iTech news
iTech news

تولید سراتو کوپ متوقف شد شعبه‌ی آمریکای خودروسازی کیا

تولید سراتو کوپ متوقف شد 
 شعبه‌ی آمریکای خودروسازی کیا

تولید سراتو کوپ متوقف شد
شعبه‌ی آمریکای خودروسازی کیا (KMA)، در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرده است:برند کیا در حال گسترش محصولات خود در کلاس خودروهای کامپکت است تا پیشرو و قابل رقابت در بازار جهانی باشد؛ همان‌طور که تا امروز با خودروهای ۴در و ۵در سراتو ثابت کرده است. با هدف تعامل بیشتر کیا با مشتریان و نمایندگان فروش، تولید مدل کوپ از سری خودروهای سراتو ادامه نخواهد داشت و صرفا نمونه‌های باقی‌مانده از سال ۲۰۱۶ فروخته خواهند شد.

شرکت کیا، تلویحا به فروش بالای خودروهای سراتو در سال ۲۰۱۶ اشاره کرده است. آمار فروش سراتو در نیمه‌ی اول ۲۰۱۷ نیز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۵ درصد رشد داشته است تا بعد از اپتیما، دومین محصول پرفروش در سبد کیا باشد. آنچه نامشخص به نظر می‌رسد، سهم مدل کوپه‌ی سراتو در آمار فروش سال ۲۰۱۶ این برند است. ذکر این نکته ضروری به نظر می‌رسد که در بازار جهانی، نام نسخه‌ی دودر این خودرو، کوپ (Koup) تلفظ می‌شود؛ اما در ایران به کوپه مشهور است.

سری ۲۰۱۷ سراتو، یک فیس‌لیفت موفق از نسل دوم این خودرو محسوب می‌شود که چند ماه پیش در نمایشگاه خودروی دیترویت معرفی شد و نسخه‌ی ۴در و صندوقدار آن به‌تازگی در کشورمان وارد شده است. این خودرو در حالت پایه، پیشرانه‌ی ۲ لیتری تنفس طبیعی به همراه دارد که قدرت ۱۴۷ اسب بخار و گشتاور ۱۸۰ نیوتن‌متر فراهم می‌کند. علاوه بر این، پیشرانه‌های ۲ لیتری ۱۶۴ اسب بخار و ۱.۶ لیتری توربوشارژ هم برای سراتو در نظر گرفته شده است. این خودرو با پیشرانه‌ی ۱.۶ لیتر، قدرت ۲۰۰ اسب بخار و گشتاور ۲۶۵ نیوتن‌متر به همراه خواهد داشت.

ارزان‌ترین نسخه‌ی سراتو ۲۰۱۷، با قیمتی نزدیک به ۱۷ هزار دلار در بازار جهانی عرضه می‌شود. با پیشرانه‌ی ۲ لیتری ۱۴۷ اسب بخار و جعبه‌دنده‌ی ۶ سرعته‌ی دستی، سراتو در کمتر از ۹ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و برای ثبت سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت از حالت سکون، حدود ۲۴ ثانیه زمان می‎برد. میانگین مصرف سوخت این مدل، ۸.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است؛ اما با سرعت ثابت در بزرگراه، مصرف سوخت ۵.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر به همراه خواهد داشت.

توقف تولید سراتو کوپ، خبر بسیار خوبی برای هوندا و تویوتا خواهد بود. با این حساب، مدل کوپه از سیویک ۲۰۱۷ و نسل جدید تویوتا GT86 تنها خودروهای دنیا در این کلاس بدنه خواهد بود. تولید مدل سایون TC که بر اساس پلت‌فرم GT86 ساخته می‌شد، سال گذشته متوقف شد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید