مسیر سبز
مسیر سبز

حاشیه‌‌ های افتتاحیه جشنواره فیلم فجر خبرگزاری مهر: مراسم

حاشیه‌‌ های افتتاحیه جشنواره فیلم فجر
خبرگزاری مهر:  مراسم افتتاحیه سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر شامگاه 11 بهمن ماه و در آستانه دهه فجر انقلاب در حالی آغاز شد که مثل سالهای قبل مردم مشتاق و علاقمند به سینما ساعتی قبل از برگزاری مراسم مقابل تالار وحدت تجمع کرده بودند.

 بیشتر این علاقه‌مندان جوانانی بودند که به دنبال کارت ورود می‌گشتند تا بتوانند وارد سالن شده و ستاره‌های سینما را از نزدیک ببینند یا بتوانند با آنها عکس یادگاری بگیرند.

طبق روال چند سال گذشته در بخشی از تالار وحدت مراسم فرش قرمزی به پا شده بود تا هنرمندان و فیلمسازانی که امسال در بخش های مختلف فیلم دارند از آن عبور کرده و وارد سالن شوند.

احسان کرمی با وارد شدن هر هنرمند نام آنها را صدا می کرد تا شور و هیجان این ورود را بیشتر کند؛ البته عوامل هر فیلم که شامل بازیگران و کارگردانان بودند با ماشین های پرشیای سفید از منزل به سمت تالار هدایت شده بودند.

وقتی وارد سالن اصلی وحدت می شویم ساعت از 5 بعدازظهر گذشته و هنوز حدود یک ساعت باقی مانده تا سی و دومین جشنواره فیلم فجر رسما کلید بخورد.

در گوشه و کنار سالن ورودی تالار وحدت بازیگران به همراه کارگردانان خود گروه گروه ایستاده بودند و با هم صحبت می کردند و انگار به گفته فرزاد حسنی امروز روز آشتی سینما است چرا که تمام هنرمندان از طیف های مختلف با هم خوش وبش می کردند.

در این مراسم خیلی از بزرگان سینما هم حضور دارند از درویش و کیمیایی گرفته تا هما روستا و رویا تیموریان و گلاب آدینه و رویا تیموریان و رویا نونهالی. احمدرضا درویش با حسین پاکدل و همسرش عاطفه رضوی در گوشه ای حضور دارند. سیدرضا میرکریمی با بازیگران فیلم «امروز» هم وارد سالن شدند.

بازار مصاحبه های تصویری داغ است و هر سینماگری در گوشه ای مقابل یک دوربین در حال گفتگوست.

محمدمهدی عسگرپور به همراه عوامل فیلمش یعنی «میهمان داریم» در کنار سالن ایستاده است.

در کنار این بزرگان، فیلمسازان فیلم‌های اول و جوانانی که شاید برای اولین بار بود که به عنوان فیلمساز سینمای بلند در بخش رقابتی فجر حضور دارند و امروز شاید برای آنها این سالن جذابیت دیگری داشت نیز دیده می شدند.

رضا عطاران که وارد سالن شد با همان اخلاق همیشگی با همه شوخی می کرد و می خندید.

شهاب حسینی و همسرش از دیگر مهمانان بودند. مهتاب کرامتی، آنا نعمتی، هنگامه قاضیانی، مهرداد صدیقیان، میلاد کیمرام، تورج اصلانی، رضا درمیشیان، باران کوثری، پیمان معادی، نگار جواهریان، رامبد جوان، مینا ساداتی، بابک حمیدیان، پژمان بازغی، اندیشه فولادوند، مستانه مهاجر، هما روستا، مهدی هاشمی، مصطفی کیایی، رضا یزدانی، برزو ارجمند، مسعود کیمیایی و شقایق فراهانی و ... چهره هایی بودند که آمده بودند در این جشن بزرگ سینمای ایران همراه شوند.

مراسمی که برای اولین بار راس ساعت شروع شد

این مراسم برای اولین بار راس ساعتی که قبلا اعلام شده بود، آغاز شد. وقتی وارد سالن شدیم طبقه همکف پر بود و طبقه اول نیز پر از مشتاقان سینما اما طبقه دوم و سوم هنوز خالی است.

روی صندلی‌ها اسامی هنرمندان و اهالی رسانه را نوشته بودند که این نشان از نظم برگزارکنندگان این دوره از جشنواره بود.

پس از تلاوت آیاتی از قرآن مجید در تیزری برگزارکنندگان مراسم افتتاحیه معرفی شدند. پس از آن پرده کنار رفت و دکور سی و دومین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد.

این دکور به شکل یک نماد تاریخی بود که به صورت طاق بندی شده دروازه های تاریخ را نشان می داد. در این میان 32 خانم به نماد سی و دومین جشنواره فیلم فجر با لباس های سفید به صورت نمادین وارد شدند و به مهمانان خوش آمد گفتند.

پس از پخش این بخش، علیرضا رضاداد دبیر جشنواره به ایراد سخنرانی پرداخت و پس از آن به دعوت وی، علی جنتی وزیر ارشاد وارد صحنه شد و پیام حسن روحانی رئیس جمهور را برای اهالی سینما قرائت کرد.

پس از پایان صحبتهای وی، مدعوین به نشان پاسداشت صحبتهای رئیس جمهور، مدتی وی را تشویق کردند.

بعد از معرفی داوران و اعضای هیات انتخاب بخش های مختلف، از زیر پرده، پاهایی دیده می شد که در پاسداشت جشن انقلاب به صورت نمادین حرکت هایی می کردند که مانند راهپیمایی های روز پیروزی انقلاب بود.

پس از آن پرده بالا رفت و خانم هایی با چادر مشکی در حال خواندن ورق هایی بودند و پشت سر آنها تصاویری همچون روزهای پیروزی انقلاب به نمایش گذاشته شد.

همانطور که از پیش می دانستیم کارگردان مراسم افتتاحیه محمد حیدری از چهره های تئاتری بود و به همین دلیل پیش بینی می شد بخشی از فضای مراسم افتتاحیه به شکل نمایش گونه باشد.

در ادامه فرزاد حسنی مجری مراسم وارد شد و پس از یک احوال پرسی با مدعوین، نام کارگردانانی را اعلام کرد که امسال فیلم داشتند؛همچنین بر سر اجرا با محمود گبرلو مجری برنامه 7 شوخی کرد.

اجرای موسیقی سنتی تلفیقی که با استقبال روبه رو شد

یکی از بخش های جالب و مورد توجه مخاطبان اجرای گروه چهارتار بود که قطعه پرمخاطب «باران تویی» را اجرا کردند که این بخش با استقبال زیادی روبه رو شد.

مراسم بزرگداشت‌ها بعد از این بخش برگزار شد.

بزرگداشت همای سینمای ایران

اولین بزرگداشت به هما روستا بازیگر قدیمی سینما و تئاتر اختصاص داشت که فیلم بزرگداشت وی توسط محمدعلی سجادی کارگردانی شده بود. در این فیلم هما روستا از کودکی خود گفت که او را به بهانه شکلات به مسکو فرستاده بودند اما هرگز این کشور را دوست نداشته و بعد از آن به آلمان رفته و برای تحصیل نیز راهی رومانی شده است.

در این میان تصاویری از حضورهای وی در سینما و تئاتر به نمایش گذاشته شده بود، همچنین در بخش هایی زنده یاد سمند

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید