هر روز!
هر روز!

جا ماندن«تولید ملی»پشت درِ سالن‌های همایش برگزاری ده‌ها همایش و

جا ماندن«تولید ملی»پشت درِ سالن‌های همایش 
 برگزاری ده‌ها همایش و

جا ماندن«تولید ملی»پشت درِ سالن‌های همایش
برگزاری ده‌ها همایش و کنفراس ملی و منطقه‌ای با موضوع «تولید ملی» و صرف هزینه، بدون اینکه نتایج عملیاتی آنها اعلام شده باشد، هیچ گرهی از مشکلات تولید باز نکرده است.


«شعار امسال را قرار دادیم «تولید ملى»؛ دنباله‌اش توضیح داده شده: «حمایت از کار و سرمایه‌ى ایرانى». یعنى شما وقتى کالاى داخلى را مصرف میکنید، به کارگر ایرانى دارید کمک میکنید، اشتغال ایجاد میکنید، به سرمایه‌ى ایرانى هم دارید کمک میکنید، رشد و نمو ایجاد میکنید. این فرهنگ غلطى است - که متأسفانه در بخشهائى از ما حاکم است - که مصنوعات خارجى را مصرف کنیم؛ این به ضرر دنیاى ماست، به ضرر پیشرفت ماست، به ضرر آینده‌ى ماست. همه مسئولیت دارند؛ دولت هم مسئولیت دارد، باید از تولید ملى حمایت کند، تولید ملى را تقویت کند.
اگر ما توانستیم تولید داخلى را رونق ببخشیم، مسئله ‏ى تورم حل خواهد شد؛ مسئله‏ ى اشتغال حل خواهد شد؛ اقتصاد داخلى به معناى حقیقى کلمه استحکام پیدا خواهد کرد. اینجاست که دشمن با مشاهده ‏ى این وضعیت، مأیوس و ناامید خواهد شد. وقتى دشمن مأیوس شد، تلاش دشمن، توطئه ‏ى دشمن، کید دشمن هم تمام خواهد شد.»
جملات فوق بخشی از بیانات مقام معظم رهبری در اولین روز سال در جوار حرم رضوی و پیام نوروزی ایشان در سال جاری است.
مقام معظم رهبری طبق سنت حسنه‌ای که از سالها پیش آغاز شده بود، بر اساس مهمترین مسائل و مشکلات جاری کشور، ابتدای هر سال شعاری را تحت عنوان شعار سال مطرح می کنند که به دلایل متعدد طی سالهای اخیر، شعارهایی با مضامین اقتصادی اعلام شده است.
در همین راستا مقام معظم رهبری امسال را به نام «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» نامگذاری کردند.
به نظر می رسد دولت باید برگزاری همایش های علمی درباره موضوع تولید ملی را به نحوی مدیریت کند تا نتایج عملی این همایش‌ها در کارگروه یا کمیته‌ای جمع بندی شده و به بار بنشیند، نه اینکه اکنون با برگزاری ده ها همایش و صرف هزینه‌های گزاف هیچ نتیجه ملموس و عملیاتی از برگزاری این همایشها در اختیار دستگاه های اجرایی نباشد
فارغ از اینکه طی حدود هفت ماه گذشته از سال ، مجموعه مسئولان نظام از دولت گرفته تا مجلس، قوه قضائیه، بخش خصوصی و عموم مردم در ارتباط با تولید ملی چه فعالیت چشمگیری داشته اند که به عقیده بسیاری از کارشناسان امر، کار بخصوصی در این زمینه صورت نگرفته که اگر صورت می گرفت، شاهد تورم و بیکاری در سطح کنونی نبودیم؛ هر سال پس از اعلام شعار سال، برخوردهای شعاری با این مساله آغاز می شود و چه بسا برخی و گروهی هم با استفاده از شعار سال منافعی را دنبال کنند.
سال گذشته هم که جهاد اقتصادی نام گرفته بود و ده‌ها کارگروه و ستاد به این نام در دستگاه‌های ریز و درشت دولتی و غیر دولتی تشکیل شد و به بهانه تشکیل این ستادها بودجه دولتی گرفته شد، انتقادهایی را از برخوردهای شعاری با این مساله و عدم فعالیت و برنامه ریزی دقیق در خصوص شعار سال درپی داشت. تا جایی که مقام معظم رهبری نیز شخصاً از این مساله انتقاد کردند و در سخنانی از نصب انواع پلرد و تابلو با مضمون شعار سال گله کردند.
امسال هم در کنار عدم فعالیت جدی دستگاه‌ها و فقدان برنامه ریزی دقیق برای عملیاتی کردن شعار سال یعنی «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی»، از ابتدای سال تا کنون ده ها همایش و کنفرانس با عنوان تولید ملی در مجموعه مختلفی از دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی و دانشگاه‌ها برگزار شده و تعدادی از آنها در ماه‌های آتی برگزار خواهد شد که نتیجه عملی این همایشها علیرغم هزینه های زیادی که برای آن انجام می شود، مشخص نیست.
در این گزارش نمی خواهیم، برگزاری همایش ها و کنفرانس های علمی به ویژه در دانشگاه‌ها برای عملیاتی کردن شعار تولید ملی را نفی کنیم، ولی به نظر می رسد اولا باید برگزاری این همایش ها در یک دستگاه یا ارگان مشخصی برنامه ریزی شود تا از موازی کاری پرهیز شده و چهارچوب و شاکله کار علمی برای عملیاتی کردن این شعارها از ابتدا تا انتها مشخص باشد.

ثانیاً به نظر می رسد دولت باید برگزاری همایش های علمی درباره موضوع تولید ملی را به نحوی مدیریت کند تا نتایج عملی این همایش‌ها در کارگروه یا کمیته‌ای جمع بندی شده و به بار بنشیند، نه اینکه اکنون با برگزاری ده ها همایش و صرف هزینه‌های گزاف هیچ نتیجه ملموس و عملیاتی از برگزاری این همایشها در اختیار دستگاه های اجرایی نباشد.
بار دیگر تاکید می کنیم که برگزاری همایش‌های علمی هدفمند در راستای عملیاتی کردن شعارهای سال ضروری است ولی نه به شکلی که اکنون شاهد آن هستیم.
در ادامه این گزارش، تعدادی از همایش‌ها که با عنوان «تولید ملی» از ابتدای سال تا کنون برگزار شده و یا در ماه‌های آتی برگزار خواهد شد، در ادامه فهرست شده است.
لازم به ذکر است که هدف از انتشار این گزارش تخطئه این همایش ها نیست و چه بسا در برخی از این همایش‌ها، مسائل و موضوعات مهمی در راستای آسیب شناسی تولید کشور و ارائه راه حل‌های اساسی مطرح شده باشد، ولی نتایجی از این همایش‌ها که بتواند از سوی مجریان اقتصاد کشور عملیاتی شود، به دست نیامد و یا لااقل مجریان حرکتی از خود برای بکارگیری نتایج این همایش ها از خود نشان نداند.
- همایش چشم انداز گرمسار در تولید ملی در افق 1404،  آذر ، دانشگاه آزاد اسلامی گرمسار
- همایش نقش فرهیختگان، نخبگان و سرمایه‌گذاران در تولید ملی، شهریور ، خرم‌بید شیراز، دانشگاه آزاد صفاشهر 
- همایش تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی، 14 آبان، مرکز آموزش علمی کاربردی ابهر
- همایش تعاون ، تولید ملی ، حمایت از کار وسرمایه ایرانی ، شهریور ، ادا

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید