مسیر سبز
مسیر سبز

جنتلمن ها چگونه غذا می خورند؟! برترین ها به نقل

جنتلمن ها چگونه غذا می خورند؟! 
 برترین ها به نقل

جنتلمن ها چگونه غذا می خورند؟!
برترین ها به نقل از هفت صبح : رفتارهای ما مدام از مقطعی تا مقطعی دیگر از زمان، همواره در حال تغییرند. این تغییر یا با پیشرفت تکنولوژی به وجود می آید یا با عوض شدن شرایط زندگی ما اما هنوز هم در جامعه رفتارهایی وجود دارند که انجام دادن آنها نشانگر وجود تمدن در یک جامعه و به طور خاص در یک خانواده اند. به عنوان مثال رفتارهایی بر سر میز غذا وجود دارند که ما با انجام دادن آنها می توانیم ادب و احترام و حس رعایت فرهنگ را نشان بدهیم. در زیر چند نمونه از این موارد را به عنوان مثال ذکر کرده ایم:

اگر به کسی کمک می کنید تا صندلی اش را موقع نشستن پشت میز غذا تنظیم کند، این کار را از روی عجله و بدون حوصله انجام ندهید. این کار را می توانید با صرف چند ثانیه بیشتر و با رعایت توجه و آرامش انجام دهید. شما با انجام این کار می خواهید احترام خودتان را نشان بدهد، پس وقتی که این کار را با عجله و بدون دقت و توجه انجام می دهید شاید، تنها برداشتن یک مسئولیت از روی شانه هایتان را القا کند که این هم چیزی خوشایند نیست.

در یک میهمانی خانوادگی، بهتر است کمی صبر کنید تا میزبان،مخصوصا خانم میزبان شروع به خوردن کند و سپس شما بعد از او شروع کنید. این کار هرچند کوچک است و ممکن است مهم جلوه نکند ولی نشانگر این است که شما احترام ویژه ای برای میزبانان مخصوصا خانم خانه قائل هستید. حتی وقتی که خودتان میزبان هستید اجازه دهید تا خانم تان شروع کند و سپس شما غذایتان را بخورید. البته این مورد موقعی خوب است انجام شود که بیش از هفت تا هشت نفر بر سر میز غذا حضور ندارند. بالطبع در یک میهمانی که 20 یا 30 نفر یا بیشتر حضور ارند و کمی تعداد افراد زیاد است، رعایت این مورد ممکن است الزامی نباشد.

چه میهمان باشید و چه میزبان، بهتر است موقع سرو غذا، توجه کنید که جز غذا و وسایل و دکوراسیون مربوطه، چیزی روی میز گذاشته نشود یا اگر هست، بهتر است از روی میز براشته شوند. به عنوان مثال اگر دسته کلید، کیف دستی یا مدارک ماشین، پاکت سیگار، گوشی موبایل یا عینک آفتابی روی میز وجود دارند، اگر متعلق به خودتان است آنها را بردارید یا اگر متعلق به کسدیگری است، به صاحبش بگویید که آنها را برمی دارید و در جایی دیگر (به او می گویید کجا) قرار می دهید. رعایت این نکته نشان می دهد که شما برای صرف غذا با میهمان یا میزبان تان ارزش قائل هستید.


حتما سعی کنید در کنار خودتان یک یا چند دستمال کوچک و یک بار مصرف (کاغذی) قرار دهید. ولی آن را دست تان نگیرید و فقط موقع نیاز از آن استفاده کنید. همین طور اگر به عنوان میهمان سر میز غذا نشسته اید و لکه ای را روی میز می بینید، اگر دیدید که می شود سریع آن را پاک کرد، سعی کنید آن را بدون جلب نظر پاک کنید ولی اگر دیدید نمی شود فراموشش کنید.اگر از طرف میزبان به شما نوشابه ای تعارف شد و شما بیماری خاصی مثل بیماری قند دارید که از خوردن نوشابه معذورید یا اگر رژیم دارید و نمی توانید نوشابه بخورید، خیلی ساده و کوتاه و محترمانه بگویید: «امروز نمی خورم، ممنون» بر سر میز غذا لطفا از رژیم تان یا عوارض جسمانی بیماری صحبت نکنید. قطعا با کمی فکر قبول می کنید، گفتن اینکه شما با خوردن کمی نوشابه مجبورید چندین دفعه به دستشویی بروید یا با خوردن فلان چیزی که میزبان تعارف کرده است، ممکن است ترش کنید! اصلا جالب نیست. شاید گفتن این موارد برای شما جالب باشد ولی مطمئن باشید برای بقیه، آن هم سر میز غذا، چیز زیاد خوشایندی نیست!

بهتر است موقع فشاردادن و گرفتن آب لیمو، یا ریختن سس گوجه فرنگی روی غذایتان، دست تان را به عنوان محافظ جلوی آن بگیرید. ممکن است هنگامی که شما شاد و خوشحال در حال چلاندن یک لیمو هستید، آب لیموی تان ناخواسته به چشم مادرشوهرتان که کنار دست تان نشسته است، بپاشد!

تصور کنید که شما سر میز غذا بین دو نفر نشسته اید. کسی که سمت راست شما نشسته است، به دلیل اینکه ظرف سالاد از او دور است، از کسی که سمت چپ شما نشسته می خواهد که ظرف سالاد را به او بدهد. اگر کسی که سمت چپ شما نشسته، خواست ظرف سالاد را از طریق شما به آن فرد برساند، بهتر است تا در بین این رد و بدل و انتقال این ظرف، از آن چیزی برندارید. انجام این کار ممکن است باعث شود تا راجع به شما این گونه فکر شود که فردی گستاخ یا بی نزاکت هستید.یک نکته ساده: اگر مجبورید که از سر سفره بلند شوید و دستشویی بروید، بدون گفتن هیچ توضیح اضافه ای، بگویید: «خیلی عذر می خواهم» و سعی کنید این را به کودکان تان هم یاد بدهید که لازم نیست باد داد و بیداد کردن و گفتن اینکه دستشویی دارند تقریبا نیمی از شهر را باخبر کنند! اگر خودشان نمی توانند بهتر است خیلی آرام از سر میز غذا بلند شوند و این را خیلی آهسته و فقط به خود شما بگویند، و لطفا این نکته را در جمع خانواده تان به او آموزش دهید نه در میهمانی!

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید