مسیر سبز
مسیر سبز

جزئیات سود سپرده و سقف انواع وام بانکی عصرایران:

جزئیات سود سپرده و سقف انواع وام بانکی
عصرایران:  رئيس شوراي هماهنگي مديران عامل بانک‌هاي دولتي سقف سود بانکی را براساس بسته سیاستی بانک مرکزی 20درصد و کف آن را 7درصد اعلام کرد.
 
 فرشاد حیدری در یک نشست خبری گفت: این بسته مقید به قید زمان نیست و مادامی ک مصوبه دیگری در شورای پول و اعتبار تصویب نشود، نافذ و معتبر است.
 
مدیرعامل بانک ملی افزود: طبق توافق شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و شورای‌عالی کانون بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری، اختیار تعیین سود علی‌الحساب سپرده‌های شهروندان و نیز گواهی‌های سپرده براساس جدول بسته سیاستی به بانک‌ها واگذار شده است که پس از پایان دور‌ه مالی نرخ قطعی نیز پرداخت می‌شود.
 
وی ادامه داد: با توجه به تعدد بانک‌های دولتی و خصوصی، توافق حاصل شده مانع از بروز ناهماهنگی و رقابت ناسالم میان بانک‌ها خواهد شد.
 
به گفته حیدری، نرخ سود سپرده‌های روزشمار 7درصد، 3ماهه 10درصد، 6ماهه 12درصد، 9ماهه 15درصد، یکساله 17درصد، 5ساله 20درصد تعیین شده و تعیین نرخ سود سپرده‌های 2 تا 4 ساله نیز به عهده خود بانک‌ها گذاشته شده است.
 
ارز مسافرتی؛ خرید در بانک، تحویل با حواله پشت گیت پرواز
 
مدیرعامل بانک ملی در مورد فروش ارز دولتی نیز گفت: ارز دولتی در دو قالب بازرگانی و غیربازرگانی یا همان مسافرتی کماکان در بانک‌های ملی و ملت توزیع می‌شود که در مورد ارز مسافرتی؛ خرید در بانک و تحویل با حواله پس از کنترل بلیت و پاسپورت و پشت گیت پرواز خواهد بود.
 
حیدری ادامه داد: علاوه بر فرودگاه امام خمینی (ره) در دبگر فرودگاه‌های بین‌المللی کشور مانند شیراز، مشهد، تبریز، بندرعباس و اهواز نیز تمهیدات لازم به این منظور اندیشیده شده و در مبادی خروجی زمینی و دریایی نیز به همین صورت عمل خواهد شد.
 
 
سقف تسهیلات براساس بسته سیاستی
 
 سقف تسهیلات قرض‌الحسنه 2 میلیون تومان و سقف تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج 6میلیون تومان (هر یک از زوجین 3میلیون تومان) است.
 
بر همین اساس، سقف تسهیلات خرید کالا 4 میلیون تومان، جعاله مسکن 5 میلیون تومان، خرید خودرو 7 میلیون تومان و جایگزینی خودرو فرسوده 10 میلیون تومان تعیین شده و نرخ سود این تسهیلات برای بازپرداخت 2ساله 14درصد و برای بالاتر از آن 15درصد خواهد بود.
 
مدیرعامل بانک ملی در ادامه گفت: قرار بر این است که بانک‌ها علاوه بر 100 درصد منابع سپرده قرض‌الحسنه، 20 درصد از منابع غیر قرض‌الحسنه را نیز به پرداخت تسهیلات خرد اختصاص دهند.
 
وی همچنین اعلام کرد: نرخ سود تسهیلات مسکن مهر نیز برای ساخت 11درصد و برای دوره فروش اقساطی 12درصد خواهد بود.
 
افزایش نرخ سود اوراق مشارکت
 
حیدری با اعلام نرخ سود اوراق مشارکت از 17 به 20درصد گفت: نرخ بازخرید این اوراق از خریداران تا پیش از یکسال از زمان خرید 18 درصد و برای بالای یکسال با کسر 0.5 درصد تعیین شده است.
 
وی همچنین از امکان انجام معاملات دست دوم اوراق مشارکت در بانک‌ها خبر داد که تا پیش از این تنها در بورس ممکن بود.
 
تأثیر افزایش نرخ سود بانکی بر نوسانات سکه و ارز
 
رئيس شوراي هماهنگي مديران عامل بانک‌هاي دولتي با بیان این‌که با ایجاد ابزارهای مناسب می‌شود نقدینگی را به سمت تولید و عمران هدایت کرد و تورم را کاهش داد، گفت: امیدواریم با تغییرات ایجادشده، نقدینگی موجود در کشور به شبکه بانکی و متعاقب آن بخش‌های صنعت، معدن و کشاورزی سوق داده شود.
 
حیدری افزود: سپرده‌هایی که در حساب‌های جاری و کوتاه‌مدت موجود است، پول است اما سپرده‌های مدت‌دار شبه‌پول هستند، زیرا برای دخالت در بازارهای که نوسانات کوتاه‌مدت دارند، مانند سکه و ارز از حساب خارج نمی‌شوند و هدف بسته سیاستی هم افزایش نسبت شبه‌پول به پول در کشور است.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید