بهترین زندگی
بهترین زندگی

تنظیم هورمون زنانه، چرخه دانه ای (2) چرخه دانه‌‌ای

تنظیم هورمون زنانه، چرخه دانه ای (2)
چرخه دانه‌‌ای چیست؟ چرخه دانه‌‌ای شامل چند دانه مختلف و افزودن آنها به رژیم غذایی شما در زمانهای مختلف دوره قاعدگی به منظور تعادل هورمونی مطلوب است. این دانه‌‌ها حاوی روغن خاص، ویتامین‌‌ها و مواد مغذی هستند که می‌‌توانند  در تولید، انتشار و متابولیسم هورمون‌ها به بدن کمک کنند.
دانه‌‌های مورد استفاده در این چرخه، تخم کتان، دانه کدوتنبل، دانه کنجد و دانه افتاب گردان می‌‌باشند. دانه‌‌های پوسته دار این گروه  حاوی لیگنان یک ماده ی شیمیایی اند که به هورمون‌های اضافی متصل می‌‌شود و آنها را از بدن خارج می‌‌کنند و دانه‌‌های روغنی آنها هم حاوی اسید‌‌های چرب ضروری هستند که به ساخت هورمون‌ها کمک می‌‌کنند.
برخی از آنها هم دارا‌ی مقادیر فراوانی ویتامین و مواد معدنی مانند روی و سلنیوم هستند که به ترشح هورمون‌ها کمک می‌‌کنند.شواهد نشان می‌‌دهند که دانه‌‌های استفاده شده در این روش ممکن است بطور غیر مستقیم برروی چرخه قاعدگی اثر بگذارند و بدین ترتیب می‌‌توانند نقشی در کاهش برخی علائم سندرم پیش از  قاعدگی و یائسگی داشته باشند.
یک مطالعه انجام شده نشان داد که مصرف روزانه یک قاشق غذاخوری پودر تخم کتان مرحله لوتئال  دوره قاعدگی را طولانی‌تر می‌‌کند. محققان مشخص نمودند تخم‌کتان با تغییر در نسبت پروژسترون به استرادیول این کار را انجام می‌‌دهد و اثر معنی‌داری در غلظت پروژسترون ندارد.
مطالعات فراوان صورت گرفته  دیگری هم در این زمینه‌‌ها حاکی ازکاهش علائم سندروم پیش قاعدگی و یائسگی بودند. می‌توان گفت که که این دانه‌‌های خاص ممکن است نقش فعالی در اکولوژی هورمونی شما بازی کنند.
نکاتی مفید برای شما - به منظور اطمینان از وجود دلیلی برای علائم ناتوان کننده درخودتان حتما با پزشک‌تان مشورت کنید.- از تغییرات هورمونی بدن خود آگاه باشید.- سالم خوابیدن را یاد بگیرید. بعد از غروب آفتاب کمتر از چراغ‌ها استفاده کنید. وسایل نورانی را از اتاق خواب خود بیرون ببرید ( گوشی‌‌های همراه- رایانه....)- مراقب کبد خود باشید. چغندر مصرف کنید و از گیاهان مقوی کبد بهره‌مند شوید.-وزن سالمی داشته باشید. نه کم نه زیاد.-فعال باشید. هر روز تحرک داشته باشید.
چگونگی مصرف چگونگی مصرف این دانه‌‌ها بر اساس فازهای فولیکولی و لوتئال دوره ی پریود زمانبندی می‌‌گردد. مرحله فولیکولی دوره شما با روز 1 که اولین روز قاعدگی است آغاز می‌‌شود. مرحله لوتئال هم از تخمک‌گذاری شروع می‌‌شود  در حدود روز 14 یا 15 پریود تا روز 28.
از آنجا که مدت این دوره در افراد ممکن است  متفاوت باشد پس بسیار مهم است که هر کسی دوره‌‌های‌‌های بدن خود را به خوبی بشناسد و از علائم مربوط به آن آگاه باشد.
1-مرحله فولیکولی    روز 1 تا 14 دوره روزانه یک قاشق غذا‌خوری از هرکدام  بذر کتان و تخم کدو تنبل، این دانه‌‌ها هر دو غنی از امگا 3 هستند که باعث ترویج غشای سلولی می‌‌گردد. دانه‌‌های کتان حاوی لیگنان هستند که به استروژن اضافی می‌‌چسبند و آن را از بدن خارج می‌‌کنند. دانه‌‌های کدو تنبل غنی از عنصرروی هستند که در تولید هورمون پروژسترون برای فاز دوم نقش دارند.
2-مرحله لوتئال از روز 15 تا 28 دوره روزانه یک قاشق غذاخوری از هرکدام  تخم آفتابگردان و دانه‌‌های کنجد، این دانه‌‌ها غنی از امگا 6 هستند. دانه‌‌های کنجد حاوی لیگنان بوده و به استروژن اضافی می‌‌چسبند. دانه‌‌های آفتابگردان حاوی سلنیوم بوده و به کبد در مراحل سم زدایی کمک فراوانی می‌‌کنند و بنابراین در تعادل هورمونی نقش بسزایی دارند.
نکاتی قابل توجه در مصرف دوره‌‌ای دانه‌‌ها 1-حتماً از دانه‌‌های تازه، خام، ارگانیگ و با پوسته استفاده کنید.2-دانه‌‌ها را آسیاب کنید تا بدن شما آنها را راحت‌تر هضم کند...بخصوص بذر کتان3-دانه‌‌های کنجد با پوست حاوی کلسیم فراوان‌اند که باعث کاهش علائم فاز لوتئال می‌‌شوند اما دارای  اگزالات زیادی  هستند که برای برخی افراد مناسب نیست... مراقب باشید.4-از محصولات ارگانیک استفاده کنید زیرا مواد شیمیایی استفاده شده در کشاورزی باعث بر هم خوردن تعادلات هورمونی بدن می‌‌شوند.5-دانه‌‌ها  را به سالاد، ماست یا اسموتی‌های خود بپاشید و مصرف نمایید.6-علائم خود را پس از مصرف دوره‌‌ای دانه‌‌ها در دفترچه‌‌ای یادداشت نمایید. گفته می‌‌شود که مزایای مصرف پس از حدود 3 ماه آشکار خواهد شد. پس صبور باشید.7-دانه‌‌ها مستعد اکسیداسیون هستند از انها در ظروف در بسته و برای حفظ طراوتشان در یخچال نگهداری کنید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید