هر روز!
هر روز!

جشنواره بزرگ برداشت گردو به میزبانی سلسله+تصاویر : جشنواره بزرگ

جشنواره بزرگ برداشت گردو به میزبانی سلسله+تصاویر : جشنواره بزرگ

جشنواره بزرگ برداشت گردو به میزبانی سلسله+تصاویر
: جشنواره بزرگ برداشت گردو به میزبانی سلسله+تصاویر
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از سفیر افلاک با فرارسیدن فصل پاییز، برداشت گردو از باغات شهرستان سلسله، تولد و زندگی دوباره ای به طبیعت این شهرستان بخشیده است.
 
به گزارش : شرایط مناسب آب و هوایی شهرستان سلسله و بخصوص منطقه تفرجگاهی و خاک حاصلخیز کهمان، زمینه تولید گردوی مرغوب را برای باغداران این منطقه خوش آب و هوا فراهم نموده بطوری که سلسله به یکی از قطب های تولید گردو در استان لرستان تبدیل شده و همه ساله افراد زیادی برای خرید این محصول به الشتر مراجعه می کنند.
 
این موضوع، مسئولان استانی را بر آن داشت تا همزمان با برداشت محصول گردو از باغات سلسله، جشنواره ای بزرگ با عنوان "برداشت گردو" ترتیب دهند و در آن از کارشناسان کشاورزی و مواد غذایی، سرمایه گذاران، اصحاب رسانه و تولیدکنندگان برتر محصولات غذایی استان دعوت بعمل آید.
 
علاوه بر معرفی سلسله بعنوان قطب تولید گردو در استان در جشنواره مذکور غرفه های عرضه کننده تولیدات بومی از شهرستانهای مختلف استان نیز حضور داشتند.
 
قدرت الله فلاح نژاد، فرماندار سلسله با اشاره به پتانسیل موجود شهرستان در تولید گردو، گفت: برداشت گردو از باغات سلسله معمولا از نیمه دوم شهریورماه آغاز و تا یک ماه ادامه دارد.
 
وی افزود: حدود چهار هزار هکتار از اراضی سلسله به کاشت انواع درختان میوه اختصاص دارد و از این مقدار، چیزی حدود 2800 هکتار به باغات گردو اختصاص دارد. 
 
وی ادامه داد: سالانه بیش 2600 تن گردو از باغات این شهرستان به بازار مصرف عرضه می شود.
 
فرماندار سلسله با اشاره به جشنواره برداشت گردو، هدف از برگزاری چنین مراسمی را معرفی ظرفیتهای تولیدی این شهرستان در حوزه اقتصادی عنوان و تصریح کرد: در این جشنواره غرفه هایی از تولیدات بومی شهرستان سلسله و سایر شهرستانهای استان در نظر گرفته شده بود تا با استفاده از این فرصت، زمینه ای برای رونق بیش از پیش تولیدات داخلی فراهم شود.
 
فلاح نژاد خاطرنشان ساخت: میانگین تولید گردوی کشاورزان سلسله در هر هکتار، 3 تن در هر هکتار می باشد که در مجموع، 2600 تن گردو در شهرستان سلسله تولید می شود.
 
لازم به یادآوری است برنامه‌های متنوعی از جمله برگزاری کارگاه‌های آموزشی، ترویجی برای باغداران منطقه، عرضه مستقیم محصولات تولیدی زنان روستایی استان لرستان و عرضه مستقیم گردو تدارک دیده شده بود.
 
برپایی غرفه‌های آخرین یافته‌های فناورانه، نوآورانه و تحقیقاتی در رابطه با فعالیت‌های باغبانی و تولید گردو، برگزاری نشست تخصصی برای فرصت‌ها و چالش‌های توسعه کشاورزی در شهرستان سلسله، رونمایی از تمبر یادبود و تجلیل از کشاورزان و باغداران نمونه از دیگر برنامه‌های جانبی برگزاری این جشنواره بود.
 

انتهای پیام/

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید