مسیر سبز
مسیر سبز

توصیه‌های علی لاریجانی به دولت ویژه نامه روزنامه ایران: لاریجانی

توصیه‌های علی لاریجانی به دولت
ویژه نامه روزنامه ایران: لاریجانی تصریح کرد: درباره هدفمندی اظهاراتی از سوی برخی مسوولان دیدم مثل این که افراد باید بگویند یارانه می خواهیم یا اگر اطلاعات اشتباه بدهند با ابزار مختلف زندگیشان را بررسی می کنیم. من فکر می کنم این حرف درستی نیست و به قواره دولت هم نمی خورد که این طوری حرف بزند.

وی همچنین گفت: اینکه بگویید ما فقط به فقرا می خواهیم کمک کنیم، حرف نادرستی است؛ فقرا ممکن است یک دهک باشند اما عموم مردم متوسط الحال هستند که آبرومند زندگی می کنند و دلیلی ندارد که اینها هم شکل فقیرانه به خود بگیرند تا یارانه دریافت کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کسی که یک میلیون تومان درآمد دارد، یارانه برایش موضوعیت دارد و لزومی ندارد که با عنوان فقیر یا ندار یارانه بگیرد. این الفاظ را نباید به کار ببریم.

لاریجانی با تاکید بر اینکه درباره هدفمندی یارانه ها نباید فضای غیرطبیعی به وجود آورد، خاطر نشان کرد: یک وقتی می گوییم می خواهیم کمک بیشتری به طبقات پایین تر کنیم ایراد ندارد ولی این که باید فقیر باشد، درست نیست. خیلی از افراد در جامعه هستند که نیازمند یارانه هستند ولی شکل زندگیشان هم این طور نیست که بگویند ندار هستیم؛ حتما نباید مارک نداری به آنها بزنیم تا یارانه بدهیم

لاریجانی ادامه داد: یا آن وجه دیگری که گفته شده زندگی های مردم را بررسی می کنیم. نباید این اتفاق بیفتد؛ چه دلیلی دارد به زندگی مردم وارد شویم. مردم باید آرامش داشته باشند. نباید مردم را نگران کنیم. من فکر می کنم دولت صادقانه با مردم صحبت کند و بگوید منابع ما محدود است و هر کسی که نیاز ندارد، منصرف شود. این طوری شاید تعدادی انصراف بدهند.


**نباید هر انتقادی را توام با انگ مخالفت کرد

لاریجانی همچنین درباره رویکردهایی که در مجلس درخصوص نحوه تعامل با دولت مطرح است، گفت: ممکن است کسانی که بیشتر صحبت کردند، جزو منتقدین باشند اما این طور نبود که از ناحیه مجلس مانعی بر سر راه دولت گذاشته شده باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نباید با سوء ظن نگاه کرد و هر انتقادی را توأم با انگ مخالفت کرد. البته مخالف هم که باشند اشکالی ندارد و مواجهه با اینها نباید دشمنانه باشد. نکته دیگر این که برخی از نمایندگانی که با مشی دولت هم نزدیکی دارند، از بعضی انتصاب ها در مجموع دولت دلخورند.

لاریجانی در بخش دیگری از این گفت و گو درباره نظر سران قوا نسبت به مسائل کشور گفت: احساس می کنم سه قوه درباره مسائل کلان کشور ملاحظاتی دارند، ولی از نظر مشی و شیوه اجرا نگرانی مهمی ندارند. معتقدم در شرایط فعلی جا افتاده است که باید با همگرایی کارها را پیش برد. این مسأله ای است که تقریبا امیدواریم در دو سال آینده ساز و کارهایش دقیقتر و بیشتر دیده شود.


** مزایا و معایب دموکراسی

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین درباره تذکرها و سوال نمایندگان از وزرا گفت:وقتی دموکراسی در کشور حاکم است، نباید انتظار داشت صدای مخالفی وجود نداشته باشد.چند صدایی سبک زندگی سیاسی ما است که در کنار حسن هایش، اشکالاتی هم ممکن است داشته باشد. حسنش این است که در مقام تصمیم گیری افکار مختلف را می بینید و دقت بیشتری به خرج می دهید. هیچ کس نمی تواند بگوید من مطلق هستم و همه چیز را می فهمم. منتها اشکالش این است که این مکانیزم دیرتر به نتیجه می رسد.

وی افزود: من به برخی وزرا که می گویند وقت ما به خاطر سؤالات نمایندگان گرفته می شود، می گویم این حضور در مجلس بخشی از وظایف سیاسی شماست.البته نمی گویم که سؤال خارج از موضوع هم نیست ولی اگر سؤال وجود داشته باشد، باید پاسخ داده شود واگر این گونه فکر کنیم، راحت تر می شود مسائل را حل کرد.


** برای حفظ اعتدال باید معقولانه تر کار شود /هنوز عرق ما از انتخابات ریاست جمهوری خشک نشده است

رییس مجلس شورای اسلامی کلید زدن انتخابات بعدی را از اشکالات موجود در فضای رسانه های عنوان کرد و گفت: ما دو سال و اندی با انتخابات بعدی فاصله داریم. وقتی انتخابات را کلید می زنید، مناسبات تغییر می کند. انتخابات وسیله ای برای اداره بهتر کشور است. هنوز عرق ما از انتخابات ریاست جمهوری خشک نشده، انتخابات بعدی را مطرح می کنند. امروز نان شب مردم، انتخابات بعدی نیست.غیر از شماری از سیاسیون قهار که انتخاباتچی هستند، مردم هم اکنون کاری به این مسئله ندارند.

وی با بیان اینکه نباید درباره بازگشت به دوران قبل برای خودمان نگرانی تولید کنیم، اظهار داشت: به طور طبیعی اگر دولت خوب کار کند، مردم هم به این فکر علاقه مند می شوند ولی اگر درست کار نکند، ممکن است وضع تغییر کند. این نگرانی ترجمه اش در عمل این است که بهتر کار کنیم تا مردم علاقه مندتر شوند. راه حل دیگری وجود ندارد. برای حفظ اعتدال باید بهتر، معقولانه تر و دقیقتر کار شود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید