هر روز!
هر روز!

حامی راستین انقلاب، آیت الله پسندیده حامی راستین انقلاب در

حامی راستین انقلاب، آیت الله پسندیده حامی راستین انقلاب در

حامی راستین انقلاب، آیت الله پسندیده حامی راستین انقلاب
در این بخش از سایت مطالبی درمورد حامی راستین انقلاب را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.
آیت الله پسندیده حامی راستین انقلاب
به نقل از : یکی از مقاطع مهم مبارزات آیت الله پسندیده ساماندهی مبارزات مردم خمین در واقعه 15 خرداد 1342 بود. او در روز 15 خرداد، با سخنرانی در میدان مرکزی خمین ، بطور آشکارا به حمایت از حرکت برادرش امام خمینی پرداخت
حامی راستین انقلاب، آیت الله پسندیده حامی راستین انقلاب
 حامی انقلاب
سیدمرتضی پسندیده در تاریخ 13 فروردین 1275 هجری شمسی برابر با 17 شوال سال 1313هجری قمری در شهرستان خمین واقع در استان مرکزی به دنیا آمد. پدرش سیدمصطفی موسوی تحصیلات خود را در نجف اشرف و سامرا در عهد میرزای شیرازی دنبال کرده و در زمره علما و مجتهدین عصر خود قرار گرفت. او که پس از بازگشت از نجف، رهبری اهالی خمین و حومه را عهده دار شده بود، در سال 1282 هجری شمسی هنگامی که از خمین راهی اراک بود مورد سوء قصد گروهی از اشرار قرار گرفت و بر اثر اصابت چند گلوله به کتف و کمرش در سن 47 سالگی به قتل رسید. جنازه سیدمصطفی به نجف منتقل و در آنجا دفن شد.
در آن زمان سیدمرتضی 8 سال بیشتر نداشت اما به همراه مادرش، به خونخواهی پدر برخاست و در سال 1283 هجری شمسی به قصد دادخواهی به سلطان آباد اراک رفت و با بدیع الملک مذاکره کرد و سپس در اراک به عضدالملک شکایت برد و در نهایت به همراه برادرش آقا نورالدین، خواهر بزرگتر، مادر، عمه و چند نفر دیگر در سال 1285 برای دیدار با صدراعظم وقت عازم تهران شد و پس از یک سفر ده روزه به تهران رسید. اینچنین بود که در پی تلاش گسترده خانواده سیدمصطفی ، قاتل وی در چهارم ربیع الاول 1323 هجری قمری برابر با 1285 هجری شمسی به جوخه اعدام سپرده شد.
سیدمرتضی پس از بازگشت به خمین تحصیلات را نزد عالمان آن دیار پی گرفت و سپس در 14 سالگی به همراه سیدنورالدین برادر و افتخارالعلما استادش جهت ادامه تحصیل به اصفهان عزیمت کرد. او در مدرسه ملاعبدالله ساکن شد و در آنجا ادبیات ، منطق ، کلام ، فقه ، اصول و هیئت و نجوم را نزد علمای اصفهان از جمله بزرگانی چون مرحوم آیت الله حاج آقا رحیم ارباب، آقا شیخ علی یزدی و مرحوم تویسرکانی فرا گرفت و در کلاس درس آیت الله العظمی خاتون آبادی دروس سطح و خارج فقه و اصول را طی کرد.
پسندیده پس از گذراندن دوره های سطح و خارج دروس حوزوی ، به خمین بازگشت و همزمان با اقامه نماز جماعت ، کلاس های دروس فقه و اصول ، کلام و منطق و نحو را در آن شهر برپا کرد. کلاس هایی که یکی از شاگردانش امام خمینی بود.
: با تبعید امام به ترکیه و سپس عراق، آیت الله پسندیده علی رغم خطرات فراوان رژیم ، در طول سال های تبعید امام خمینی ، مسئولیت تأمین و پرداخت شهریه شاگردان ایشان در قم را برعهده گرفت . کمک مالی به خانواده زندانیان سیاسی و تبعیدشدگان و پرداخت شهریه امام در حوزه های علمیه سراسر کشور، باعث شد نام و موقعیت امام در حوزه حفظ و تقویت شود
مبارزه و ظلم ستیزی با زندگی مرتضی پسندیده عجین بود. در این دوران که ناامنی در سراسر کشور رواج داشت ، خمین نیز از شر اشرار در امان نبود و هر از چند گاهی ، اشرار مسلح به آن شهر حمله می کردند. اینچنین بود که به علت ضعف حکومت در قبال ایجاد امنیت ، مردم خود دست به کار شده و برای اجرای این امر، همه مردم اعم از علما، تجار، خوانین و... مسلح بودند و به مقابله با اشرار می پرداختند. در یکی از همین درگیری ها سیدمرتضی که 10 سال بیشتر نداشت به عنوان یکی از تفنگچیان به مقابله با اشرار پرداخت.
سیدمرتضی پسندیده از دوران نوجوانی برای دفاع از مردمان دیارش اسلحه بر دوش گرفت و پس از آن در کنار برخی دیگر از علمای اصفهان در جریان جنگ جهانی اول برای ایستادگی در برابر قوای متجاوز انگلیس تعلیمات نظامی دید و در اردوی نظامی روحانیون منطقه شرکت کرد .
پسندیده در رابطه با حل مشکلات مردمی و مبارزات آنان ، با سیدحسن مدرس ارتباط گرفت و در این راستا به نزد سردار سپه ـ رضاخان ـ رفت که از طرف وی به نداشتن حسن نیت متهم شد. پسندیده از جمله روحانیون هوادار نهضت ملی بود و در جریان مبارزات ملی شدن صنعت نفت مشارکت فعال داشت، موضوعی که همواره از آن به عنوان یکی از افتخارات زندگی اش یاد می کرد.
یکی از مقاطع مهم مبارزات آیت الله پسندیده ساماندهی مبارزات مردم خمین در واقعه 15 خرداد 1342 بود. او در روز 15 خرداد، با سخنرانی در میدان مرکزی خمین ، بطور آشکارا به حمایت از حرکت برادرش امام خمینی پرداخت.
پس از قیام خونین 15 خرداد و دستگیری امام خمینی، آیت الله پسندیده به همراه مراجع و علمای دیگر ، به تهران عزیمت کرد و در اعتراض دسته جمعی علما به این واقعه مشارکت فعال داشت.
در پی اعتراض امام خمینی به تصویب لایحه کاپیتولاسیون که به بازداشت و تبعید ایشان انجامید، آیت الله پسندیده طی نامه ای به امیرعباس هویدا نخست وزیر وقت، ضمن درخواست مسافرت به ترکیه و ملاقات با امام ، چنین نوشت : «ادامه تبعید مرجع تقلید شیعیان حضرت آیت الله العظمی خمینی مدظله العالی، با شایعات اخیر موجب نگرانی شدید است...»
با تبعید امام به ترکیه و سپس عراق، آیت الله پسندیده علی رغم خطرات فراوان رژیم ، در طول سال های تبعید امام خمینی ، مسئولیت تأمین و پرداخت شهریه شاگردان ایشان در قم را برعهده گرفت . کمک مالی به خانواده زندانیان سیاسی و تبعیدشدگان و پرداخت شهریه امام در حوزه های علمیه سراسر کشور، باعث شد نام و موقعیت امام در حوزه حفظ و تقویت شود.
سرانجام این عالم ربانی و فقیه سترگ در 22 آبان سال 1375هجری شمسی بعد از حدود یک قرن زندگی پرفراز و نشیب در سن 100سالگی  بدرود حیات گفت و در مسجد بالاسر حضرت معصومه ( س ) به خاک سپرده شد

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید