مسیر سبز
مسیر سبز

جزئیات پرونده اذيت و آزار دختر 13 ساله انجمن حمايت

جزئیات پرونده اذيت و آزار دختر 13 ساله 
 انجمن حمايت

جزئیات پرونده اذيت و آزار دختر 13 ساله
انجمن حمايت از حقوق كودكان و نوجوانان، در پي انتشار خبر و پيگيري روزنامه «اعتماد»، وكيلي را براي رسيدگي پرونده سميه دختر 13 ساله مشهدي كه 20 روز پيش بر اساس گزارش مدير مدرسه مبني بر آزار و اذيت او توسط همسايه به بهزيستي منتقل شده بود، اختيار كرد.

جريان سميه چه بوده

سميه اين نوجوان مشهدي در حالي 20 روز پيش تحت مراقبت بهزيستي قرار گرفت كه بر اساس اطلاعات اوليه بار‌ها از سوي همسايه خود مورد تعرض قرار گرفته بود. در نهايت به دليل غيبت‌هاي مكرر و پيگيري‌هاي مربيان مدرسه مشخص شد كه در چه وضعي به سر مي‌برد. مربيان مدرسه بعد از بررسي‌ها و مراجعه به خانه سميه و با خبر شدن از احوال او در نهايت با اورژانس اجتماعي (123) تماس گرفتند و مراتب را به آنها اطلاع دادند. به اين ترتيب سميه در اين مدت را در مركز مداخله در بحران يك بهزيستي به سر برد تا تحت معاينات و آزمايشات پزشكي قانوني قرار بگيرد.

اين نوجوان، 13 ساله، فرزند اول خانواده، مادرش ايراني و به دليل اعتياد، عضو سازمان ارتقاي سلامت، پدرش تبعه افغانستان و كارگر هتل است. مربي مدرسه‌يي كه سميه در آن درس مي‌خواند، به «اعتماد» گفت: بعد از يك هفته غيبت سميه، پيگير شدم كه چه اتفاقي براي او افتاده است به همين دليل به خانه آنها رفتم. او را از دور ديدم، اصلا حال ظاهري مناسبي نداشت و كاملا مشخص بود كه در وضع خوبي به سر نمي‌برد و با رنگ و روي پريده و بغض، مدام تكرار مي‌كرد اصلا حالم خوب نيست ولي دو مرد حاضر در خانه مانع ورود من به خانه شدند. همان روز بعد از تماس با اورژانس اجتماعي مشهد، موفق شديم سميه را به بهزيستي انتقال دهيم تا تحت مراقبت و در صورت لزوم تحت درمان قرار بگيرد.

والدين سميه چه اقداماتي انجام دادند

اسماعيل، پدر سميه در زمينه شكايت از همسايه خود به خبرنگار «اعتماد» گفت: براي شكايت از اين پرونده بايد از محل كارم مرخصي بگيرم و جريان را پيگيري کنم ولي حاضر به قبول سرپرستي سميه نيستم. سميه مورد اذيت و آزار قرار گرفته است و من نمي‌خواهم ديگر از او سرپرستي كنم.

هنوز هم بعد از گذشت 20 روز، اسماعيل پدر سميه همچنان به «اعتماد» تاكيد كرد: اگر به دلخواه خودم باشد حاضر به نگهداري سميه نيستم ولي من را مجبور به سرپرستي او كرده‌اند. من از اول هم گفتم كه از حقوق دخترم به عنوان يك انسان حمايت مي‌كنم اگر ترك كردن اولاد جرم باشد من حاضر هستم اين جرم را قبول كنم.

پدر سميه افزود: به من گفته‌اند كه بر اساس گزارش پزشكي قانوني سميه مورد اذيت و آزار قرار نگرفته است و بكارت دارد ولي من قبول ندارم چراكه سميه قبلا هم مورد اذيت و آزار قرار گرفته بود و خودش براي من تعريف كرده است.

فريبا، مادر سميه كه يك هفته است از زندان آزاد شده نيز، به «اعتماد» گفت: ما بمدت يك سال در اطراف ورامين زندگي مي‌كرديم. در اين مدت سميه را به صيغه صاحب خانه يمان كه پير‌مردي 70 ساله بود در آورديم. اين مرد به ما گفت كه سميه را دوست دارد و شوهرم هم قبول كرد و صيغه بين آن دو خوانده شد. در آن مدت اين مرد خرجي خانه ما را مي‌داد و قرار بود كه براي سميه شناسنامه بگيرد. البته اسماعيل با قاطعيت تمام موضوع صيغه بودن سميه را رد مي‌كند و با جديت مي‌گويد سميه مورد اذيت و آزار قرار گرفته است.

به گفته فريبا، او به همراه شوهر و دو كودك خود در حال حاضر در يك ميهمانسرا زندگي مي‌كنند و هنوز به ديدن سميه نرفته است.

مادر سميه درباره حضانت سميه توضيح داد: مجبور به نگهداري از سميه هستم، مردم همه به ما مي‌خندند. همه فكر مي‌كنند كه دخترم حتما يك كار بدي انجام داده كه در بهزيستي نگهداري مي‌شود.

منبع: فرارو
باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید