مطالب جالب!
مطالب جالب!

حاشیه‌های نشست خبری احمدی نژاد * دومین نشست خبری رئیس

حاشیه‌های نشست خبری احمدی نژاد 
 * دومین نشست خبری رئیس

حاشیه‌های نشست خبری احمدی نژاد
* دومین نشست خبری رئیس جمهور با 300 خبرنگار، عكاس و تصویربردار رسانه‌های داخلی و خارجی در سال 90، از ساعت 16:15 در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری با قرار گرفتن محمود احمدی‌نژاد و تلاوت سوره مباركه فتح آغاز شد.
* خبرنگاران در بدو ورود به محل برگزاری نشست خبری رئیس‌جمهور، ضمن پر كردن فرمی، موضوع سؤال خود را در این فرم‌ها قید می‌كردند.
* در آغاز این نشست، رئیس جمهور نیم‌ ساعت درباره تحولات داخلی و بین‌المللی سخن گفت و در بخش تحولات داخلی از "سرمایه‌گذاری در زمینه تولید علم و پژوهش‌های كاربردی و حركت در مسیر دانش جهانی و توسعه و ایجاد 2,5 میلیون شغل و ریشه‌كنی معضل مسكن از طریق اجرای طرح آتیه مهر " به عنوان مهم‌ترین برنامه‌های دولت در سال جاری یاد كرد.
* در این نشست، سید محمد حسینی وزیر ارشاد و محمدزاده معاون مطبوعاتی او، علی اكبر صالحی وزیر امور خارجه، سید مجتبی ثمره‌هاشمی و حمید مولانا مشاوران رئیس جمهور، محمد جعفر بهداد معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور، محمدرضا فرقانی معاون امور بین المللی دفتر رئیس جمهور، علی اكبر جوانفكر، ساسان والی‌زاده، امینی و خوش گفتار، مدیران عامل خبرگزاری‌های ایرنا، ایسنا، موج و برنا حضور داشتند.
* اگر چه محمد حسن صالحی مرام، محمد شیخان و مراد عنادی (مسئولان شورای اطلاع‌رسانی دولت) در جایگاه اجرای نشست خبری رئیس جمهور حضور داشتند اما اجرای این نشست بر عهده عنادی بود كه در همان ابتدای سخن از خبرنگاران خواست بر اساس یك پروتكل نانوشته، تنها به طرح یك سؤال و آن هم كوتاه و غیر تكراری بپردازند كه البته بارها این پروتكل از سوی برخی خبرنگاران نادیده گرفته شد.
* خبرگزاری مهر نخستین خبرنگاری بود كه موفق به طرح سؤال خود درباره تحولات منطقه شد و خبرنگار المنار هم اولین خبرنگار خارجی بود كه به طرح پرسش خود در خصوص موضوع فلسطین پرداخت.
*‌ روی بنر آبی رنگ پشت سر رئیس جمهور، جمله مشهوری كه احمدی‌نژاد همواره سخنان خود را با آن آغاز می‌كند حك شده بود "اللهم عجل لولیك الفرج "؛ نشست خبری رئیس جمهور با خبرنگاران داخلی و خارجی – خرداد 1390.
* نشست رئیس جمهور با اصحاب رسانه از 30 شبكه مطرح بین المللی پخش شد و حدود 30 خبرنگار در طول این نشست 2 ساعته به طرح سؤالات خود درباره موضوعات مختلف پرداختند كه بیشترین سؤالات درباره موضع رئیس جمهوری در قبال جریان انحرافی بود.
* خبرنگار تلویزیونی ملی چین كه سؤال خود را با لهجه فارسی متمایل به چینی مطرح كرد، از احمدی‌نژاد درباره زمان راه‌اندازی نیروگاه بوشهر سؤال كرد كه رئیس جمهور در پاسخ به وی اعلام كرد كار احداث این نیروگاه تمام شده و در آینده نزدیك فعال خواهد شد؛ هنگامی كه خبرنگار مذكور از احمدی‌نژاد درباره زمان دقیق راه‌اندازی نیروگاه مذكور سؤال كرد، رئیس جمهور به تشریح نحوه ساخت و عملكرد نیروگاه اتمی و تفاوت آن با نیروگاه برقی پرداخت كه ظاهرا توضیحات وی خبرنگاران مذكور را متقاعد كرد كه مجبور به اعتراف شد و گفت "فهمیدم! ". این خبرنگار اما در عین حال با سماجت سؤال خود را بار دیگر تكرار كرد كه به دلیل این اتلاف وقت، نخستین كار قرمز نشست خبری امروز را از سوی مسئولان برگزاری جلسه دریافت كرد.
* خبرنگار روزنامه دنیای اقتصاد هم سه یا چهار سؤال خود را در قالب یك سؤال مطرح كرد كه احمدی‌نژاد گفت: شما هم چند سؤال را در یك سؤال گنجاندید و مطرح كردید كه البته این از زرنگی خانم‌هاست اما فكر نكنید كه متوجه این موضوع نشدیم!
* خبرنگار آریا از رئیس جمهور خواست كه نظرش را درباره مطالبی كه در خصوص جریان انحرافی می‌شود بگوید كه احمدی‌نژاد با لبخند گفت: موضع ما سكوت الهام‌بخش وحدت است؛ همین! هنگامی كه خبرنگار سؤال كننده از این پاسخ مجاب نشد و از رئیس جمهور خواست كه بگوید چه زمانی سكوت خود را در این زمینه می‌شكند؟ احمدی‌نژاد دوباره جمله خود را تكرار كرد و مجری برنامه هم از خبرنگاران خواست او را با "كف زدن " تشویق كنند!
* خبرنگار آسوشیتدپرس قبل از طرح سؤال خود از رئیس جمهور، عذرخواهی كه می‌خواهد سؤال تندی را مطرح كند و احمدی‌نژاد به وی گفت كه می‌خواهی سؤال خود را تند تند بپرسی؟ اما وقتی خبرنگار مذكور با مقایسه دولت احمدی‌نژاد با دولت‌های گذشته از ابراز نارضایتی علما از ‌این دولت سخن گفت، عنادی به كمك احمدی‌نژاد آمد و گفت: خبرنگار آسوشیتدپرس قرار بوده در حوزه سیاست خارجی سؤال كند اما از این مسیر انحراف داشته كه احمدی‌نژاد هم پاسخ داد: این سؤال هم در راستای سیاست خارجی بود!
* خبرنگار آنا وقتی پشت تریبون قرار گرفت تا سؤال خود را بپرسد، احمدی نژاد از او پرسید از خبرگزاری آنا آمده است؛ آنا در زبان تركی به معنی مادر است كه مردوخی هم پاسخ داد "خبرگزاری آنا متعلق به دانشگاه آزاد و مادر همه خبرگزاری‌هاست " كه این بار رئیس جمهور پاسخ داد "البته مادری كه متولد بچه‌اش است! "
مردوخی به طرح سؤال خود درباره جریان انحرافی و ارتباط جن‌گیر‌ها با برخی افراد نزدیك به دولت پرداخت و احمدی نژاد با خنده به او پاسخ داد "حالا كه ظاهرا این افراد دستگیر شده‌اند، ما را رها كنند و بگذارند دولت كار خود را انجام دهد؛ ما كه اصلا از اول جریانی را شروع نكرده‌ایم كه بخواهیم تمام كنیم… ما می‌خواهیم خدمت كنیم و به دفاع از حقوق ملت و آرمان‌های نظام می‌اندیشیم ".
خبرنگار آنا پس از سؤال خود، اقدام به اعطای یك نسخه روزنامه به رئیس جمهور كرد كه احمدی‌نژاد بدون اشاره به نام روزنام

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید