نقد و بررسی کالا
نقد و بررسی کالا

تلسکوپ سلسترون مدل CPC 800 Celestron CPC 800 Telescope

تلسکوپ سلسترون مدل CPC 800 Celestron CPC 800 Telescope

تلسکوپ سلسترون مدل CPC 800 Celestron CPC 800 Telescope

تلسکوپ «CPC 800» محصول شرکت «Celestron» از نوع اشمیت-کاسگرین است. آینه اولیه‌ی این تلسکوپ یک آینه‌ی کروی 8 اینچی است و آینه ثانویه‌ی 2.5 اینچی در مقابل آن قرار دارد. فاصله‌ی کانونی این مجموعه اپتیکی 2032 میلی‌متر و نسبت کانونی آن F/10 است.
CPC 800 با وجود داشتن دهانه‌ای بزرگ، تنها 19 کیلوگرم وزن دارد و می‌توان آن را به راحتی در حیاط خانه برپا کرد یا با خود به رصدگاه‌های تاریک برد. با استفاده از این تلسکوپ پرقدرت می‌توان تا اجرامی با قدر 14 را رصد کرد؛ این بدین معناست که با استفاده از این تلسکوپ می‌توان بسیاری از سحابی‌های کم‌نور و تمام سیارات منظومه شمسی را رصد کرد. سیارات دوردستی چون اورانوس و نپتون و حتی پولوتوی کم نور نیز به کمک CPC 800 قابل مشاهده خواهند بود. جزئیات جالب از سطح مشتری، منطقه کاسینی در میان حلقه‌های زحل و جزئیات دقیق از سطح مریخ می‌توانند دیگر اهداف شما در استفاده از این تلسکوپ باشتد.
تلسکوپ CPC 800 همچنین مجهز به موتور و GPS و سیستم Go To است که یافتن اجرام دلخواه را به سادگی فراهم می‌نماید. این سیستم از یک دیتابیس قدرتمند شامل اطلاعات بیش از 40 هزار جرم آسمانی از جمله سیارات، ستاره‌ها، سحابی‌ها، کهکشان‌ها و تمام اجرام کاتالوگ مسیه بهره می‌برد. علاوه بر این می‌توان مکان 100 جرم دلخواه را به این لیست اضافه کرد و در هر لحظه به راحتی فشار دادن یک دکمه، دهانه تلسکوپ را به سوی جرم مورد نظر هدایت کرد. با انتخاب ماه، خورشید یا ستارگان، این سیستم روی این سورژه‌ها قفل می‌کند و آن‌ها را تعقیب می‌نماید تا در اثر حرکت این اجرام، از محدوده دید تلسکوپ خارج نشوند. این امکان کار را برای رصدگران تازه‌کار و ستاره‌شناسان باتجربه‌ای که به مطالعه‌ی اجرام آسمانی می‌پردازند بسیار ساده کرده است.
تلسکوپ CPC 800 سلسترون علاوه بر این که یک وسیله بصری بسیار پر توان است، با اضاقه کردن یک دوربین CCD یا اتصال یک دوربین DSLR تبدیل به ابزاری برای عکاسی نجومی از عمق آسمان می‌شود. با توجه به رزولیشن بالا و رنگ‌های واقعی با حداقل اعوجاج و ابیراهی در این تلسکوپ، می‌توان عکس‌های چشم نوازی از عمق آسمان شب ثبت کرد. همچنین پایه فولادی سنگین CPC 800 باعث کاهش ارتعاشات محیطی می‌شود و وضوح کامل حین تماشا یا ثبت تصاویر نجومی را به ارمغان می‌آورد.
رصد و عکاسی از اجرام اعماق آسمان یکی از جذاب‌ترین فعالیت‌های آماتوری است که هزاران نفر در سراسر جهان از آن لذت می‌برند. در این میان، انتخاب ابزار مناسب و پرتوان یکی از دغدغه‌های اصلی هر منجم آماتور محسوب می‌شود. یک انتخاب خوب و بهینه سبب می‌شود تا با صرف کمترین هزینه، مناسب‌ترین ابزار را در اختیار داشته باشیم.
کسانی که به دنبال یک تلسکوپ قدرتمند می‌گردند، می‌دانند که علاوه‌بر قطر دهانه‌ی بالا و کیفیت اپتیکی مناسب، یک تلسکوپ خوب باید به موتور ردیاب، موتور جست‌وجوگر و GPS هم مجهز باشد و مراحل نصب و استفاده از آن هم چندان دشوار نباشد و به‌راحتی قابل‌حمل باشد. تلسکوپ‌های سری CPC  سلسترون دارای لوله‌ی اپتیکی اشمیت-کاسگرین هستند که وجود تیغه‌ی تصحیح‌کننده‌ی اشمیت، خطای کروی را به حداقل رسانده است و از طرفی باعث کاهش طول لوله و سادگی در حمل‌ونقل ابزار می‌شود. همچنین از کوتینگ Starbright XLT روی تمامی قطعات اپتیکی برای دریافت بیشترین میزان نور از اجرام چه در رصد و چه در عکاسی  نجومی استفاده شده است. در تلسکوپ‌های CPC لوله‌ی اپتیکی اشمیت-کاسگرین روی مقر چنگالی قرار گرفته است. وجود این نوع مقر باعث حذف وزنه‌ی تعادل می‌شود که به کاهش وزن مجموع ابزار و سادگی بیشتر حمل‌ونقل می‌انجامد. این مقر به سیستم خودکار SkyAlign و جی پی اس مجهز است که به‌راحتی و بدون نیاز به قطبی‌کردن تنظیم می‌شود و در حافظه‌ی آن بیش از  40،000 جرم ذخیره شده است. CPC Deluxe یازده‌اینچی برنده‌ی جایزه‌ی محصولات برتر در سال 2010 از طرف SKY & Telescope و برنده‌ی جایزه‌ی تلسکوپ سال 2013 شد و هشت‌اینچی این سری همان تلسکوپی است که استفن هاوکینگ از آن استفاده می‌کند.
مقر CPC یک مقر آلومینیومی چنگالی با تحمل وزن بالاست و دسته‌هایی برای حمل در قسمت بازوهای این مقر وجود دارد. نگهدارنده‌ی کنترل کامپیوتری NexStar نیز روی این مقر قرار دارد که قابل‌جداشدن است. موتورهای این مقر به‌تازگی دوباره طراحی شده و دقت آن 0.14 ثانیه‌ی قوسی است. در طراحی جدید، برق رسیده به موتور کاملا کنترل شده است تا حتی در صورتی که وزن سیستم به صورت کامل متقارن نباشد نیز به صورت آهسته بتوان به سمت اجرام به طور دقیق حرکت کرد. تنظیم اولیه‌ی (Alighn) تلسکوپ‌های CPC بسیار ساده است. در آغاز کار و پس از اتصال GPS، کافی است کاربر دو ستاره را از روی لیست موجود در حافظه‌ی تلسکوپ، در آسمان بیابد. بلافاصله تلسکوپ تنظیم می‌شود و پس از آن می‌تواند به صورت خودکار همه‌ی اجرام اعم از سیارات و اجرام غیرستاره‌ای فهرست‌های مختلف (از جمله مسیه، NGC ،IC و...)  را در آسمان بیابد و به صورت رباتیک آن‌ها را در میدان دید قرار دهد.
 
 
مقر تلسکوپ‌های CPC هرگز نباید با مقرهای رایج سمت – ارتفاعی مقایسه شود؛ چراکه اولا موتور ردیاب تلسکوپ در هر دو محور سمت و ارتف

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید