مطالب جالب!
مطالب جالب!

توت فرنگی را می شناسید؟ * برای شستن توت فرنگی

توت فرنگی را می شناسید؟ 
 * برای شستن توت فرنگی

توت فرنگی را می شناسید؟
* برای شستن توت فرنگی ها، آن ها را در ظرف گودی ریخته و پُر از آب کنید، طوری که روی آن آب سرد جریان داشته باشد (به مدت دو تا سه دقیقه). بعد آنها را در آبکش بریزید تا آبشان برود.
سپس آنها را در ظرفی قرار دهید که با دستمال کاغذی و یا سلوفان پوشیده شده باشد و به این ترتیب می ‌توانید این میوه را به مدت یکی دو روز در یخچال نگهداری کنید.
* این میوه نباید در دمای اتاق و یا در معرض نور خورشید قرار گیرد، زیرا ارزش تغذیه ‌ای خود را از دست می ‌دهد. جالب است بدانید که با گذشت هر یک روز، درصدی از ویتامین ‌های این میوه از بین می ‌رود، مثلا بعد از شش روز، 5 درصد از ویتامین C موجود در آن کم خواهد شد.
* تنها فریز کردن توت فرنگی است که می ‌تواند تا حدودی ویتامین C (حساس‌ ترین جزء تشکیل‌دهنده این میوه) موجود در آن را حفظ کند، زیرا در غیر این صورت، یعنی در حین تهیه مربا یا کنسرو آن(برای جلوگیری از تغییر رنگ این میوه در حین پخت به آن کمی ‌آب ‌لیمو اضافه کنید) و یا حتی خشک کردن این میوه بسیاری از ویتامین ‌های آن از بین خواهند رفت و تنها فیبر و املاح در آن باقی خواهد ماند؛ آن هم به مقدار جزیی.
حتی آنتوسیانیدین (با خاصیت آنتی‌اکسیدانی) که در این میوه وجود دارد، در آب قابل حل است و در انواع محصولات فرآیند شده این میوه از بین خواهد رفت، مگر این که این میوه به صورت تازه یا فریز شده میل شود.
پس می ‌توان این طور نتیجه گرفت که توت فرنگی فریز شده، در مقایسه با توت فرنگی‌ خشک و یا کنسرو شده (در کمپوت توت فرنگی) ارزش تغذیه ‌ای بیشتری دارد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید