هر روز!
هر روز!

جمجمه تیمور لنگ، جمجمه تیمور لنگ پس از نبش قبر +تصاویر

جمجمه تیمور لنگ، جمجمه تیمور لنگ پس از نبش قبر +تصاویر

جمجمه تیمور لنگ، جمجمه تیمور لنگ پس از نبش قبر +تصاویر
در این بخش از سایت مطالبی درمورد جمجمه تیمور لنگ را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.
جمجمه تیمور لنگ پس از نبش قبر +تصاویر
جمجمه تیمور لنگ، جمجمه تیمور لنگ پس از نبش قبر +تصاویر
تیمور لنگ
در زمان جنگ هیتلر به شوروی، ازبک ها با نبش قبر تیمور لنگ می خواستند از بازمانده اسکلت او مجسمه بسازند. در نبش قبر او مشخص شد که یک پای جنازه از پای دیگرش کوتاه تر بوده است.
در سال 1941 میلادی همزمان با حمله هیتلر به شوروی، ازبک ها قبر تیمور لنگ را شکافتند تا بتوانند از روی شکل جمجمه اش مجسمه او را بسازند. پس از نبش قبر تیمور در کمال تعجب متوجه شدندکه بعد از پانصد سال اسکلتش سالم مانده، روی جمجمه اش هنوز مقداری از ریش او که حنایی رنگ بود وجود دارد و پای چپش کوتاهتر از پای راست او است.
 

 تیمور لنگ
جالب اینجاست که بر روی تابوت نوشته شده بود هرکس این قبر را بگشاید جنگ را به کشور خود آورده است. چندی پس از گشودن قبر تیمور آبمان ها طی عملیات بارباروسا را بر علیه شوروی شروع کردند. جسد تیمور اگرچه یکسال بیرون بود ولی چند روز پس از دفن مجدد وی تیمور قوای شوروی در نبرد استالینگراد پیروز شدند. 
 
تیمور لنگ در سال 1336 میلادی در قبیله ای از قبایل ترکستان متولد شد. او پسر یکی از مالکان مشهور ناحیه کش از توابع سمرقند بود. در زمان جنگ های قبیله ای رشادت فراوانی از خود نشان داد که منجر به ازدواج وی با دختر یکی از بزرگترین خانات ترک شد. ازدواجی که وی را به رویای همیشگی اش رساند.. یعنی تبدیل شدن به قهرمان رویاهای خود چنگیز. او قبایل ترک آسیای میانه را متحد کرد و تمام آن مناطق را فتح نمود. در خوارزم او فرمان قتل عام خوارزمیان را صادر کرد. 
 
تیمور پس از فتح آسیای میانه به ایران لشگر کشید. پس از قتل عامی هولناک در هرات از سر کشته شدگان مناره ساخت بلافاصله توس و نیشابور را فتح و مازندران و گیلان را اشغال کرد . از آنجا قصد آذربایجان کرد و پس از تصرف آذربایجان قفقاز ارمنستان و کردستان به لرستان لشگر کشید. مقاومت لرها برابر تیمور منجر به یکی از غم انگیز ترین فجایع تاریخ ایران شد که روایت هولناکش در منابع دوره تیموری به خوبی آمده است. 
 

جنگهای تیمور لنگ
تیمور اصفهان را نیز فتح کرد و فرمان به کشتار مردم این شهر داد. منابع زمان وی هزاران کودک یتیم و بی پناه اصفهانی که تیمور ایشان را خاک نشینان می خواند گزارش می کند. پس از قتل عام اصفهان تیمور به اصفهانی های بازمانده دستور داد اجساد سربازان مقتولش را خاک کنند. 
 
شیراز با درایت شاعر بزرگ شهر خواجه حافظ از قتل عام نجات یافت. تیمور بعدها پس از فتح و قتل عام در هندوستان، مسکو را نیز فتح کرده و به آتش کشید. حمله تیمور به خاک عثمانی نتیجه داد و خلیفه عثمانی اسیر تیمور شد. بعدها او مملوکین مصر نیز را به زانو در آورد. 
 
کاتبانِ درکاب تیمور از وی چهره هولناکی به تصویر کشیده اند. مردی بیرحم که در راه کشورگشایی از قتل عام هراسی نداشت و خون خلق را براحتی بر زمین میریخت. 
 
با این همه تیمور مردی شاعرپیشه و ادب دوست نیز بود. قرآن را از بر داشت و حنفی مذهب بود. نمازش جز در میدان جنگ قضا نمی شد و هنرمندان و صنعتگران را تا زمانی که در رکابش بودند می نواخت. 
 
در رابطه با هوش و حافظه تیمور می گویند اگر نام یکی از ده ها هزار سربازش را می شنید همیشه بخاطر می سپرد. با هر دو دست شمشیر می زد و با هر دو دست می نوشت. قرآن را از آخر به اول می خواند و با هر دو گوش سخنان دو نفر را مجزا همزمان می شنید و پردازش می کرد. خطی خوش نیز داشت. 
 
تیمور به پایتختش سمرقند برگشت و عزم تسخیر چین کرد اما خوشبختانه اجل دیگر مهلتش نداد و در 1407 میلادی درگذشت. برخلاف چنگیز که پسرهایش سر جانشینی او با هم اتفاق نظر داشتند، پسرهای تیمور با هم نساختند و امپراتوری بادآورده را باد برد.
آرامگاه او در سمرقند مورد احترام ازبکان است. جسد تیمور طی تحقیقات سرگئی گراسیموف مشخص شد که 170 سانتیمتر بوده و تبار وی مغولی سیبریایی تشخیص داده شد که احتمال دارد ادعای نسب بردن وی از چنگیز صحیح بوده باشد. 
در شرق دنیا، از او با اسم های تیمور لنگ، تیمور گورکان و صاحبقران یاد شده است و در غرب به او تامرلان (Tamerlane) می گویند. کلمه تیمور به معنای آهن است.
جمجمه تیمور لنگ پس از نبش قبر +تصاویر 4.8/5 56
گردآوری: بخش اطلاعات عمومی

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید