هر روز!
هر روز!

جان کری : : جان کری با نام کامل جان

جان کری 
 : : جان کری با نام کامل جان

جان کری
: : جان کری با نام کامل جان فوربز کری متولد ۱۱ دسامبر ۱۹۴۳؛ سیاستمدار آمریکایی ست که ۶۸مین وزیر امورخارجه و کنونی ایالات متحده آمریکاست. او از ۱۹۸۵ تا ۲۰۱۳ سناتور دموکرات ایالت ماساچوست در مجلس سنای آمریکا بود. در تاریخ ۲۹ ژوئیه ۲۰۰۴ او رسماً به عنوان نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۴ معرفی شد که از جورج بوش شکست خورد. کری در یک منطقه تاریخی در شهر بوستون به نام بیکن هیل زندگی می کند که یکی از گران قیمت ترین مناطق این شهر به شمار می رود.
به گزارش : وی از نوادگان اجداد مشهور آمریکایی از جمله توماس کرنل و یوریس/جرج وولسی می باشد. اجداد او از جمهوری چک امروزی به آمریکا مهاجرت کردند. جان کری در ابتدای جنگ ویتنام عازم آن کشور شد و به واسطه ی شجاعتش جندیل مدال شجاعت گرفت. وی پس از پایان جنگ به جنبش ضد جنگ پیوست و سخرانی وی در گنگره امریکا باعث امدن فشار های زیاد بر دولت امریکا مبنی بر خاتمه بخشیدن به حضور نیرو های امریکایی مستقر در ویتنام شد. دختر او ونسسا کری در سال ۲۰۰۹ با بهروز والا ناهید پزشک و جراح مغز ایرانی-آمریکایی در بیمارستان ماساچوست ازدواج نموده است.

جان کری : جان کری تولد: ۱۱ دسامبر ۱۹۴۳ محل تولد: آورورا، کلرادو ملیت: آمریکایی (USA) حزب سیاسی: دموکرات فرزندان: الکساندرا و ونسسا کری پیشه: سیاستمدار دین: کلیسای کاتولیک
: جان کری

در نوامبر ۱۹۶۰، کری اولین سخنرانی سیاسی خود را برای راهیابی جان اف کندی به کاخ سفید انجام داد. در سال ۱۹۶۲، کری یکی از داوطلبان برای اولین کمپین سناتوری تد کندی بود. در تابستان همان سال وی با ژانت آوچینکلوس جنینگز خواهر ناتنی بانوی اول ایالات متحده ژاکلین کندی ملاقاتی داشت. ژانت جنینگز کری را دعوت به بازدید از املاک و خانواده اش و مزرعه هامراسمیت در رود آیلند نمود. این نخستین جایی بود که کری رئیس جمهور جان اف کندی را برای اولین بار ملاقات کرد. بگفته کری زمانی که کندی رئیس جمهور بود کری از وی در مورد رفتن به دانشگاه ییل پرسیده بود. کندی ادا و شکلک در آورد، چرا که کندی به دانشگاه هاروارد رقیب رفته بود. کری بعدها یاد آور می شود: او به من لبخند زد و گفت که در این مورد نگران نباشید چون من در حال حاضر بیش از حد یک مرد ییل (به انگلیسی: Yale man) هستم. بگفته کری، رئیس جمهور اظهار نظر مشهور خود اینکه چگونه می توان بهترین دو جهان را داشت گفته بود: با تحصیلات در هاروارد و مدرک گرفتن از ییل. در اشاره به درجه افتخاری که چند ماه قبل از دانشگاه ییل دریافت کرده بود.
وی در سال ۱۹۶۲ در دانشگاه ییل در رشته علوم سیاسی پذیرفته شد.
کری پس از بازگشت از جنگ در ویتنام، به گروه سربازان ضد جنگ ویتنام (VVAW) پیوست. فعالیت تعدادی حدود ۲۰۰۰۰ سرباز ضد جنگ (VVAW) در آن سالها و رهبری کری بر آنها توجه موثر و خشم برخی از جمله دولت ریچارد نیکسون را به خود جلب کرد.
وی در سال ۱۹۸۴ در انتخابات مجلس سنا شرکت کرد و توانست به جای سناتور بازنشته پل سونگاس به نمایندگی ایالت ماساچوست وارد سنا شود. وی در طول ۲۰ سال حضور در سنا ۳ بار در سالهای ۱۹۹۰ و ۱۹۹۶ و ۲۰۰۲ از نو از سوی مردم ماساچوست برگزیده شده است. او همواره مشغول کار و فعالیت برای دموکراتها است و در دولت دوم اوباما به عنوان وزیر امور خارجه انتخاب شد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید