مسیر سبز
مسیر سبز

جواد عزتی، بازیگر حرفه ای نقش روحانیون

جواد عزتی، بازیگر حرفه ای نقش روحانیون

جواد عزتی، بازیگر حرفه ای نقش روحانیون
روزنامه هفت صبح: جواد عزتی در فیلم «فرشته ها با هم می آیند» برای سومین بار در کارنامه کاری خود نقش روحانی را بازی می کند. او پیش تر در فیلم سینمایی «طلا و مس» و همینطور سریال «دودکش» چنین نقشی را داشت اما توانست با تغییر در اجرای این نقش یکسان و ایجاد شخصیتی متفاوت در سه اثر مختلف، تبحر خود را در بازیگری به نمایش بگذارد.

او در این فیلم بازی روانی دارد و خود را به قصه سپرده است اما شاید قصه این فیلم کمی در پرداخت شخصیت ها و معرفی آنها ناموفق بوده باشد. با اینحال با احتساب اولین تجربه کارگردانی سازنده آن؛ حامد محمدی و همینطور تهیه کننده باسابقه آن منوچهر محمدی، فیلم «فرشته ها با هم می آیند» فیلم قابل قبولی از آب در آمده است؛ فیلمی که برای چندمین بار در سینمای ایران وارد زندگی شخصی یک روحانی شده و بحرانی را از این زندگی به نمایش گذاشته است.

با جواد عزتی بازیگر نقش اصلی این فیلم در روزهایی که درگیر بازی در سریال «دردسرهای عظیم» بود گفتگو کردیم. او از جذابیت هایی که بازی در نقش یک روحانی برایش داشت، گفت.

شما قبل از «فرشته ها با هم می آیند» تجربه کار با حامد محمدی را در فیلم «طلا و مس» داشتید؛ «فرشته ها با هم می آیند» چقدر به تجربه موفق قبلی نزدیک است؟

- موفقیتی که طلا و مس به دست آورد، فروش خوب آن و همینطور خوب دیده شدن بود. مردم این فیلم را خیلی دوست داشتند. یادم است وقتی کارمان در «طلا و مس» تمام شد، نمی دانستیم چه اتفاقی برای فیلم می افتد. نمی دانستیم مخاطب با آن ارتباط برقرار می کند یا نه چون خودمان در فیلم بودیم و نمی توانستیم از بیرون آن را بسنجیم. در مورد «فرشته ها با هم می آیند» هم بعد از آنکه اکران تمام شد، می شود فهمید موفقیتی به دست آورد یا نه.یعنی معیار شما برای سنجیدن موفقیت و کیفیت یک فیلم میزان فروش در اکران است؟

- نه، منظور من استقبال از فیلم بود. نظر مردم، نظر همکارهای سینماگرمان، نقدها و یادداشت هایی که منتقدان درباره فیلم می نویسند و ...

من نظر شخصی شما را به عنوان بازیگر نقش اول فیلم می خواهم بدانم. با توجه به سابقه همکاری تان با حامد محمدی در فیلم «طلا و مس»، فکر می کنید «فرشته ها با هم می آیند» قابلیت آن را دارد که مورد استقبال قرار بگیرد؟

- من از اینکه در «فرشته ها با هم می آیند» بازی کردم راضی هستم. این فیلم از من چیزی کم نکرده است.

اضافی چی؟ با بازی در «فرشته ها با هم می آیند» چیزی به کارنامه کاری تان اضافه شد؟

- فکر می کنم اضافه هم کرد. اتفاقا این کار را برای کارنامه کاری ام لازم داشتم. یکی از دوستان درباره بازی من در این فیلم نظری داد که فکر می کنم درباره کلیت فیلم هم صدق کند. او گفته بود در «فرشته ها با هم می آیند»، بازیگرها بی ادعا بازی کرده اند. درباره بازی من می گفت در هیچ یک از سکانس ها سعی نکردی بازی ات را نشان بدهی. واقعیت هم همین است. بیشتر دلم می خواست قصه را روایت کنم تا اینکه بازی ام را نشان دهم. شاید این اتفاق برای فیلم هم افتاده است. شاید خود فیلم هم نمی خواست خودنمایی کند. تنها هدفش این بود که صادقانه قصه را تعریف کند.

درست است. بازی شما در این فیلم روان و دور از خودنمایی بود اما وقتی بازیگر مقابل شما چنین بازی ندارد و در بعضی از سکانس ها بازیگر بودنش را به مخاطب یادآوری می کند روان بودن بازی شما هم تحت تاثیر قرار می گیرد. البته نازنین بیاتی در کار اول خود نشان داده که بازیگر قابلی است اما بازی در نقش یک مادر که سه نوزاد دارد آن هم برای سومین تجربه سینمایی کمی زود بود.

- البته حامد محمدی همان اولین فیلم نازنین بیاتی را هم ندیده بود. یادم است در یکی از نشست های «فرشته ها با هم می آیند» گفت وقتی برای نقش زن این فیلم دنبال بازیگر می گشت هیچ یک از کارهای بیاتی را ندیده بود. برای کارگردان مهم بود بازیگری که نقش همسر احمد را بازی می کند کمتر از 30 سال و همینطور چهره معصومی داشته باشد. معیارهای ظاهری برای حامد محمدی خیلی مهم بود. وقتی چهره نازنین بیاتی را دید، انتخابش قطعی شد.

گفتید احتمالا فیلم نمی خواست خودنمایی کند، برای همین ساده به نظر می رسد. این اتفاق با تعریف سینما کمی تناقض دارد. با این حساب همه عناصر جذاب سینما در «فرشته ها با هم می آیند» فدای قصه شده است. حتی اگر قصه را هم تنها اهرم جذاب فیلم بدانیم؛ قصه ای که گره افکنی ندارد، شاید نتواند آنطور که باید مخاطب را جذب کند.

- فیلم گره های زیادی دارد اما حامد محمدی نمی خواست هیچ یک از گره ها را در داستان ادامه دهد. سه، چهار گره در فیلم است که هر کدام می توانست به تنهایی یک فیلم جداگانه شود و بار فیلم را بر دوش بکشد. سه قلو بودن بچه ها، بیماری نوزاد و مرگ، مخالفت زن قصه برای بازیگر شدن همسرش و ... اما حامد محمدی دوست نداشت به هیچ کدام از این گره ها بپردازد. در واقع او ته نشین شدن حس تماشاچی بعد از تمام شدن فیلم را بیشتر دوست داشت. نمی دانم چقدر در این راه موفق بوده است.

به نقش و بازی شما در «فرشته ها با هم می آیند» برگردیم. جزییات و ریزه کاری های نقش «احمد» در فیلمنامه وجود داشت یا در حین کار به آن رسیدید؟

- خیلی از جزییات در حین بازی به نقش اضافه شد. برای اینکه حامد محمدی تا دقیقه 90 در حال نوشتن فیلمنامه بود. ما زمان شروع فیلمبرداری، فیلمنامه کامل را نداشتیم. هر روز صبح قبل از شروع فیلمبرداری یکی دو ساعت می نشستیم و با هم درباره نقش ها حرف می زدیم.

بازی شما یک دست بود اما پرداخت نقش در سکانس های مختلف متفاوت به نظر می رسد. در «فرشته ها با هم می آیند» ری اکشن های مردم در مواجهه با یک جوان روحانی متناقض است. شاید دلیل آن همان آماده نبودن فیلمنامه باشد که گفتید؛ درست است؟

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید