مسیر سبز
مسیر سبز

توصیف متفاوت ضرغامی از صداوسیما خبرگزاری ایسنا: رییس سازمان

توصیف متفاوت ضرغامی از صداوسیما
خبرگزاری ایسنا:  رییس سازمان صداوسیما در کنفرانس خبری که روز گذشته با خبرنگاران داشت‌، درباره‌ی موضوعات متفاوتی همچون شکل برگزاری مناظره‌های جمعی‌، قانون احقاق حق و اجرای آن در صداوسیما، حساسیت برنامه‌های مناظر‌ه‌یی، نقش مجری برنامه‌های مناظره‌یی و ... توضیحات مفصلی را ارائه کرد.

ضرغامی در ابتدای سخنان خود بنا به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر شکل مناظره‌های جمعی در تلویزیون، اعلام کرد: در ابتدا باید بگویم پخش مناظره‌های امسال همچون دوره‌ی گذشته به شکل زنده خواهد بود، قاعدتا دکور برنامه‌های مناظره‌یی به گونه‌ای خواهد بود که نامزدها در یک ردیف معقر یا محدبی که در تصویر تلویزیون می‌توانند خوب نمایش داده شوند، از زوایای مختلف پوشش داده می‌شود. همچنین در میان این دکور یک تریبون کوتاهی قرار داده شده که هر کدام از نامزدها پشت تریبون‌ می‌روند و صحبت می‌کنند.

گفت‌وگوهای مناظره‌ها واقعا شکل می‌گیرند

وی درباره‌ی کلیت برنامه‌های مناظره‌یی امسال، اینگونه توضیح داد: اول مناظره‌ها به این شکل آغاز می‌شود که در تایم چهار دقیقه هر یک از نامزدهای انتخاباتی ابتدا برنامه‌های خودشان را اعلام می‌کنند چرا که موضوع مناظره‌های امسال به نسبت دوره گذشته تخصصی‌تر است و به شکلی نیست که مثل مناظره‌های قبلی هر فردی درباره‌ی هر موضوعی صحبت کند؛ بنابراین احتمالا جلسه اول که اقتصادی خواهد بود، نامزدها برنامه‌های اقتصادی‌اشان را اعلام می‌کنند.

او گفت: همچنین در دور دوم مناظره‌ها که پاسخ به سوالات اساسی از سوی مجری و هم از سوی سایر نامزدهاست، می‌توانند معترض یکدیگر شوند و از هم سوال کنند. همچنین تمامی اشکالات در برنامه‌های مناظره‌یی توسط خود نامزدها مطرح می‌شود و مجددا یک فرصت کوتاهی به نامزدها داده می‌شود تا بیایند تا به سوال‌هایی که از آنها می‌شوند پاسخ دهند و از خودشان دفاع کنند.

ضرغامی تاکید کرد: مدیریت برنامه‌های مناظره‌یی به گونه‌ای خواهد بود که گفت‌وگوهای متقابل واقعا شکل بگیرند و همچنین اعضای شرکت‌کننده در جلسه در مقابل هم افکارشان را ارائه کنند تا مردم قدرت انتخاب پیدا کنند.

مناظره‌های جمعی جذابیت را بالاتر می‌برد

رییس سازمان صدا و سیما در طی صحبت‌های خود حُسن برگزاری مناظره‌های جمعی در تلویزیون را اینگونه خواند: خوبی کار مناظره‌های جمعی این است که مردم یک‌جا درباره‌ی یک موضوع خاص می‌توانند یک قضاوت جامعی نسبت به هر نامزد داشته باشند و در واقع یک نوع نگاه تطبیقی خواهند داشت؛ بنابراین معمولا وقتی مناظره‌ها محدودتر باشد، ممکن است به خاطر نامزد خاصی و یا تقابل خاصی که وجود دارد یا ندارد، بعضی از مناظره‌ها جذابیتی نداشته باشند؛ بنابراین اتفاق طبیعی است اما در همین حالت هم مناظره‌ها جذاب است و هم افرادی که رقیب یکدیگر هستند کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و با هم چالش می‌کنند؛ بنابراین فکر می‌کنم مناظره‌های جمعی جذابیت را بالاتر می‌برد. ای بسا که یک نامزد خاص که به دلایلی نظراتش مهجور مانده در این مناظره بتواند بحث‌های خوبی مطرح کند و از دیگری که در موضوعی خاص مدعی است، سبقت بگیرد و صحبت‌هایش را انجام دهد که احتمال این اتفاق خیلی است.

ضرغامی افزود: در مناظره‌های جمعی یک نگاه کارشناسی منطقی همراه با لذت بردن از سوی مردم که احساس می‌کنند اطلاعات متنوعی از مناظره‌ها می‌گیرند یک نگاه همراه با عقلانیت هم به وجود می‌آید و در واقع افراد باید به یک دیگر پاسخ عقلانی بدهند وبا استدلال صحبت کنند و در واقع شرکت کنندگان در مناظره‌های جمعی به نوعی ناظر دیگری هم هستند و به مجری کمک می‌کنند که یک نظارت عمومی شکل بگیرد به همین خاطر به خاطر تخصصی شدن مناظره‌های امسال شخصا پیش‌بینی می‌کنم مناظره‌های این دوره از دوره‌های گذشته از جذابیت سازندگی و آگاهی بخشی بالاتری برخوردار خواهد شد.

هنوز نمی‌توانیم نام مجری مناظره را اعلام کنیم

همچنین او در پی کنفرانس خبری که با خبرنگاران داشت‌، درباره حساسیت برنامه‌های مناظره‌یی جمعی در تلویزیون توضیحاتی را ارائه داد.

ضرغامی گفت: اداره جلسه بر اساس شکل‌گیری مناظره و گفت‌وگوهای متقابل خواهد بود. درباره‌ی مناظره‌های گذشته به خاطر حساسیت‌های بسیار بالایی که در جامعه ایجاد شد، علی رغم اینکه دکتر پورحسین از مدیران برجسته و شخصیت‌های فرهنگی با سابقه هستند و امکان و توازن طرح مسائل متنوع در ورود مباحث آقایان گذاشتند، ولی منع شدند از اینکه احساس می‌شد ممکن است صدا و سیما بخواهد به نفع یکی از نامزدها دخالتی بکند؛ بنابراین به خاطر حساسیت بالا دکتر پورحسین سعی کرد در مناظره‌های قبلی جلسه را به صورت فرم اداره کند تا اینکه بعدا مشکلی پیش نیاید و حتی چندین بار هم از طرف نامزدی که سوال اضافه شد در مقابل طرف دیگری اعتراض کرد و جلسه باید اداره می‌شد اما این بار مناظره‌ها به این شکل نیست چرا که خود مجری باید جلسه را مدیریت کند.

وی درباره مجری برنامه مناظره‌یی امسال اعلام کرد: افراد با سابقه و با تجربه‌ای برای اجرای برنامه‌های امسال انتخاب شده‌اند اما هنوز به دلیل اینکه به قطعیت نرسیده نمی‌توانیم اسامی را اعلام کنیم ان‌شاء‌الله تا روز مناظره نام مجری هم اعلام می‌شود.

تعداد بالای نامزدها اجازه نمی‌داد مناظره‌ها را دو نفری برگزار کنیم

ضرغامی همچنین درباره آزادی مجری برنامه‌های مناظره‌ای امسال تاکید کرد: به مجری اجازه داده شده که در بحث‌های مناظره با نامزدها دخالت کند و متناسب با پاسخی که مطرح می‌شود و احیانا تعریزهایی که صورت می‌گیرد کاملا جلسه را مدیریت کند؛ ضمن اینکه وقتی مناظره به صورت جمعی شکل می‌گیرد، تا حد زیادی اشکالی که مربوط به دوره قبل بود اتفاق نخواهد افتاد.

وی با اشاره به برنامه‌های مناظره‌یی هم یادآور شد: از لحاظ زمان هم چاره‌ای نی

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید