هر روز!
هر روز!

جگرت را دریاب! جگرت را دریاب! : جگرت را دریاب!

جگرت را دریاب! جگرت را دریاب! : جگرت را دریاب!

جگرت را دریاب!
جگرت را دریاب! : جگرت را دریاب! : شاید تا کنون این مساله برای شما یا اطرافیانتان پیش آمده باشد که با انجام یک آزمایش خون، پزشک متخصص بر اساس نتیجه آن درخواست سونوگرافی از کبد کرده و در نهایت تشخیص بیماری به نام کبد چرب داده باشد و این سوال در ذهن شما شکل گیرد که چرا با اینکه به ظاهر مشکل خاصی وجود نداشت، اما اکنون کبد درگیر این بیماری است. تجمع چربی در کبد کبدچرب غیرالکلی (NAFLD) به تجمع چربی در کبد به میزان بیش از ۵-۱۰ درصد وزن آن اطلاق می گردد و شامل طیف وسیعی از بیماری های کبدی، از استئاتوز ساده تا سیروز کبدی و سرطان کبد می باشد. شیوع کبد چرب در دنیای امروز با تغییر شیوه زندگی و الگوی تغذیه به سرعت رو به گسترش است و اکثر مبتلایان به آن (۴۵ – ۱۰۰ درصد) در زمان تشخیص، علائم بالینی خاصی ندارند و عمدتاً بیماری با تست های عملکرد کبدی غیر طبیعی، به طور تصادفی تشخیص داده شده و با انجام سونوگرافی کبد تایید می شود، از این رو گاهی آن را بیماری خاموش نیز می نامند. آمار دقیقی از شیوع  کبد چرب غیرالکلی در جوامع مختلف وجود ندارد؛ اما برخی گزارش ها حاکی از این است که شایع ترین بیماری کبدی در ایران مشابه با جوامع غربی می باشد و بویژه اینکه شیوع آن در افراد چاق حتی ممکن است به ۵/۵۷ % – ۷۴ نیز برسد. ابتلا به چاقی، دیابت، افزایش قندخون و کاهش شدید وزن در کوتاه مدت (به ویژه در افرادی که قبلا دچار چاقی مفرط بوده اند) از علائم خطری هستند که پزشک را مشکوک به ابتلا به کبد چرب غیرالکلی به شکل تشخیص داده نشده می کند. لذا با توجه به افزایش شیوع اضافه وزن و چاقی در جوامع، کبد چرب غیرالکلی نیز به عنوان یک مشکل بهداشت عمومی مهم مطرح است.
: جگرت را دریاب!
درمان
به گزارش : افزایش فعالیت بدنی: فعالیت بدنی (ورزش های هوازی) در سندروم متابولیک، دیابت نوع۲، چاقی، اختلال لیپیدی و مقاومت انسولینی که همگی از عوامل خطر کبد چرب غیرالکلی می باشند، مفید است. ورزش به طور مطلوبی چاقی شکمی را کاهش می دهد، اما از اتلاف توده عضلانی جلوگیری می کند. در بسیاری از مطالعات، تأثیر ورزش به صورت پیاده روی تند یا ورزش های هوازی به همراه رژیم غذایی مورد بررسی قرار گرفته و در اغلب آنها کاهش وزن و بهبود سطوح آنزیمی گزارش شده است.  درمان دارویی: درمان هایی با هدف مهار مسیر های منجر شونده به کبد چرب، مانند استفاده از داروهای افزاینده حساسیت-انسولینی، آنتی اکسیدان ها، عوامل ضد التهابی، پری یا پروبیوتیک ها پیشنهاد شده است اما بایستی برای درمان بالینی روتین بکار گرفته نشود.  جراحی: در افراد با چاقی مفرط، شرایط خاص و با تشخیص پزشک، بهترین شیوه درمانی، جراحی چاقی است. این شیوه با ایجاد ۶۱ درصد کاهش وزن، موفق و ایمن بوده، ولی باید با راهکار های مناسب برای حفظ وزن کاسته شده از پیامد های آن جلوگیری شود. رژیم درمانی: سالم غذا خوردن علاوه بر تأثیر بر کبد چرب، می تواند اثرات سودمندی در پیشگیری از دیابت، بیماری قلبی-عروقی و سایر بیماری های مزمن مرتبط با تغذیه داشته باشد. بررسی های اولیه نشان داده اند که کاهش وزن تا ۱۰درصد وزن بدن می تواند آزمایش های کبدی را طبیعی کند، اما یافته های اخیر نشان داده اند که حتی تغییرات کمتر در وزن بدن (۵/۰- ۳ کیلوگرم) می تواند موجب بهبود فعالیت التهابی، تخریب کبدی و یا بازگشت مقاومت انسولینی شود. در مجموع، محدودیت انرژی دریافتی، رژیم دارای چربی های اشباع کمتر و نسبتاً غنی ازچربی های غیر اشباع و محدود از نظر کربوهیدرات های زود جذب (شاخص گلیسمی پایین) و برعکس، مقدار بیشتر از کربوهیدرات های با سرعت جذب کمتر (به خصوص آنهایی که سرشار از فیبر رژیمی هستند) توصیه می گردد.
عوامل خطر  سن وجنس: کبد چرب غیرالکلی می تواند در هر سن و نژادی بروز کند، اما در کل افزایش سن با افزایش شیوع آن مرتبط است.   چاقی: هر چند این بیماری می تواند در افراد غیر چاق نیز بروز کند، اغلب در افراد دارای اضافه وزن یا چاق رخ می دهد. با توجه به اینکه توزیع چربی مهم تر از کل توده چربی است، لذا ارتباط مستقیمی بین چربی شکمی و محتوای لیپید کبدی، در چاقی شکمی مطرح است.  اختلالات لیپیدی: افزایش تری گلیسیرید خون، در ۲۰ تا ۸۱ درصد این بیماران گزارش شده و مستقل از چاقی و ترکیب هیپرلیپیدمی شایعی با کبد چرب غیرالکلی مرتبط است. اما سطوح پایین کلسترول HDL و نیز مقاومت انسولینی همراه با آن، خطر  کبد چرب غیرالکلی را دو برابر می کند.  دیابت: وجود دیابت نوع ۲ به طور قابل توجهی خطر و شدت کبدچرب را افزایش می دهد؛ به طوری که شایع ترین بیماری مزمن کبدی در بیماران دیابتی می باشد.  عوامل خطر دیگر: عوامل خطر دیگری همچون فعالیت جسمی کم، دریافت بالای چربی، پرخوری، افزایش وزن و دور کمر بالا، سابقه خانوادگی چاقی یا دیابت و سابقه کبد چرب نیز حائز اهمیت می باشند.
اسید های چرب غیر اشباع ۱-(اسید های چرب غیر اشباع با یک باند دوگانه): این دسته از اسید های چرب در غذا هایی نظیر روغن زیتون، مغز ها و … یافت می شوند و تأثیر مثبتی در کاهش خطر بیماری های قلبی- عروقی و الگوی لیپیدی خون دارند؛ زیرا سطح LDL اکسید شده و کلسترول تام و تری گلیسرید را بدون کاهش پایدار HDL که در رژیم های کم چرب دیده می شود، کاهش می دهد. بنابراین افزایش دریافت چربی های غیراشباع، به خصوص به عنوان جایگزین چربی های اشباع و در نسبت بالاتر در رژیم غذایی به جای کربوهیدرات، می تواند مفید باشد. ۲- PUFA (اسید های چرب غیر اشباع با چند باند دوگانه): PUFA دسته ای از اسید های چرب شامل n-6 و n-3 می باشد. جایگزینی PUFA با چربی های اشباع  می تواند خطر بیماری های قلبی را کاهش دهد. نسبت اسید های چرب n-6 به n-3 در تعیین اثر PUFA روی شاخص های مختلف لیپیدی و غیر لیپیدی مهم است. تأثیر مثبت اسید های چرب n-3 بر اختلال لیپیدی و مقاوم

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید