هر روز!
هر روز!

تنیس بازان مشهور - بیوگرافی ورزشکاران تنیس بازان مشهور

تنیس بازان مشهور - بیوگرافی ورزشکاران تنیس بازان مشهور

تنیس بازان مشهور - بیوگرافی ورزشکاران
تنیس بازان مشهور
ورزش تنیس تماشاگران زیادی دارد که در تمامی قاره ها پخشند. مسابقه با حمایت طرفداران وفادار و به خاطر شور و حرارتی که تنیس حرفه ای بر می انگیزد، شکوفا شده است. تنیس با مسابقۀ اخیر بین جان ایسنر (آمریکا) و نیکولاس ماهوت (فرانسه) که رکورد تازه ای از خود به جا گذاشتند - طولانی ترین مسابقه (حدود ۱۱ ساعت) تاکنون- یکی از انرژی گیرترین ورزش های جهان است. بگذارید به شرح حال تنیس بازان مشهور دنیا نگاهی بیندازیم.
 

● مشهورترین تنیس بازان همۀ دوران
 
بازیکنان مشهوری که در این مقاله معرفی شده اند شامل ورزشکاران زن و مرد از گذشته و حال می شوند.
 
▪ تنیس بازان مشهور مرد
 
اینجا فهرستی از مردان تنیس بازیست که در حوزۀ خود به موفقیت جهانی نائل آمده اند.
 
ـ بیوم برگ : او متولد ۶ ژوئن ۱۹۵۶ در استکهلم سوئد و شمارۀ یک پیشین است. او بخاطر رکورد بی سابقه اش برای بردن ۵ عنوان ویمبلدون و ۴ عنوان تنیس آزاد فرانسه در چند سال پیاپی مشهور است. راجر فدرر از نظر بردن ۵بار قهرمانی ویمبلدون با برگ برابری می کند در حالی که رکورد در رولند گاروس ( آزاد فرانسه) با رافائل نادال برابر است.
 
ـ راد لِیوِر : این تنیس باز استرالیایی از سال ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۰ شمارۀ ۱ را به خود اختصاص داده بود. او در ۹ آگوست ۱۹۳۸ در راکهمپتن به دنیا آمد. راد لیور دو بار(۱۹۶۲ و ۱۹۶۹) هر چهار عنوان گراند اسلم را در یک سال برنده شد. سبک بازی او به مسابقۀ سرو و والی تکیه داشت. ضربات عادی زمینی او هم کاملا قوی بودند.
 
ـ پیت سمپراس : او شمارۀ یک پیشین از آمریکاست که شغل حرفه ای خود را در ۱۹۸۸ آغاز کرد و در ۲۰۰۳ بازنشسته شد. سپمراس در ۱۲ آگوست ۱۹۷۱ در واشنگتن دی سی متولد شد. او ۱۵ عنوان مردان یک نفرۀ گراند اسلم را از آن خود کرده است. پیت سامپراس به مدت شش سال متوالی، از ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۸، عنوان اولی خود را حفظ کرد. پیت عموماً از تکنیک سرو و والی استفاده می کرد. همچنین او استراتژی ضربات قوسی و حمله را ترجیح می داد. فورهندهای سامپراس جزء بهترین ها شناخته می شوند.
 
ـ راجر فدرر: در حال حاضر راجر فدرر مقام دوم جهان را داراست. با این حال به مدت ۲۸۵ هفته، شمارۀ یکی جهان را داشت که از این نظر بعد از پیت سامپراس ( ۲۸۶ هفته) قرار می گیرد. راجر فدرر در هشتم آگوست ۱۹۸۱ در باسل سوییس متولد شد. او رویهمرفته ۱۶ گراند اسلم را برده است اما در مسابقات آزاد فرانسه تنها یک بار برنده شده است.
 
ـ رافائل نادال: متولد سوم ژوئن ۱۹۸۶ در ماناکور اسپانیاست. او در حال حاضر بازیکن شمارۀ یک است. او پس از راجر فدرر سوئدی به مدت ۱۶۰ هفته عنوان دومی را داشت. رافائل نادال موفقیت بزرگی در زمین خاکی کسب کرده ( ۵بار در آزاد فرانسه برنده شده است) و بنابرین به عنوان "شاه خاک رس" مشهور است. او به مدت کوتاهی از ۱۸ آگوست ۲۰۰۸ تا ۵ جولای ۲۰۰۹ عنوان نخستین را داشت که پس از آن دوباره در ۷ ژوئن ۲۰۱۰ به جایگاه خود بازگشت.
 

▪ تنیس بازان زن مشهور
 
زنان تنیس باز مشهوری که با کیفیت مسابقه و موفقیت هایشان تأثیرگذار بوده اند در ذیل معرفی می شوند.
 
ـ مارگارت کورت : او یک بازیکن شمارۀ یک بازنشسته از استرالیاست. مارگارت کورت که متولد ۱۶جولای ۱۹۴۲ در آلبری استرالیا می باشد، دومین زن تنیس بازیست که تمام تورنمنت های گراند اسلم را در یک سال برنده شده است. او ۲۴ عنوان یک نفرۀ گراند اسلم را از آن خود کرد که این رکوردش هنوز شکسته نشده است. مارگارت کورت یکی از سه بازیکنی است که عنوان گراند اسلم در تمام طبقه بندی ها در تمام تورنمنت ها را به خود اختصاص می دهد. مارتینا ناوراتیلوا و دوریس هالت دو نفر دیگر هستند.

ـ مارتینا ناوراتیلوا : او که شمارۀ یک اسبق جهان است یک چک آمریکایی است. مارتینا که متولد ۱۸ اکتبر ۱۹۵۶ است، زندگی ورزش حرفه ایش مدتی طولانی به طول انجامید که طی آن موفق به کسب ۵۹ عنوان گراند اسلم شده است. این عناوین شامل ۱۸ عنوان یک نفره، ۳۱ دونفره و ۱۰ دونفرۀ مختلط می شود. رکورد او ۹ بار برنده شدن در تورنمنت ویمبلدون است. همچنین او ۱۶۷ عنوان یک نفره و ۱۷۷ عنوان دونفره را از آن خود کرده است.

ـ استفی گراف : این بازیکن آلمانی پس از مارگارت کورت، رکورد دار عناوین گراند اسلم یک نفره (۲۲ عنوان) است. استفی گراف در ۱۴ ژوئن ۱۹۶۹ در مانهیم آلمان غربی متولد شد. او بازیکن همه فن حریفی بود و تورنمنت های زمین های مختلف از جمله خاکی، چمنی و خاک سخت را برد. استفی گراف با برنده شدن هر چهار تورنمنت گراند اسلم و مدال طلای المپیک در سال ۱۹۸۸، شاهکار خود را خلق کرد.
 
ـ کریس اوِرت : این بازیکن تنیس از ایالات متحده، ۱۸ عنوان گراند اسلم را به خود اختصاص داده است. رکورد برد - باخت در مسابقات یک نفره ای که کریس در آنان شرکت داشت۱۳۰۹ - ۱۴۶ بود. او در ۲۱ دسامبر ۱۹۵۴ در فورت لادردال، فلوریدا، آمریکا متولد شد. کریس اورت جمعا ۱۵۷ عنوان یک نفره را از آن خود کرده است. در کتاب بزرگترین مسابقات تنیس قرن بیستم، نوشتۀ استیو فلینک، اورت جایگاه سومی قرن را پس از استفی گراف و مارتینا ناوراتیلوا به خود اختصاص می دهد.
 
سرنا ویلیامز : شمارۀ یک در طبقه بندی یک نفره و دو نفره. سرنا ویلیامز ۱۲ عنوان یک نفرۀ گراند اسلم و ۲۶ عنوان را درکل از آن خود کرده است. سرنا جامِکا ویلیامز در ۲۶ سپتامبر ۱۹۸۱ در ساگیناو، میشیگان، آمریکا متولد شد. جایزۀ پولی سرنا از همۀ قهرمانان زن دنیا بالاتر است.
 
▪ تنیس بازان مشهور دیگر
 
جدای از فهرست مشهورترین تنیس بازانی که در بالا ارائه شد، در ذیل اسامی بازکنان دیگری می آید که در دنیای تنیس اثری از خود به جا گذاشته اند.
 
ـ لیتون هویت/ اندی رادیک
 

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید