مسیر سبز
مسیر سبز

حاج صفی: با کی‌روش موفق می‌شویم ایسنا: احسان حاج صفی

حاج صفی: با کی‌روش موفق می‌شویم
ایسنا: احسان حاج صفی از آن دسته بازیکنانی است که کمتر به مصاحبه علاقه دارد و زیاد در رسانه‌های دیداری و شنیداری حاضر نمی‌شود و به گفته خودش "زیاد اهل حرف زدن نیست و به نوعی مرد عمل است."

حاج صفی جز معدود بازیکنان چپ پای فوتبال کشور است که هم در رده باشگاهی و هم در رده ملی موفق عمل کرده است و در بازی‌های جام جهانی 2014 توانست به صورت ثابت در ترکیب تیم ملی بازی کند و با بازی‌های خوبش تحسین همگان را برانگیزد.

این ملی پوش کاشانی که در سن 11سالگی فوتبال حرفه‌ای خودش را آغاز کرد، در سن 18سالگی توانست به تیم بزرگسالان سپاهان راه یابد و خیلی زود در فوتبال کشور مطرح شود.

احسان حاج صفی با حضور در خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اصفهان، به گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار ورزشی ایسنا پرداخت که در ادامه می‌خوانید:

اهل کجا هستید و در چه سالی متولد شدید؟

من بچه کاشان و متولد 1368هستم. یک هفته پیش کاشان بودم و برای استراحت به آنجا رفتم. اگر تمرین نداشته باشم حتماً به کاشان می‌روم، البته هر کس از من می بپرسد اهل کجایی می‌گویم "اهل کاشانم، روزگارم بد نیست..." همه از من توقع دارند که شعرهای سهراب سپهری را برایشان بخوانم، اما تنها همین قطعه از شعر سهراب را بلدم.

فوتبال را از کاشان شروع کردید؟

فوتبال را از هفت یا هشت سالگی شروع کردم و 10 ساله بودم که به اصفهان آمدم. در 11 سالگی در نونهالان ذوب‌آهن بازی کردم و بعد از سه سال که حدود 14 سال داشتم باید در نوجوانان ذوب‌آهن بازی می‌کردم که سرمربی وقت آن زمان حسن حاج رسولیها بود و مرا خط زد. هنوز که هنوز است به یاد دارم که 90 دقیقه در پشت دروازه گرم کردم اما حاج رسولیها یک تست ساده هم از من نگرفت.

از این موضوع ناراحت شدید؟

بله، در آن زمان ناراحت شدم، اما در حال حاضر خوشحال هستم چرا که به نفعم تمام شد و اگر در ذوب‌آهن می ماندم شاید به موقعیت فعلی که دارم نمی‌رسیدم. زمانی که در نوجوانان و جوانان سپاهان بازی می‌کردم لوکا بوناچیچ تازه به سپاهان آمد و بسیار زیاد به جوانان اهمیت می‌داد و باید بگویم که لوکا در فوتبال من بسیار تأثیرگذار بود به این صورت که اگر او نبود به این موقعیت نمی‌رسیدم. مربیان ایرانی اصولا زیاد به جوانان اهمیت نمی‌دهند.

بعد از خط خوردنتان از ذوب آهن چطور توانستید به سپاهان بروید؟

من با سرپرست آن زمان تیم نوجوانان سپاهان که آقای مختاری بود صحبت کردم و خودم نیز با باشگاه ارتباط داشتم. من و یک نفر دیگر به نام مهدی سلیمانی با هم به سپاهان رفتیم که او شرایط لازم را نداشت و بعد از دو سال بازی در سپاهان از آنجا رفت و شانس کمی با من یار ماند و در سپاهان ماندم.

به غیر از لوکا بوناچیچ چه کسی در فوتبالت تأثیر گذار بوده است؟

فکر می‌کنم قلعه‌نویی تأثیر زیادی در فوتبال من داشت. البته فرهاد کاظمی هم به من بسیار کمک کرد. کی‌روش، کرانچار و بوناچیچ هم همیشه به من کمک کرده‌اند و ممنونشان هستم.

فکر می‌کنید دوران لوکا بوناچیچ تمام شده است یا خیر؟

لوکا بوناچیچ بعد از رفتن به تیم‌های عربی از لحاظ عصبی به هم ریخت و هر تیمی را که می‌گرفت به ته جدول و لیگ دسته یک می‌برد. چند سال گذشته نیز که به سپاهان آمد داشت سپاهان را به ته جدول هدایت می‌کرد (با خنده) اما خوشبختانه به موقع از سپاهان اخراجش کردند.

به حال و هوای جام جهانی برویم، زمانی که کی روش شما و پنج بازیکن دیگر سپاهان را برای عدم همکاری باشگاه با تیم ملی خط زد چه حسی داشتید؟

خیلی برایم سخت بود که بعد از هفت سال حضور در تیم ملی به این شکل از تیم ملی خط بخورم و نه تنها برای من بلکه برای دیگران هم سخت بود که فکر می‌کنم امید ابراهیمی به همین علت از تیم سپاهان جدا شد. من با شناختی که از کارلوس کی‌روش داشتم واقعا فکر نمی‌کردم دوباره دعوت شوم و به دوستانم گفتم که به شخصه از حضور در تیم ملی ناامید شده‌ام، اما کی‌روش لطف کرد و بازهم من، رحمان احمدی و مهدی شریفی را دعوت کرد، اما حیف شد که شجاع خلیل‌زاده، یعقوب کریمی و امید ابراهیمی به تیم ملی دعوت نشدند و اگر این بازیکنان به اردو‌های تیم می‌آمدند حتما جای خود را در تیم ملی تثبیت می‌کردند.

شما و امید ابراهیمی دوستان نزدیکی بودید زمانی که او دعوت نشد ناراحت شدید؟

بله من و امید همیشه باهم بودیم و حیف شد که کی‌روش او را دعوت نکرد. اگر یعقوب، شجاع و امید دعوت می‌شدند جای خود را در تیم ملی حفظ می‌کرند، اما به یاری خداوند در جام جهانی 2018حضور خواهند داشت.

فکر می‌کردی که کی‌روش با دلخوری که از سپاهان داشت شما را به عنوان بازیکن ثابت به تیم ملی بیاورد؟

من خیلی خوشحال شدم که دوباره به تیم ملی دعوت شدم و بعد از اردوی آفریقای جنوبی فکرش را نمی‌کردم که دوباره به اردوی اتریش دعوت شوم چه برسد به این که فکر کنم می‌توانم در جام جهانی فیکس بازی کنم. کم کم نا امید شده بودم و وقتی دیدم اسم من در لیست اردوی اتریش است هرچه در توان داشتم را گذاشتم و با جان و دل بازی کردم که خدا را شکر در بازی‌های تدارکاتی خوب ظاهر شدم به طوری که در بازی تدارکاتی اول در اتریش 5 دقیقه و در بازی دوم 25 دقیقه بازی کردم و آنقدر خوب بودم که در بازی سوم کامل در زمین بودم. در برزیل هم یک بازی دوستانه داشتیم که در آن گل هم زدم و عملکرد خوبی داشتم و از کی‌روش ممنونم که به من اطمینان کرد.

در ایران همه فکر می‌کردند رحمان احمدی و دانیال داوری دربازی‌های جام جهانی از دروازه ایران محافظت می کنند، فکر می‌کردی علیرضا حقیقی گلر اول ایران باشد؟

(باخنده) دروغ نگویم خودم هم نمی‌دانم چی شد؟ خود بازیکنان هم بیشتر فکر می‌کردند یا دانیل داوری یا رحمان احمدی در دروازه قرار بگیرند که البته همه دروازه

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید