هر روز!
هر روز!

جناح بندی های سیاسی جایگاهی در فعالیت های تولیدی و فنی

جناح بندی های سیاسی جایگاهی در فعالیت های تولیدی و فنی

جناح بندی های سیاسی جایگاهی در فعالیت های تولیدی و فنی صنعت نفت ندارد
: جناح بندی های سیاسی جایگاهی در فعالیت های تولیدی و فنی صنعت نفت ندارد
: شرکت نفت و گاز پارس در پاسخ به سلسله گزارش های خبرگزاری مهر درباره فازهای پارس جنوبی توضیحاتی ارائه و تأکید کرد: متخصصان صنعت نفت کشور فارغ از هرگونه جناح بندی سیاسی که البته در فعالیت های تولیدی و فنی جایگاهی ندارد، تمامی تلاش خود را برای نیل به اهداف و آرمان های مقدس جمهوری اسلامی ایران و تولید هرچه سریع تر از میدان مشترک پارس جنوبی بکار خواهند بست.
به گزارش : به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از شانا، متن پاسخ شرکت نفت و گاز پارس به خبرگزاری مهر به شرح زیر است:
احتراماً، عطف به درج سلسله گزارش‌هایی با عناوین «تأخیر چندساله در توسعه فاز۱۳پارس جنوبی/تداوم زیان ۵ میلیارد دلاری»، «فاز ۱۴ پارس جنوبی، پروژه‌ای با ۵۰ درصد پیشرفت که ۴سال معطل است»، «تأخیر در توسعه فازهای۲۲تا۲۴ پارس جنوبی/ زیانی که هرروز بیشتر می‌شود»، «تأخیر، دامن ایرانی‌ترین فاز پارس جنوبی هم گرفت / در انتظار واحدLPG» و «در فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی چه می‌گذرد؟/افتتاح نمایشی؛از ادعا تا عمل» در بخش انرژی آن خبرگزاری که مشخص نیست با چه اهداف و انگیزه‌ای، اعتماد افکار عمومی به دستاوردهای بی‌بدیل اخیر در مجموعه پارس جنوبی را مورد هدف قرار داده است، ضروری است توضیحاتی به ترتیب زیر ارائه شود:
نگارنده این سلسله گزارش‌ها در بخشی از نوشته خود با عنوان «تأخیر در توسعه فازهای۲۲تا۲۴پارس جنوبی/زیانی که هرروز بیشتر می‌شود» از قول کارشناسانی که مشخص نیست چه کسانی هستند، اولویت‌بندی توسعه فازهای پارس جنوبی را یکی از اشتباهات وزارت نفت در دولت یازدهم دانسته که موجب شده این پروژه‌ها با «پیشرفت بسیار کُند» ادامه یابد.
درحالی‌که اولویت‌بندی انجام‌شده در دولت یازدهم در راستای اتمام هر چه سریع‌تر فازهای نیمه‌تمام پارس جنوبی در عمل موجب ایجاد حرکتی عظیم در جهت افزایش تولید از میدان مشترک پارس جنوبی شده و میزان برداشت از این میدان مشترک را به سطحی برابر با قطر رسانده است.
تولید هم‌زمان ۵ پروژه پارس جنوبی در قالب قراردادهای تولید زودهنگام ۳۵ ماهه در دولت گذشته، در حالی صورت گرفت که اتمام پروژه‌های قبلی علی‌رغم سرازیر شدن فاقد هدف منابع مالی به این طرح‌ها خصوصاً در خلال سال‌های۹۰ الی ۹۲ در هاله‌ای از ابهام قرار داشت. دولت یازدهم در آغاز کار خود با هشت پروژه با پیشرفت ۴۰ تا ۸۰ درصدی مواجه بود که منطقی‌ترین روش با توجه به محدودیت منابع مالی و ضرورت برداشت هر چه سریع‌تر گاز از میدان مشترک، اتخاذ رویه اولویت‌بندی طرح‌ها بود.
به دنبال این برنامه جهادی که با اولویت دادن به طرح فازهای ۱۲ و ۱۶-۱۵ در بخش ابتدایی و متعاقباً طرح فازهای ۱۸-۱۷، ۱۹ و ۲۱-۲۰ در مرحله دوم آغاز شد، جمعاً ۱۱ فاز استاندارد عملیاتی و به میزان ۲۷۵ میلیون متر‎مکعب در روز به ظرفیت تولید گاز کشور افزوده شد. همچنین فعالیت طرح‌های در اولویت سوم نیز شامل فازهای ۱۳، ۲۴-۲۲ و ۱۴ طی این مدت متوقف نشده و با تمرکز بر بخش‌های حفاری و ساخت سکوهای دریایی از پیشرفت چشمگیری برخوردار بوده است.
اتمام یازده فاز استاندارد تا پایان دولت یازدهم و آن‌هم فقط در مدت ۴ سال، کارنامه‌ای نیست که بتوان بر اساس قیاس با پیشرفت اندک پروژه‌های اولویت سوم در این مدت، بر آن خرده گرفت.
همچنین، در بخش دیگری از این سلسله‎ گزارش‌های با نادیده گرفتن فعالیت‌های بی‌نظیر انجام‌شده در پارس جنوبی طی چهارساله گذشته، افتتاح فازهای ۱۷، ۱۸ و ۱۹ پارس جنوبی «نمایشی» خوانده‌شده و عنوان گردیده که هنوز واحد تولید گاز مایع (پروپان و بوتان – LPG) این فازها راه‌اندازی نشده است.
لازم به توضیح است، در حال حاضر کلیه واحدهای تولید، تصفیه، ذخیره‌سازی و صادرات گاز مایع پالایشگاه‌های فازهای ۱۷، ۱۸ و ۱۹ در مسیر تولید قرار دارد. درزمانی که کشور با تحریم‌های جهانی مواجه بود و امکان خرید برخی تجهیزات تولید گاز مایع در آن مقطع میسر نبود، تزریق این محصول به شبکه سراسری انتقال گاز در دستور کار قرار گرفت تا علاوه بر تأمین سوخت مصرفی در فصل سرما، اختلالی در راه‌اندازی واحدهای پالایشگاهی فازهای پارس جنوبی حادث نشود؛ بنابراین، حتی در زمان تحریم نیز عدم تأمین کامل تجهیزات تولید LPG مانعی در سر راه توسعه و راه‌اندازی فازهای پارس جنوبی محسوب نمی‌گردید.
جهت شناخت بیشتر مجموعه برنامه‌ها و فعالیت‌های انجام‌شده در پارس جنوبی، ذکر این نکته حائز اهمیت است که بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و لزوم انتقال دانش فنی ساخت اقلام پرمصرف صنعت نفت در کشور، شرکت ملی نفت ایران برای رسیدن به خودکفایی در تولید لوله‌های حفاری (مغزی CRA)، نسبت به انعقاد قراردادی با کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های خارجی و ایرانی اقدام کرد تا در حدود ۶۰۰ کیلومتر از لوله‌های مغزی موردنیاز طرح‌های جاری شرکت نفت و گاز پارس را از طریق مشارکت سازندگان داخلی و خارجی تأمین کند. با توجه به شروع این قرارداد، طرح‌های فعلی پارس جنوبی بر اساس اولویت‌های موجود و میزان مصرف، محموله‌های خود را تحویل خواهند گرفت، لیکن بر اهل‌فن پوشیده نیست که بومی‌سازی تولید این قلم، نیازمند برنامه‌ریزی دقیقی است که فرآیند آن حداقل سه سال به طول می‌انجامد.
در پایان، متذکر می‌شود متخصصان صنعت نفت کشور فارغ از هرگونه جناح‌بندی س

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید