هر روز!
هر روز!

توانایی گفتار کودک توانایی گفتار کودک : توانایی گفتار کودک

توانایی گفتار کودک توانایی گفتار کودک : توانایی گفتار کودک

توانایی گفتار کودک
توانایی گفتار کودک : توانایی گفتار کودک
: توانایی گفتار کودک
 
پسر شما ۲ ساله است و هنوز نمی تواند صحبت کند و فقط چند کلمه درهم و برهم ادا می کند و در مقایسه با همسالانش بسیار کمتر حرف می زند. شما به یاد دارید وقتی خواهر او در همین سنین بود به راحتی صحبت می کرد و توانایی گفتار کلمات بیشتری را داشت و هر بار امیدوارید که او با مرور زمان بتواند کلمات بیشتری را بیاموزد، به همین دلیل رفتن به مشاوره را به تعویق می اندازید و ترجیح می دهد زمان بگذرد به امید اینکه این مشکل برطرف خواهد شد و به خودتان می گویید مشکلی وجود ندارد، برخی از کودکان زود راه می افتند و برخی دیگر زود حرف می زنند…. این سناریو شایع تمامی پدر و مادرهایی است که فرزندان آنها به کندی صحبت می کنند. برخی از آنان خود را به این امید تسلی می دهند که فرزند من بیشتر به کارهای فیزیکی علاقه دارد. اما گاهی تمام این فرضیات فقط بهانه های واهی هستند. درک اینکه چه چیز عادی و چه چیزی در رشد گفتار و زبان کودک شما غیر عادی است، موجب می شود که نه بیش از حد دلهره و اضطراب داشته باشید و نه اینکه امید واهی و بی خود داشته باشید در حالی که فرزند شما واقعاً دچار مشکل است.
 
به گزارش : درک گفتار طبیعی و رشد زبان
هر زمان که کودک را برای معاینه نزد دکتر می برید حتماً به این موضوع نیز توجه داشته باشید که پی گیری رشد و روند صحبت کردن و گفتار کودک نیز یکی از ضروریات است و حتماً فراموش نکنید که در این مورد نیز با پزشک کودک صحبت کنید. زیرا در واقع تشخیص اینکه آیا کودک واقعاً مشکلی دارد یا رشد او طبیعی است، کمی دشوار است و به تجربه و توجه حرفه ای پزشک نیاز است.
 
قبل از ۱۲ ماهگی: برای کودکان در این سن، عکس العمل به صداهای اطراف بسیار مهم است، آنها از این سنین شروع به صداسازی حروف می کنند و صداسازی یکی از اولین گام های صحبت کردن است و همانطور که سن نوزاد افزایش می یابد در سن معمولاً ۹ ماهگی، با ترکیب کردن اصوات به یکدیگر سعی می کند، کلماتی همچون بابا و ماما را ادا کند بدون اینکه درک واقع بینانه ای از معنای این کلمات داشته باشد. کودکان قبل از سن ۱۲ ماهگی باید توانایی تشخیص نام اشیاء همچون شیشه شیر، بطری و … را داشته باشند و با شنیدن یک صدای بلند از خود واکنش نشان دهند، عدم واکنش کودک به صداها می تواند نشانه ناشنوایی کودک باشد.
 
۱۲ الی ۱۵ ماهگی: کودکان در این سن می توانند کلماتی همچون مامان و یا بابا را به طور تقریبی و با تقلید صدای اعضای خانواده بیان کنند البته فقط یک کلمه و می تواند حروفی همچون پ، ب، م، د، ن را به راحتی تلفظ کند و با کلماتی بسیار ساده می تواند منظور خود را به شما برساند مثلاً با تقلید کلمه توپ می تواند شما را متوجه کند که به اسباب بازی نیاز دارد.
 
۱۸ الی ۲۴ ماهگی: اگر چه کودکان مختلف با یکدیگر متفاوت هستند ولی اغلب کودکان نو پا حداقل در سن ۱۸ ماهگی قادر به تکرار ۲۰ کلمه هستند و در سن ۲ سالگی، باید حداقل بتوانند ۵۰ کلمه حرف بزنند. از سن ۲ سالگی کودک شروع به ترکیب دو واژه و ساختن جملات ساده ای مانند بابا بزرگ، مامان خوب و … می کند. کودک ۲ ساله باید بتواند اشیاء را با توجه به نام آنها تشخیص دهد و جملات دو بخشی پدر و مادر را درک کند و به آنها عکس العمل نشان دهد مثل (لطفاً توپ را از میان اسباب بازی ها انتخاب کن و آن را به من بده).
 
۲ الی ۳ سالگی: در این سن در گفتار کودک انفجاری صورت می گیرد و دامنه واژگان کودک نوپا، روز به روز بیشتر می شود و گاهی ۳ یا ۴ کلمه را با یکدیگر ترکیب می کند و با آن جمله می سازد. در این سن ارتباط کلامی کودک با والدین بیشتر می شود و معنای دقیق کلمات را درک می کند مثلاً تفاوت میان روی میز و زیر میز را متوجه خواهد شد. رنگ ها را شناسایی می کند و مفاهیم توصیفی را درک خواهد کرد و تفاوت میان بزرگ و کوچک را متوجه می شود.
 
علائم هشدار دهنده مشکلات احتمالی
اگر به زبان و گفتار فرزندتان حساس هستید باید مراقب برخی از علائم و نشانه ها باشید:  برخی نوزادان به شنیدن صدا عکس العمل نشان نمی دهند و یا نمی توانند حروف را به طور خاص در بین ۱۲ الی ۲۴ ماهگی ادا کنند، این نوزادان را می توان با توجه به نشانه های زیر تشخیص داد:  عدم استفاده از حرکات و یا عدم برقراری ارتباط با زبان اشاره در ۱۲ ماهگی (عدم حرکت دست به معنای خداحافظی و یا بای بای)  استفاده بیش از حد از زبان اشاره در ۱۸ ماهگی (به جای استفاده از زبان گفتاری)  عدم درک درخواست های کلامی ساده  مشکل در تقلید اصوات در سن ۱۸ ماهگی   اگر کودک شما بیش از ۲ سال سن دارد و توانایی انجام کارهای زیر را ندارد. این موضوع را جدی بگیرید:  نمی تواند کلمات و یا عبارات را بیان کند و فقط صداهای کم و ضعیف را تقلید می کند.
 
او باید توانایی گفتن و بیان جملات ساده را داشته باشد و نباید برای بیان یک جمله ساده، یک کلمه را چندین و چند بار تکرار کند.  کودکانی که صدای گوشخراش و تودماغی دارند و نسبت به سن خود توانایی گفتار محاسب را ندارند، حتماً باید زیر نظر پزشک قرار بگیرند، گفتار کودک در سن ۴ سالگی باید آنقدر پیشرفت کرده باشد که حتی کسانی که کودک را نمی شناسند به راحتی بتوانند متوجه منظور کودک بشوند و صحبت کودک قابل فهم باشد.
 
تفاوت میان گفتار و زبان
اغلب گفتار و زبان با یکدیگر اشتباه گرفته می شود، هر چند تمایز بزرگی میان این دو وجود دارد:  گفتار، بیان کلامی زبان است و شامل بیان صداها و کلمات می شود. زبان بسیار گسترده تر است به معنای کل سیستم بیان و دریافت اطلاعات معنی دار می باشد و از طریق ارتباطات و کلامی و غیر شفاهی و نوشتاری فهم و درک می شود. اگر چه مشکلات در گفتار و زبان متفاوت است ولی اغلب با هم همپوشانی دارند. کودکی که با زبان مشکل دارد، قادر به تلفظ کلمات است ولی قادر به کنار هم قرار

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید