بهترین زندگی
بهترین زندگی

تهوع صبحگاهی بارداری، درمان دارد؟ تهوع صبحگاهی، چه اسم گمراه

تهوع صبحگاهی بارداری، درمان دارد؟
تهوع صبحگاهی، چه اسم گمراه کننده و اکثر بانوان باردار یعنی بین 70یا 80 درصد آنها در اوایل بارداری دچار حالت تهوع یا حتی استفراغ می شوند - این مشکل اوايل صبح معمول تر است، اما میتواند در تمام اوقات روز و شب مادر را گرفتار کند. این حالت معمولا حدود دوازده تا چهارده هفتگی بارداری بهتر می شود. انتهای سه ماهه ی اول. اما عده ای نیز تمام نه ماه بارداری با آن درگیرند.

هیچ کس واقعاً نمیداند که چرا بانوان دچار تهوع صبحگاهی می شوند. بر اساس نظریه ها، بار شدید هورمونی و غیرمعمول بارداری باعث واکنش مرکز استفراغ در مغز می شود. شاید این روندی تکاملی است تا خانمهای باردار نوع خوراکی های خود را بیشتر کنترل کنند احساسی این حالت را برای دوستانتان چگونه شرح می دهید؟ شاید واقعا هرگز استفراغ نکنید، اما دائما احساسی ناخوشایندی دارید.

 واژه ی "تهوع" آن را به خوبی تشریح می کند. فکر غذا یا برخی از بوها یا فعالیتی جسمی یا وضعیتهای نشسته یا ایستاده به سادگی حالتان را به هم میزند، اما بیش از آن، دوره ی طولانی ای است که سالم، پرتوان، گرسنه و خوب هستید.

وحشتناک به نظر می رسد؟ بله، این طور است. نمی توانید حالت تهوع را کم اهمیت بشمارید. ابتلا به آن تمرکز بر هر چیز دیگر یا شاد ماندن را دشوار می سازد. خوردن بیسکویت، معمولا به سرعت و به شکلی چشمگیری احساسی بهتری ایجاد خواهد کرد. گاهی فقط مسواک زدن دندان باعث استفراغ شما می شود. در این صورت، بهتر است صبحگاه از دهانشویه های بدون الکلی استفاده کنید و مسواک زدن واقعی را برای زمانی دیرتر بگذارید.

جای نگرانی نیست
این روزها هر چیزی حالتان را به هم می زند اما نگرانی در این باره که اگر فرزند تن به اندازه ی کافی مواد مغذی دریافت می کند، نباید این درد را بدتر کند. جنین شیوه ی شگفت انگیزي برای کسب نیازهایش از میزبان دارد. پس حتی اگر در سه ماهه ی اول بارداری وزن از دست دهید، احتمالا تمام نیازهای فرزند تان را فراهم می آورید. استفراغ کردن حتی یک یا دو بار در روز ناخوشایند است، اما خطرناک نیست.

اگر دچار حالت تهوع و استفراغ شدید و مداوم هستید، باید نزد پزشک بروید. استفراغ شدید بارداری باعث کمبود آب بدن، کاهش وزن و نامتوازنی الکترولیتها می شود. این عارضه برای شما و فرزنداتان مضر است و شاید بستری شدن در بیمارستان و تغذیه با سرم ضروری باشد.

تاثیر دارونما
کارا بودن این درمان ها برای همه ثابت نشده است، اما فقط امتحان کردن می تواند احساس تحت کنترل بودن را به وجود آورد...
 همه شکمتان را پر نگه دارید. برخی از بانوان متوجه شده اند که اگر پیش از بلند شدن از بستر چیزی بخورند، احساس بهتری خواهند داشت. کراکر، سیب یا خوراکی محبوبتان را کنار بستر خود نگه دارید. تصور می شود که زنجبیل همه عوارض تهوع را بهبود می بخشد، پس بیسکویت زنجبیلی یا تکه هایی از زنجبیل تازه می تواند صبح خوشایندی را برایتان شروع کند. رازیانه و لیمو نیز حالتان را بهتر خواهد کرد.

به طور منظم، وعده های کوچک غذا بخورید. غذاهای حاوی کربوهیدرات زیاد، مثل نان غلات کامل یا سیب زمینی را توصیه می کنند. دیگر متخصصان تغذیه، بر اهمیت پروتئین تاکید دارند، مثل مغزها، بنشن و دانه های حاوی ویتامین ب که برای بهبود حالت تهوع موثر هستند. به هر ترتیب، وعدهای غذایی بزرگ در یک زمان و مصرف روغن های سنگین و چرب احتمالا حالتان را بدتر می کند، بنابراین دور پیراشکی و مایونز را خط کشیده و ترجیحا کربوهیدرات های دیرهضم تر مصرف کنند.

حفظ آب بدن اهمیت فراوان دارد. کمبود آب بدن باعث تشدید حالت تهوع می شود، پس روزانه هشت تا ده لیوان آب بنوشید و میوه های آبدار مثل هندوانه بخورید. دمنوش های طعم دار برایتان مفیدند، فقط مطمئن شوید که مصرف انها در دوران بارداری ایمن باشد.

نمی توانید آن را بخورید؟
 اگر فکر غذا خوردن هم برای شما مثل لعن و نفرین است، تمرکزتان را از غذا بردارید و ترجیحا بار دیگر درمان ها متمرکز شوید. مچبند ضد تهوع می تواند کارساز باشد. همچنین مالش نقطه ای فشاردرمانی پ ۶ روی مچ دست مفید است. عصاره ی روغن ها نیز مفیدند، مثلا نعنا بدون نیاز به خوردن آن.

نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال « راهنمای بارداری »، « زندگی با کودک » و « سلامت زنان » در اختیار شما قرار می‌دهد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید