دارند.
 
پنجشنبه ۹ مهر:  قابل مشاهده شدن دنباله دار «کاتالینا»
دنباله دار «کاتالینا» تازه کشف شده است و در نهم مهر ماه با چشم غیر مسلح با «قدر ۵» تا جمعه، پانزدهم آبان قابل رصد است.
 
پنجشنبه شب ۱۶ مهر:  بامداد جمعه ۱۷ مهر اوج بارش شهابی اژدهایی با ۱۰ شهاب در ساعت است. این بارش ذرات بازمانده دنباله دار «ژیاکوبینی زینر» P ۲۱ است.
بارش شهابی اژدهایی که در گذشته به صورت غیررسمی با عنوان «جیاکوبینیدز» نیز شناخته می‌شد، بارش شهابی است که بر اثر عبور زمین از میان رد دنباله دار دوره‌ای ۲۱ «پی/ژیاکوبینی-زنیر» ایجاد می‌شود. این بارش شهابی هرساله در اواسط مهرماه روی می‌دهد و معمولا بین شانزدهم و هجدهم مهر، به اوج می‌رسد.
 در سال‌های۱۹۳۳ و ۱۹۴۶ نرخ ساعتی سرسویی بارش شهابی اژدهایی بسیار بیشتر از معمول شد و به هزاران شهاب در ساعت رسید.
بهترین شرایط برای رصد بارش شهابی اژدهایی، آسمان صاف و بدون آلودگی نوری است.
 
یکشنبه ۱۹ مهر: اورانوس به وضعیت مقابله می رسد و بهترین شرایط رصد را در طول شب دارد.
 
سه شنبه ۲۱ مهر: ماه نو در ساعت ۳:۳۶
 
جمعه ۲۴ مهر: در ساعت ۱۳:۳۰، سیاره تیر به حداکثر کشیدگی غربی با زاویه ۱۸.۱ می رسد.
 
چهارشنبه شب ۲۹ مهر: بامداد پنجشنبه ۳۰ مهر، بارش شهابی جباری با ۲۰ شهاب در ساعت بازمانده دنباله دارد «هالی» است.
بارش شهابی جباری یکی از بارش های شهابی سالانه‌ است که کانون بارش آن در صورت فلکی جبار به نظر می‌رسد. بارش شهابی جباری بارش خیلی مشهوری نیست اما با این وجود جالب توجه است.
 این بارش معمولا هر سال از حدود روز ۱۰ مهرماه تا حدود روز ۱۶ آبان ماه فعال است. بارش شهابی جباری در حدود روز ۲۹ ماه مهر به اوج می‌رسد.
سرعت میانگین شهاب های  این بارش نسبت به کره زمین در اوقات اوج این بارش معمولا حدود ۶۶٫۲ کیلومتر بر ثانیه‌ است که نسبتا زیاد به شمار می‌آید. شهاب‌های این بارش چندان روشن نیستند ولی از خود خاکستر بیشتری بر جا می‌گذارند.
 
دوشنبه ۴ آبان: مقارنه سیارات ناهید و برجیس با جدایی ۱ درجه (همنشینی دو سیاره درخشان).
 
سه شنبه ۵ آبان: ماه کامل در ساعت  ۱۵:۳۵
 
چهارشنبه ۶ آبان: مقارنه نادر سیارات ناهید، بهرام و برجیس در بامداد، مثلثی با جدایی ۱ درجه در افق شرق می سازند.
 
پنجشنبه شب ۱۴ آبان: بامداد جمعه ۱۵ آبان، بارش شهابی ثوری با ۱۰-۵ شهاب در ساعت بازمانده سیارک TG۱۰ و دنباله دار «انکه» ۲P که به بارش آذرگونیها نیز مشهور است.
بارش شهابی ثوری بارش شهابی سالیانه‌ای است که بر اثر برخورد ذرات برجای مانده از دنباله دار «انکه» با جو زمین پدید می‌آید. از آن‌جا که نقطه نور باران این بارش شهابی در صورت فلکی ثور قرار دارد، اخترشناسان سال‌ها پیش آن را بارش شهابی ثوری نامیدند که این نام تا به امروز باقی است.
چهارشنبه ۲۰ آبان: ماه نو  در ساعت ۲۱:۱۷
 
سه شنبه شب ۲۶ آبان:  بامداد چهارشنبه ۲۷ آبان بارش مشهور شهابی اسدی بازمانده دنباله دار «تمپل تاتل» با ۱۵ شهاب در ساعت به وقوع می پیوندد.
بارش شه

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید