هر روز!
هر روز!

حل معمای شکل گیری ماه : حل معمای شکل گیری

حل معمای شکل گیری ماه : حل معمای شکل گیری

حل معمای شکل گیری ماه
: حل معمای شکل گیری ماه
به گزارش گیزمودو، در ۱۶ ژوئیه ۱۹۴۵، ارتش آمریکا نخستین بمب اتمی را در محل آزمایش ترینیتی در جنوبی نیومکزیکو منفجر کرد. حرارت شدید انفجار باعث ذوب شدن لایه های بالایی خاک شنی محیط اطراف به شکل یک شیشه سبز رادیواکتیو موسوم به ترینیتیت تا مسافت حدود ۳۵۰ متر در همه جهات شد.
به گزارش : اکنون یک مطالعه نوین نشان داده که آب و سایر ترکیبات فرار در این ترینیتیت دقیقا مانند سنگهای ماه بسیار نادر هستند.
بسیاری از ستاره شناسان تصور می کنند که ماه از موادی ترکیب شده که حدود ۴.۵ میلیارد سال قبل طی یک یا چند برخورد بزرگ با اجسامی مانند زمین اولیه یا سیاره (سیاراتی) به اندازه مریخ در فضا پرتاب شده اند.
این نظریه پیش بینی کرده که چنین برخوردهایی احتمالا باعث بوجود آمدن حرارت بسیار بالایی شده که در نهایت ترکیبات فرار را از سنگ های تشکیل دهنده ماه بیرون کشیده است. تحلیل نوین محققان موسسه اقیانوس شناسی استریپس در دانشگاه کالیفرنیا، سان دیگو بر روی ترینیتیت، فرضیه مذکور را تقویت کرده است.
جیمز دی، مولف ارشد این تحقیق اظهار کرد: این مطالعه در اصل به ارائه شواهد تجربی در مورد شکل گیری علائم مشاهده شده در ماه توسط فرآیندهای فوق داغی مانند این انفجار اتمی پرداخته است.
محققان در این تحقیق، تکه هایی از ترینیتیت در مناطق مختلف این سایت را بررسی کرده و با سنجش ایزوتوپ های گوناگون مس در این شیشه اتمی به نتایج فوق دست یافتند. مس تحت دمای بالا به سرعت تبخیر می شود.
این یافته های نوین به محققان اطمینان داده که تعبیر آن ها از سنگهای ماه که توسط ماموریت آپولو به زمین آورده شده بودند، درست بوده است.
این تحقیق در مجله Science Advances منتشر شده است.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید