هر روز!
هر روز!

حقایق جالب درباره زلزله ( دانستنی های مهم در مورد زلزله

حقایق جالب درباره زلزله ( دانستنی های مهم در مورد زلزله

حقایق جالب درباره زلزله ( دانستنی های مهم در مورد زلزله )
سالانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار زلزله در جهان رخ می دهد که بیشتر آنها کمتر از ۳.۹ ریشتر قدرت دارند و احساس نمی شوند. تقریبا هر سال یک زلزله با قدرت ۸ ریشتر یا بیشتر در جهان واقع می شود.
به گزارش : مرکز لرزه نگاری کشور
زمین لرزه یا زلزله لرزش و جنبش زمین است که به علّت آزاد شدن انرژی ناشی از گسیختگی سریع در گسلهای پوستهٔ زمین در مدّتی کوتاه روی می دهد. محلّی که منشأ زمین لرزه است و انرژی از آنجا خارج می شود را کانون ژرفی، و نقطهٔ بالای کانون در سطح زمین را مرکز سطحی زمین لرزه گویند. پیش از وقوع زمین لرزهٔ اصلی معمولاً زلزله های نسبتاً خفیف تری در منطقه روی می دهد که به پیش لرزه معروفند. به لرزش های بعدی زمین لرزه نیز پس لرزه گویند که با شدّت کمتر و با فاصلهٔ زمانی گوناگون میان چند دقیقه تا چند ماه رخ می دهند.
: حقایق جالب درباره زلزله ( دانستنی های مهم در مورد زلزله )
زمین لرزه نتیجهٔ رهایی ناگهانی انرژی از داخل پوسته زمین است که امواج ارتعاشی را ایجاد می کند. زمین لرزه ها توسط دستگاه زلزله سنج یا لرزه نگار ثبت می شوند. مقدار بزرگی یک زلزله متناسب با انرژی آزاد شده زلزله است. زلزله های کوچکتر از بزرگی ۳ اغلب غیر محسوس و بزرگتر از ٦ خسارت های جدی را به بار می آورند.
در نزدیکی سطح زمین، زلزله به صورت ارتعاش یا گاهی جابجایی زمین نمایان می شود. زمانی که مرکز زمین لرزه در داخل دریا باشد،در صورت تغییر شکل زیاد و سریع بستر دریا باعث ایجاد سونامی می شود که معمولاً در زلزله های بزرگتر از بزرگی هشت ریشتر اتفاق می افتد. ارتعاشات زمین باعث ریزش کوه و همینطور فعالیت های آتشفشانی می شوند.
در حالت کلی کلمه زمین لرزه هر نوع ارتعاشی را در بر می گیرد – چه ارتعاش طبیعی چه مصنوعی توسط انسان – که موجب ایجاد امواج ارتعاشی می شود. زمین لرزه ها اغلب نتیجه حرکت گسل ها هستند، و همین طور میتواند حاصل فعالیت های آتشفشانی، ریزش کوه ها، انفجار معدن ها، و آزمایش های هسته ای باشد. نقطهٔ آغازین شکاف لرزه را کانون می نامند. مرکز زمین لرزه نقطه ای در راستای عمودی کانون و در سطح زمین است.
یکی از کارهای مهم آن است که خود را آماده کنیم تا در صورت وقوع زلزله، بدانیم باید چه کار کنیم. آماده بودن و دانستن این که موقع زلزله چه کاری باید انجام داد، می تواند در صورت وقوع زلزله بعدی جان بسیاری از افراد را نجات دهد.
موقع وقوع زلزله قبل از هر چیز آرامش خود را حفظ کنید. ترس و وحشت، سرعت عمل و صحت رفتار شما را کاهش می دهد. پس با اعتماد به نفس به سرعت نکات ایمنی را انجام دهید.
دوره متوسط یک زمین لرزه زیر ۳۰ ثانیه است اما برای زلزله های شدیدتر این زمان می تواند به چند دقیقه نیز برسد.
به محض احساس وقوع زلزله، در صورت امکان، اگر ساختمانی یک طبقه است و نزدیک در خروجی هستید، سریعاً از آن خارج شوید و به فضای باز بروید.
در صورتی که در ساختمان اداری چندین طبقه یا در مدرسه هستید، هر چه زودتر به زیر میز تحریر پناه ببرید به طرف راه های خروجی هجوم نبرید ممکن است همه همین تصمیم را دارا باشند و پلکانها شکسته و یا با جمعیت مسدود شده باشند.
سعی کنید زیر یک میز پناه بگیرید.
زیر میز محل مناسبی برای پناهگیری است. در کلاس مدرسه زیر میز تحریر خود پناه ببرید.
اگر به میز دسترسی ندارید به کنار دیواری بروید و به آن بچسبید.
اگر خارج از ساختمان هستید، از نزدیک شدن به ساختمانهای بلند، دیوارها و دیگر اشیایی که ممکن است فرو بریزد اجتناب کنید.
اگر داخل ساختمان هستید، مراقب افتادن آجر، لوستر و سایر وسایلی که ممکن است بلغزند و یا واژگون شوند، باشید. از پنجره ها و آئینه ها فاصله بگیرید در صورت احساس خطر به زیر میز، تختخواب، میان چارچوبهای محکم در و یا به گوشه ای دور از پنجره ها پناه ببرید.
محل امنی در داخل ساختمان انتخاب کرده و تا پایان لرزه ها در آنجا پناه بگیرید،
قبل از اتمام لرزه ها سعی کنید از محل خارج شوید.
سعی کنید تا وقتی تکان ها رفع نشده سر جای خود بمانید. سپس در کمال خونسردی و نظم محل را ترک کنید.یکی از مهمترین کارهایی که قبل از وقوع زلزله باید انجام دهید تهیه جعبه کمک های اولیه و انتخاب جای مناسب و ایمن برای دسترسی آسان به آن است.
۱. یک زلزله ۸.۸ ریشتری در شیلی در ۲۷ فوریه سال ۲۰۱۰ باعث شد شهر کانسپسیون بیش از سه متر به سمت غرب جابجا شود. این زلزله همچنین روز زمین را کوتاه کرد و کمی چرخش کهکشان را تغییر داد.
۲.مرگبارترین زلزله تاریخ در سال ۱۵۵۶ در شانزی چین رخ داد که حدود ۸۳۰ هزار نفر را به کام مرگ کشاند.
۳.سالانه هشت هزار نفر بر اثر زلزله جان خود را از دست می دهند و بر اساس برآوردها در چهار هزار سال اخیر حدود ۱۳ میلیون نفر به دلیل وقوع زلزله جان باخته اند.
۴.از دهه ۷۰ میلادی «مقیاس بزرگای گشتاوری» (MMS) جایگزین مقیاس ریشتر شد که در دهه ۳۰ کارش را شروع کرد به عنوان روش اندازه گیری آزاد شده توسط زلزله ها.
۵.زلزله سال ۲۰۰۴ در اقیانوس هند به اندازه ای انرژی آزاد کرد که برای روشن کردن تمام خانه ها و مغازه های آمریکا به مدت سه روز کافی بود.

۶.در یونان باستان، مردم بر این باور بودند که خدای دریا، پوزیدون باعث زلزله می شود. او وقتی عصبانی بود با نیزه سه شاخه به زمین حمله می کرد و زلزله ایجاد می کرد. رفتار غیر پیش بینی و خشن او باعث شد لقب «تکان دهنده زمین» را بگیرد.
۷.زلزله عمدتا با تغییرات زمین شناختی به وجود می آید اما ممکن است در اثر آزمایش های هسته ای، تست های معدنی و فعالیت آتشفشانی هم ایجاد شود.
۸.پس لرزه ها به این دلیل رخ می دهند که پوسته زمین دچار نقصان شده و می خواهد خود را با اثرات زلزله اصلی منطبق کند. زلزله های بزرگ ممکن است تا چهار سال پس لرزه دارا باشند.
۹.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید