هر روز!
هر روز!

تولید برق از اگزوز موتور سیکلت تولید برق از اگزوز

تولید برق از اگزوز موتور سیکلت تولید برق از اگزوز

تولید برق از اگزوز موتور سیکلت
تولید برق از اگزوز موتور سیکلت : تولید برق از اگزوز موتور سیکلت مهندسان ژاپنی موفق شده اند که با تغییراتی در اگزوز موتور سیکلت از آن برق تولید کنند.
: تولید برق از اگزوز موتور سیکلت
به گزارش : مهندسان شرکت ژاپنی آتسومیتک (Atsumitec) با ایجاد تغییر در اگزوز موتورسیکلت و یکپارچه سازی آن با یک پیل سوختی اکسیدجامد و یک المان تبدیل ترموالکتریک توانستند در هنگام حرکت موتورسیکلت 200 وات برق تولید کنند.
سامانه تولید توان از اگزوز موتورسیکلت که با حمایت مالی آژانس علوم وفناوری ژاپن توسعه یافته شامل دو قسمت سامانه پیل سوختی اکسید جامد و المان ترموالکتریک است.
سامانه پیل سوختی اکسیدجامد که ساخت شرکت Synergy cell است، هیدریدهای کربن و هیدروژن باقیمانده در اگزوز را مصرف می کند تا بتواند توان تولید کند؛ اما گازهای خروجی از اگزوز علاوه بر داشتن هیدریدهای کربن، حرارت زیادی نیز به همراه دارد. به طوری که دمای آن‎ها به 650 درجه سانتی‎گراد می‎رسد و در نتیجه می‎توان از آن برای راه‎اندازی پیل‎های سوختی اکسیدجامد استفاده کرد.
همچنین المان ترموالکتریک قادراست گرمای گازهای خروجی از اگزوز را به برق تبدیل کند؛ علاوه بر این پیل سوختی، دمای گازها را تا 800 درجه سانتی‎گراد افزایش می‎دهد و در نتیجه با وارد کردن آن‎ها به المان ترموالکتریک می‎توان برق بیشتری تولید کرد.
مجموع توان تولیدی از پیل سوختی و المان ترموالکتریک به 200 وات می‎رسد که در باتری ذخیره می‎شود و می‎توان از آن برای تامین برق دیگر سامانه‎های موتورسیکلت استفاده کرد.
تولید برق از اگزوز موتورسیکلت ایده جالبی است، ولی کاربردی شدن آن منوط به ارزیابی اقتصادی تولید انبوه آن است. اگر هزینه تولید چنین سامانه‎هایی پایین باشد، قطعا می‎توان از آن‎ها در موتورسیکلت و انواع خودروهای دیگر بهره برد.
/ ایسنا

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید