مسیر سبز
مسیر سبز

توضیح بانک مرکزی درباره نرخ سود بانکی خبرگزاری مهر: رئیس

توضیح بانک مرکزی درباره نرخ سود بانکی
خبرگزاری مهر: رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه نرخ سود 22 درصدی تسهيلات بانک‌ها قطعي نيست، گفت: برای سپرده‌های یکساله، سود علی الحساب پرداخت می‌شود.

ولی الله سیف با اشاره به مصوبه شورای پول و اعتبار تاکید کرد: سقف تسهیلات وام مسکن 35 میلیون تومان است. بانک مسکن هیچ مشکلی در پرداخت این وام ندارد و براساس مصوبه شورای پول و اعتبار بانک مسکن باید به آن عمل کند. همچنین مبلغ وام مسکن برای زوج های جوان 50 میلیون تومان است.

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه سود 22 درصد تسهيلات قطعي نيست، گفت: در نظام بانکداری بدون ربا هیچ نرخ و سود سپرده ای قطعی نیست، اگر بانک‌ها در رقابت های افراطی تعهداتی سنگین تر از آنچه که می تواند حاصل شود برعهده بگیرند، مشکلاتی را در پی خواهد داشت.

وی با اعلام اینکه بانک مرکزی طبق برآوردی که از سود آوری جامعه بانکی دراین موضوع کرده است، نرخ علی الحساب برای سپرده گذاران تعریف کرده است، تصریح کرد: برای سپرده های یکساله، سود علی الحساب پرداخت می شود.

سیف گفت: بر اساس فرمول ابلاغی بانک مرکزی درباره محاسبه نرخ سود بانکی، در پایان سال که صورت های مالی در مجمع بانک مربوط حسابرسی می شود، سود قطعی سپرده گذاری که در طول سال ناشی از عقود اسلامی حاصل می شود بین بانک و سپرده گذار بصورت مشاع تفکیک می شود.

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه بخشی از این سود متعلق به بانک و منابعی است که بانک درگیر کرده است گفت: بخش دیگر که بخش غالب است متعلق به سپرده گذاران است. بخش سود سپرده گذاران را با آن 22 درصد هایی که علی الحساب داده اند محاسبه و تفاوت آن را پرداخت می کنند.

سیف با اشاره به اینکه سود سپرده گذاری در بانک‌ها خلاصه نمی شود، اضافه کرد: در بعد اعطای تسهیلات نیز به همین ترتیب است و برای عقود مشارکتی نرخ تعیین شده است اما در پایان عقود مشارکتی وقتی که عملیات شرکت مدنی خاتمه می یابد، سود واقعی محاسبه و بر آن مبنا، تسویه حساب میان بانک و گیرنده تسهیلات صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه رقم اعلامی بانک‌ها باید به اطلاع بانک مرکزی برسد، گفت: همه بانک‌ها مکلف شده اند که قبل از برگزاری مجمع صورتحساب مالی خود را به بانک مرکزی اعلام کنند و اگر بانک مرکزی صحت آن را تاییدکرد، آنگاه می تواند در مجمع مورد تصمیم گیری قرار گیرد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید