مسیر سبز
مسیر سبز

توصیه رئیس قوه قضائیه به روحانی خبرگزاری مهر: رئیس قوه

توصیه رئیس قوه قضائیه به روحانی
خبرگزاری مهر: رئیس قوه قضائیه خطاب به رئیس جمهور یازدهم گفت: رعایت حقوق شهروندی، ایمان به خدا، استفاده از عقلانیت و توجه به معیشت مردم را در اولویت کاری خود قرار دهید.

 آیت الله صادق آملی لاریجانی در مراسم تحلیف حجت‌الاسلام حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی گفت: خداوند را سپاسگزارم که در فضای مجلسی برخواسته از ملت ایران در حضور شما قرار دارم و خداوند را شاکر هستم که بار دیگر مردم ایران با حضور آگاهانه حماسه سیاسی بزرگی را خلق کرد که آثار آن برای سال ها باقی ماند.

وی افزود: همچنین به رئیس جمهور محترم هم تبریک می گویم که با حضورش دوره جدیدی را آغاز کرده و این شروع یک حیات سیاسی در کشور است.

آملی لاریجانی با اشاره به متن سوگند رئیس جمهور گفت: رئیس جمهور می گوید من در پیشگاه قرآن و مردم خواستار مذهب اصلی و نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی خواهم بود که همین سوگند لوازم مهمی دارد.

رئیس دستگاه قضا ایمان را مهمترین ویژگی رئیس جمهور عنوان کرد و گفت: ایمان در بند اول از اصل دوم قانون اساسی به آن تاکید شد و مردم با رای بالایی که به قانون اساسی دارند حیات خاصی را برای خود منظور کرده اند که این وصول برگرفته از کتاب الهی است و قرآن برای مومنان حیات خاصی تصویر می کند. همچنین در اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران دولت موظف شده محیط مناسبی را برای رشد فضائل اخلاقی و براساس ایمان و تقوا و مبارزه با فساد ایجاد کند که همه قوای کشور مسئول هستند.

وی گفت: باید توجه داشت که عقل و عقلانیتی که قرآن به آن تاکید می کند، عقل مدرنیته نیست، بلکه عقلی برگرفته از لایه های الهی و انسانی است.

آملی لاریجانی همچنین به حقوق شهروندی اشاره کرد و گفت: علاوه بر اصول پراکنده در قانون اساسی فصل سوم این قانون، حقوق ملت را محترم دانسته و امام علی(ع) هم برای انسان حقوقی قائل شده است وما مفتخر به دینی هستیم که 1400 سال قبل اولیاء آن حقوق انسان را محترم می شمردند. ما در رعایت حقوق بشر که آن را پرآب و رنگ می کند، الزامی نداریم؛ چراکه همین حقوق بشر موجب شده تا هزاران انسان در افغانستان و بحرین به خاک و خون کشیده شوند. ما رعایت حقوق بشر را بر اساس گفتارهای مولایمان رسول خدا(ص) و علی(ع) اقتدار می کنیم.

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: اقتدار و معیشت مردم از مهمترین مواردی است که در قانون اساسی اشاره شده است و امروز کشورمان به دلیل تحریم های ظالمانه مشکلاتی برای مردم ایجاد کرده است که با تدبیر قابل حل است و به آقای روحانی می گویم در سوگند شرعی و قانونی ملتزم می شویم که پاسدار قانون اساسی باشد و خود را وقف خدمت به مردم و ترویج دین و اخلاق کند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید