مسیر سبز
مسیر سبز

تورم سالیانه ایران 110 درصد است! تابناک: درحالی‌که نرخ تورم

تورم سالیانه ایران 110 درصد است! 
 تابناک: درحالی‌که نرخ تورم

تورم سالیانه ایران 110 درصد است!
تابناک: درحالی‌که نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی برای آذر ماه برابر با 27.4 درصد اعلام شده، و در جایی که همین نرخ تورم نیز نشان از افت شدید قدرت خرید افراد دارد، اما هنوز بسیاری بر این باورند که نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی با واقعیات جامعه بسیار فاصله دارد.

پروفسور استیو هانکه در آخرین مطلب خود پیرامون اقتصاد ایران با اشاره به این موضوع، ارائه آمار غیر واقعی را در کشورهای که دچار تورم حاد هستند عادی عنوان می‌کند. بانک مرکزی ایران چندی پیش اعلام کرد که نرخ تورم ماهیانه در آذر ماه برابر با 27.4 درصد است. نرخ تورمی که از ابتدای سال تا کنون بیش از 7 درصد افزایش را نشان می‌دهد. این در حالی است که بسیاری بر این باورند که این نرخ تورم که از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود، چندان با واقعیات اقتصادی کشور هم‌خوانی ندارد.

استیو هانکه، که متخصص در موضوع ابر تورم یا تورم حاد است و اخیراً با افزایش نرخ ارز در ایران و کاهش ارزش ریال مطالبی پیرامون بروز ابر تورم در کشور منتشر ساخته است، در آخرین مطلب خود با اشاره به غیر واقعی بودن نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی مدعی شده است که تورم سالیانه در ایران 110 درصد است.

استیو هانکه در این مطلب آورده است:

اخیرا بانک مرکزی ایران اقدام به انتشار آمار نرخ تورم کرده است. در حالی که در فضای بین‌الملل بحث‌ها بر سر بروز تورم حاد در ایران در ماه اکتبر بالا گرفته است، بانک مرکزی ایران مدعی شده است که نرخ تورم این کشور تنها 27.4 درصد است.

بانک مرکزی ایران تقریباً عادت به آن دارد که از ارائه و انتشار آمار دقیق اقتصادی سرباز زند و آنچه منتشر شده چیزی است که من نام آن را به لحاظ کیفیتی متناسب با "آلیس در سرزمین عجایب" می‌نامم. در واقع نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی ایران به شدت با واقعیت فاصله دارد. بر اساس یک متدولوژی شناخته شده، محاسبات بنده نشان می‌دهد که نرخ تورم سالیانه ایران در سال 2012 برابر با 110 درصد است.

فرمول برابری قدرت خرید که هانکه برا محاسبه نرخ تورم زیمباوه از آن استفاده کرده. همین فرمول برای محاسبه نرخ تورم ایران نیز مورد استفاده وی قرار گرفته:از ماه اکتبر و در زمانی که نرخ تورم در ایران شروع به افزایش شدید کرد، دولت در ایران تلاش نموده تا با هر روشی پول ملی را که در حال افت روزافزون ارزش است، سرپا نگه دارد. در یک نگاه، این تاکتیک غیر مشروع کارگر واقع شده و نرخ تورم ایران بعد از آنکه در ماه اکتبر به حد نهایی خود رسید، اکنون تا حدی کاهش را نشان می‌دهد.

این امر به معنی آن است که نرخ تورم رسمی در ایران (یعنی 110 در صد) – که من با استفاده از داده های عینی موجود در بازار محاسبه نموده‌ام – به شکلی فاحش 4 برابر بزرگ‌تر از نرخی است که بانک مرکزی اعلام می‌کند.

البته ارائه آمار غیر واقعی برای اولین بار نیست که در کشوری که دچار پدید تورم حاد است استفاده می‌شود. در واقع زمانی که تورم شروع به افسار گسیختگی می‌کند دولت‌ها سعی می‌کنند آمار واقعی اقتصادی را در لفافه محرمانه بودن پنهان کنند.

اکنون این حجاب مخفی کاری سایه خود را بر تهران گسترانده است و یک‌بار دیگر ارائه آمار غیر واقعی دستور کار روز است.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید