مسیر سبز
مسیر سبز

حداد: باید فرهنگ اسلامی را مهندسی کنیم خبرگزاری ایسنا:حداد عادل

حداد: باید فرهنگ اسلامی را مهندسی کنیم
خبرگزاری ایسنا:حداد عادل در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به نامگذاری سال 93 با عنوان اقتصاد و فرهنگ به بحث مهندسی فرهنگی اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری سال‌ها قبل عنوان «مهندسی فرهنگ» را مطرح کردند.

وی با بیان اینکه کلمه مهندسی فرهنگی کلمه تعجب‌برانگیزی است، خاطرنشان کرد: این کلمه از آنجایی تعجب‌برانگیز است که معمولا آدم‌ها یا اهل فرهنگ هستند یا مهندس و تصور عمومی این است که این دو بحث با هم متفاوت هستند.

حدادعادل با بیان اینکه موضوع مهندسی فرهنگ از سال‌ها قبل در شورای عالی انقلاب فرهنگی جدی گرفته شده است، اظهار کرد: از سال‌ها قبل در شورای عالی انقلاب، کارگروهی در این زمینه تشکیل شده است که این نوع کارگروه مطالب مفصلی تحت عنوان مهندسی فرهنگ به شورای انقلاب فرهنگی ارائه کرده است. این شورا طی جلسات طولانی در این باره اسنادی را به تصویب رسانده است.

رییس فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: حال دولت فعلی نگاهی انتقادی به این مصوبه دارد و آقای آشنا ماموریتی گرفته است که با همراه کردن چند نفر دیگر در مورد این مصوبه تجدیدنظری داشته باشند. از سوی دولت اینگونه اعلام شده است که مصوبه قبلی شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه‌ای بیش از حد مفصل است.

وی با بیان اینکه به نظر من اگر ما بخواهیم آنطور که مورد نظر مقام معظم رهبری است، مهندسی فرهنگی را در کشور محقق کنیم، گفت: باید ابتدا مطالعاتی بنیادی نسبت به مبانی فرهنگی تاریخ کشور داشته باشیم. ما باید هم از آسیب‌ها و هم از آمال مطلوبی که می‌خواهیم به سمت آن حرکت کنیم، فهرستی کامل تهیه کنیم. ما همچنین باید فهرستی جامع از مسائل و فهرست دیگری از دستگاه‌های مسوول و نهادهای فرهنگی موثر و فعال در عرصه فرهنگ کشور داشته باشیم. سپس باید تعیین کنیم که هرکدام از این دستگاه‌ها و نهادها چه وظیفه‌ای برعهده دارند.

حدادعادل با اشاره به جایگاه روحانیت، صداوسیما و رسانه‌ها، آموزش و پرورش، خانواده و وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت علوم به عنوان دستگاه‌های مسوول در بحث فرهنگ کشور اظهار کرد: هرکدام از این موارد، از مولفه‌های بسیار زیاد و مختلفی تشکیل شده‌اند. همه این دستگاه‌ها امروز کار خود را انجام می‌دهند اما ما باید به این نکته توجه کنیم که آیا این دستگاه‌ها در راستای مهندسی فرهنگ حرکت می‌کنند یا خیر.

رییس فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: من فکر می‌کنم که مراد رهبری از بحث مهندسی فرهنگ این است که افرادی که دور میز شورای انقلاب فرهنگی نشسته‌اند، باید با محوریت رییس جمهور که ریاست این شورا را نیز عهده‌دار است، به نحوی در بحث فرهنگ کار کنند که کارهایشان یک هم‌افزایی داشته باشد و مشخص شود که هر دستگاه عضو این شورا در نقشه راه کشور چه نقشی دارد.

حدادعادل با بیان اینکه مهندسی فرهنگی موضوعی نیست که در تاریخ دنیا و کشور اتفاق نیفتاده باشد، گفت: هر زمان فرهنگ جامعه‌ای عوض شود، قطعا در آن کار فرهنگی حساب‌شده‌ای صورت می‌گیرد. به طور مثال هنگام ورود اسلام به کشور ما، مسلمانان توانستند فرهنگ کشور را تغییر دهند. در زمان کودتای 28 مرداد نیز آمریکایی‌ها در کشور برای اینکه فرهنگ مورد نظر خود را جایگزین فرهنگ ایرانی کنند، مهندسی فرهنگی انجام دادند. آنها می‌دانستند که از طریق مهندسی فرهنگی می‌خواهند به کجا برسند و چه اهدافی را پیگیری کنند.

وی با تاکید بر اینکه برای گسترش فرهنگ اسلامی در کشور باید به مهندسی فرهنگی روی بیاوریم، اظهار کرد: امروز چنین درکی از صحبت‌های رهبری وجود ندارد و فعالیت‌های فرهنگی ما نظام‌مند نیست.

رییس فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی در ادامه این نشست در پاسخ به پرسش یکی از حاضران در جلسه مبنی بر اینکه چراکه تا زمانی مقام معظم رهبری به موضوعی تاکید نکنند مسوولان خود به آن توجهی نمی‌کنند، اظهار کرد: انقلاب فرهنگی در سال 59 صورت گرفت. در آن زمان بحث اصلی بحث فرهنگ بود اما گویا طرف مقابل ما نیز به بحث فرهنگ تاکید و توجه داشت.

حداد عادل در ادامه با اشاره به تاثیرات مشکلات اقتصادی در بحث فرهنگ اظهار کرد: مشکلات اقتصادی قطعا منجر به مفاسد و آسیب‌های فرهنگی می‌شود. چراکه خرابی اقتصاد به فرهنگ نیز لطمه می‌زند. نگاه اسلامی نیز اینگونه است که در جامعه‌ای که فقر بیداد می‌کند فرهنگ غنی می‌شود.

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه ارزیابی و پیش‌بینی شما از وضعیت اصولگرایان در انتخابات مجلس آینده چیست، اظهار کرد: تجربه انصراف از یارانه‌ها نشان داد که خیلی نمی‌توان پیش‌بینی داشت. ما وظیفه داریم که عیوب خود را بشناسیم و به وظایف اسلامی و ملی خود عمل کنیم. به هیچ وجه هم نباید ناامید شویم چراکه وضعیت امروز ما به هیچ وجه قابل مقایسه با سال 76 نیست. سال 76 وضعیت ما خیلی بدتر از امروز بود. ما نباید ناامید شویم. من فکر می‌کنم اگر صداقت داشته باشیم خداوند نیز همانطور که قول داده ما را کمک می‌کند.

رییس فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا به نظر شما کاری که اصلاح‌طلبان نتوانستند در مجلس ششم انجام دهند، همان کاری نیست که شما در مجلس هفتم و هشتم علیه آنها انجام دادید؟ گفت: به نظر من اینگونه نیست. چراکه به طور مثال در آن زمان هنگامی که بحث اعتبارنامه پسر آقای علیخانی مطرح بود، کمیسیون تحقیق آن پرونده را به صحن فرستاد که به رای گذاشته شود و ایشان از مجلس بیرون بروند اما من در آن زمان مانع از این کار شدم و به واسطه مسوولیتی که داشتم، نگذاشتم که خلاف قانون و مقررات اقدامی صورت بگیرد.

حداد عادل افزود: ما در آن زمان سعی کردیم که هیچ ظلمی در حق آنها نکنیم. اگر آنها نیز در مجلس هفتم، هشتم و نهم رای نیاوردند، هیچ ارتباطی به اداره ما در مجلس ندارد. ما د

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید