هر روز!
هر روز!

حریم خانواده،شلیک!! استفاده از ماهواره، حریم بین اعضای خانواده را

حریم خانواده،شلیک!! 
 استفاده از ماهواره، حریم بین اعضای خانواده را

حریم خانواده،شلیک!!
استفاده از ماهواره، حریم بین اعضای خانواده را از بین می‌برد و باعث بروز آسیب‌های جدی در خانواده‌ها(رواج بی‌بند و باری ،مدگرایی و اعتقاد پیدا کردن به خرافه‌پرستی، رسومات و رفتارهای غیر‌اصولی و مشکل‌ساز، مشکلات شخصیتی و دیگر فسادهای اخلاقی) می‌شود.


بر اساس پژوهش‌های انجام شده، در حال حاضر حدود 30 درصد از خانواده‌های ایرانی از ماهواره استفاده می‌کنند و درصد از آنها فقط تماشاچی فیلم‌ها و سریال‌های ماهواره‌ای هستند. از سوی دیگر، نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس می گوید : در حال حاضر 5‌/‌4 میلیون گیرنده و دیش ماهواره‌های غیرمجاز در کشورمان فعال است.
جواد آرین‌منش می‌افزاید: هم‌اکنون 17 هزار و 666 شبکه ماهواره‌ای در جهان فعال است که از این تعداد 3000 شبکه ماهواره‌ای در داخل ایران با آنتن‌های معمولی قابل دریافت است.
وی با اشاره به برخی‌ فعالیت‌های این شبکه‌ها عنوان می‌کند: از این تعداد 380 شبکه به موسیقی، 74 شبکه به تبلیغات مدل لباس و لوازم آرایشی و 273 شبکه به تبلیغ ادیان ساختگی اختصاص یافته‌اند. همچنین 235 شبکه برنامه‌های مبتذل پخش می‌کنند که هر سال بر شمار این شبکه‌ها افزوده می‌شود.
برخی معتقدند میزان استفاده و ضریب نفوذ این مهمان ناخوانده در نظام رسانه‌ای کشور بیش از آمارهای رسمی است، چون هنوز بسیاری از مردم از بیان این که در خانه خود دیش گیرنده شبکه‌های ماهواره‌ای دارند، خودداری می‌کنند.
فردین علیخواه، مدرس دانشگاه ، در مورد الگوی استفاده ایرانی‌ها از ماهواره می‌گوید: ارزیابی کارشناسی من آن است که از نظر مخاطب‌شناسی و دلایل رجوع به ماهواره تفاوت زیادی بین مخاطب ایرانی با مخاطبان تلویزیون در سایر نقاط دنیا وجود ندارد.
ایرانیان نیز عمدتا برای تماشای فیلم و سریال، موسیقی یا شوهای تلویزیونی و برنامه‌های تفریحی و سرگرمی‌که شامل ورزش هم می‌شود به سراغ ماهواره می‌روند. حتی به همین دلایل هم سراغ برنامه‌های صدا و سیما می‌روند. سایر موضوعاتی که از آنها به عنوان برنامه‌های اقلیت (Minority programs) نام می‌برند عموما مربوط به مخاطب خاص است.
به گفته او در چند سال اخیر، میزان استقبال مخاطبان ایرانی از شبکه‌های کشورهای عربی بیشتر شده است.
این استاد دانشگاه اضافه می‌کند: اگر تاریخ ورود ماهواره را به 3 دوره 5ساله تقسیم کنیم. ارزیابی من آن است که در دوره اول شبکه‌های کشورهای ترکیه بیشترین بیننده، در دوره دوم شبکه‌های اروپایی متعلق به کشور آلمان و فرانسه و در دوره سوم شبکه‌های کشورهای عربی بیشترین بیننده را داشت. البته توجه شود که حدود 60 درصد برنامه‌های ماهواره‌ای کشورهای عربی آمریکایی است که با زیرنویس عربی پخش می‌شود.
در برابر تنوع شبکه‌ها و گرایش برخی خانواده‌ها به استفاده از این وسیله نوظهور ارتباطی، جمعی از کارشناسان استفاده از این شبکه‌ها را معادل استحاله فرهنگی و سنت‌های خانوادگی می‌دانند

برنامه‌های ماهواره قصد دارند نوع تفکر و بینش سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ما را تغییر دهند و مصرف‌گرایی را میان تماشاگرانشان نهادینه کنند. این نوع شبکه‌ها ابتدا مغز مخاطبان خود را تسخیر و در ادامه آنچه خود دوست دارند را به آنها القا می‌کنند
کارشناسان ، درخصوص تأثیر ماهواره و اینترنت روی خانواده‌هایی که به این ابزار دسترسی دارند،‌هشدار می‌دهند ‌استفاده از اینترنت و ماهواره باعث بروز آسیب‌های جدی در خانواده‌ها می‌شود.
آنها می گویند اما به طور کلی، رواج بی‌بند و باری در خانواده‌ها از جمله عوارض استفاده نادرست از ماهواره است. مدگرایی و اعتقاد پیدا کردن به خرافه‌پرستی، رسومات و رفتارهای غیر‌اصولی و مشکل‌ساز، از دیگر مضرات استفاده از شبکه‌های ماهواره‌ای و اینترنتی است.
آسیب شناسان اجتماعی تاکید می‌کنند ‌‌ استفاده از اینترنت و ماهواره بدون کنترل والدین بخصوص برای دختران جوان که در سن رشد هستند، باعث بروز مشکلات شخصیتی می‌شود. ‌به گفته آنان استفاده نسل جوان از اینترنت و ماهواره حریم‌های بین افراد خانواده را از بین می‌برد.
اما متأسفانه برخی‌ خانواده‌ها بدون توجه به آسیب‌های ماهواره از این وسیله استفاده می‌کنند که این امر موجب بروز بسیاری از فسادهای اخلاقی می‌شود.
 
امان‌الله قرائی‌مقدم، آسیب‌شناس ، هدف شبکه‌های ماهواره‌ای را تغییر الگوی نگرشی و رفتاری خانواده‌ها می‌داند و می‌گوید: این برنامه‌ها قصد دارند نوع تفکر و بینش سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ما را تغییر دهند و مصرف‌گرایی را میان تماشاگرانشان نهادینه کنند. این نوع شبکه‌ها ابتدا مغز مخاطبان خود را تسخیر و در ادامه آنچه خود دوست دارند را به آنها القا می‌کنند.

وی معتقد است: شبکه‌های ماهواره‌ای به دنبال کانالیزه کردن جریان‌های فرهنگی هستند به این معنی که تمام جویبارهای کوچک فرهنگی به رودخانه اصلی که جهان‌بینی آنهاست منتقل شوند. اینها پیروان مکتب مک لوهان هستند که قصد دارند زبان، گفتار و بینش‌های خرده‌فرهنگ‌ها را تغییر دهند و به سمت فرهنگ آنگلا ساکسون غرب ببرند.
این جامعه‌شناس با اشاره به راه‌های مقابله با شبکه‌های ماهواره‌ای می‌گوید: جمع آوری خانه به خانه راه چاره این مشکل نیست. در حال حاضر راه‌های دیگری جایگزین دیش‌های ماهواره شده است و نمی‌توان با این روش‌های فیزیکی مقابل این هجوم ایستاد.
القائات شبکه‌های ماهواره به مخاطبان خود تا حدی زیاد و تأثیرگذار است که به هیچ عنوان نمی‌توان ادعا کرد بزرگسالان از آسیب‌های آن مصون هستند و تنها باید نوجوانان و جوانان را در این خصوص واکسینه کرد.
وی می افزاید: البته خطر برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای برای کودکان و نوجوانان به مراتب بیشتر است، چرا که آنان با تفکرات احساساتی و دور از تعقل، به تماشای برنامه‌ها می‌پردازند، لذا تصاویر ارائه شده توسط این شبکه‌ها در ذهن کودکان نقش بسته

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید