هر روز!
هر روز!

حادثه هر لحظه در کمین است/مسئولین شهرستان برای پیشگیری چه تدابیری

حادثه هر لحظه در کمین است/مسئولین شهرستان برای پیشگیری چه تدابیری

حادثه هر لحظه در کمین است/مسئولین شهرستان برای پیشگیری چه تدابیری دارند؟
: حادثه هر لحظه در کمین است/مسئولین شهرستان برای پیشگیری چه تدابیری دارند؟
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از بهجت نیوز؛ بارندگی اخیر در شرق گیلان خاصه شهرستان لنگرود خسارات بسیاری را به هم وطنان ما تحمیل کرد و ما را به یاد سیلاب هائی انداخت که در چند سال گذشته به شهرستان فومن آسیب رسانیده اند و واقعا لازم است درک کنیم که حادثه هر لحظه در کمین است.
به گزارش : بارش سنگین و ذوب‌شدن سریع برف مهم‌ترین دلیل وقوع سیل است. سیل هنگامی اتفاق می‌افتد که کانال رودخانه یا مسیر طبیعی جریان آب ظرفیت طغیان را نداشته باشد و عواملی مانند باران‌های سنگین، ذوب سریع برف، شیب‌های زیاد، تخریب سدها، وجود طوفان و نفوذ آب به ساحل و دخالت انسان در طبیعت، از قبیل نابودی جنگل‌ها و مراتع از دیگر عوامل مهم در بروز سیلاب است.

تصویر فوق مربوط به خسارات سیلاب در شهر فومن می باشد که فدری مرحوم جمشید رنجبر هرگز از اذهان همشهریان فومنی پاک نخواهد شد و یا تصاویر پائین که مربوط به سیلاب در رودخانه ماسوله رودخان در شهر نوین ماکلوان است که به بخشی از جاده ماسوله خسارت رسانده است لذا متاسفانه می بینیم که بر خلاف همه دنیا که تدابیری دائمی در مواجهه با حوادث مختلف دارند معمولا خیلی زود بعد از هر حادثه ای فراموش می کنیم که باید تدبیری اندیشید تا خسارات محتمل از حوادث غیرمترقبه را به حداقل برسانیم.
با توجه به واقع شدن ایران در منطقه خشک و افزایش روزافزون نیاز آبی، مدیریت و حفاظت منابع آب در کشور از اهمیت راهبردی برخوردار است. از طرفی بهره برداری غیر اصولی و بیش از ظرفیت از منابع زیستی مراتع و جنگل ها سبب اضافه شدن حجم هرزآب ها، تشدید روند وقوع سیل، توسعه سطوح سیل گیر و افزایش خسارات سیل شده است. توسعه شهرنشینی در حاشیه رودخانه ها و تبدیل حوزه های آبخیز غیرشهری به شهری، در نتیجه تغییر کاربری اراضی از حالت طبیعی (کشاورزی، مرتعی و جنگلی) به شهری (مسکونی، صنعتی، تجاری، ورزشی و جاده ها و معابر)، بر خسارات سیل در دهه های اخیر افزوده است.
امروزه در سطح دنیا کشورهای توسعه یافته برنامه های ویژره در مقابله با بروز حوادث و سیلاب ها دارند. به عنوان نمونه ریچارد یوریسون، مدیر برنامه پیشگیری از سیل هلند می گوید: هلند در سه جبهه با سیل مقابله می کند که شامل شن ریزی سواحل برای افزایش حجم و ارتفاع آنها، عریض کردن بستر رودها برای کنترل سیلاب و ایجاد شبکه سیل بند بطول ۱۷ هزار کیلومتر در سراسر کشور می باشد.
هلندیها منابع مالی و انسانی قابل توجهی در این بخش سرمایه گذاری کرده اند و این مهارت را به کشورهای دیگر صادر می کنند. پس از توفان کاترینا، هلند در ایالت نیواورلئان آمریکا و همچنین در جرتا، پایتخت اندونزی سازو کارهای پیشگیرانه ساخته است. با سرمایه گذاری برای امنیت خود، هلندی ها پیشگیری از سیل را به صادراتی به ارزش هفت میلیارد یورو تبدیل کرده اند.
لذا با توجه به خسارات محتمل ناشی از حوادثی طبیعی در منطقه از جمله سیلاب ها لازم است مسئولین شهرستان فومن با توجه به طبیعت شهرستان با استفاده از نظر کارشناسان امر و مطالعه روش های پیشگیری از سیلاب و یا حوادث دیگر در کشور های پیشرفته حتما تدبیری بیاندیشند.
انتهای پیام/

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید