هر روز!
هر روز!

حماسه حماسه به رشته داستان‌های پهلوانی و رزمی گفته می‌شود

حماسه حماسه به رشته داستان‌های پهلوانی و رزمی گفته می‌شود

حماسه
حماسه به رشته داستان‌های پهلوانی و رزمی گفته می‌شود. حماسه‌ها عموماً منظوم نوشته می‌شوند. به داستان‌ها و موضوعات غیررزمی در ادبیات، بَزمی یا غِنایی گفته می‌شود.دن کیشوت نمونه ای خاص از حماسه است
حماسه گونه‌ای از متون وصفی است که به توصیف اعمال پهلوانی و افتخارات و بزرگی‌های قومی یا فردی می‌پردازد.
محققان منظومه‌های حماسی را به دو نوع تقسیم کرده‌اند: منظومه‌های حماسی طبیعی و ملی که خود به دو گونه حماسه‌های اساطیری و پهلوانی مانند قسمت عمده‌ای از شاهنامه و منظومه‌های حماسی تاریخی مانند اسکندرنامه بخش می‌شود و منظومه‌های حماسی مصنوع همچون هانرید اثر ولتر.
یَلنامه و پهلوان‌نامه واژه‌هایی پارسی‌تبار و برابرهای پارسی سره واژه عربی حماسه هستند. یل به معنی پهلوان است.
از مهم‌ترین ویژگی‌های حماسه آن است که مدت‌ها پس از حوادثی که از آنها سخن می‌گوید پدید می‌آید، اما به طور معمول معتقدات و آثار فکری و اجتماعی دوران شاعر با اعتقادات و سنت‌هایی دورانی که حماسه در آن بیان می‌شود اختلاط نمی‌یابد و شاعر با حذف کردن نشانه‌های فرهنگی دوران پیشین، آثار و نشانه‌ها ی زمان خود را در حماسه نمی‌آمیزد.
به طور کلی حماسه‌های پهلوانی و دینی که با ایام و لحظات خاصی از حیات ملی یک قوم در ارتباط است؛ دورانی که مردمان پیشین با مدنیت ساده و ابتدایی خود در تلاش برای تشکیل ملیت و تمدن خود بوده‌اند. موضوع داستان‌های حماسی همیشه نخستین دوره‌های تمدن آن ملت است و در دوره‌های ترقی و کمال استقلال و تمدن یک ملت شاعران بیشتر به حماسه‌های مصنوع می‌پردازند.
همچنین در عموم حماسه‌ها زمان و مکان وقایع مبهم است تا منظومه حماسی در زمان و مکان محدود نباشد.
ویژگی دیگر حماسه داستانی بودن آن می‌باشد. حماسه‌ها به صورت داستان بیان می شوند. وجود قهرمانان برتر در حماسه نیز از دیگر ویژگی‌های حماسه به شمار می رود. حوادث خارق العاده ای یا اغراق آمیزی که در حماسه ذکر می شوند و گاه باور آنها دشوار می‌باشد نیز از ویژگی‌های حماسه می باشد.
گروهی از محققان شعر حماسی را نتیجه و دنبالهٔ شعر غنایی می‌دانند و معتقدند که بیشتر آثار حماسی از ترکیب سروده‌هایی که شاعران پیشین در طول زمان برای قهرمانان و سرداران سروده‌اند، تشکیل شده‌است.
در کنار شاهنامه که مجموعه‌ای از بسیاری از منابع تاریخ و اسطوره ایران باستان است، شماری دیگر از حماسه‌های فارسی در دست است که از حماسه‌سرایی ساسانی ریشه می‌گیرند از جمله: گرشاسب‌نامه، بهمن‌نامه، فرامرزنامه، کوش‌نامه، برزونامه، شهریارنامه، آذربرزین‌نامه، بیژن‌نامه، لهراسب‌نامه و سام‌نامه. فهرست حماسه‌های ایرانی که دکتر ذبیح الله صفا می‌دهد شامل این کتابها نیز هست: داستان کک کوهزاد، داستان شبرنگ، داستان جمشید و جهانگیر نامه.
از حماسه سرایان معاصر می توان از مهدی اخوان ثالث و صدرا ذوالریاستین نام برد.
اعراب: عنتره بن شداد اغوزها: کوراوغلو اندونزی: کوین رامایانا اوستیا: حماسه نَرت ایران‌زمین: شاهنامه و دیگر حماسه‌ها باشقیرستان: اورال باتیر بلوچستان: هانی و شیخ مرید،همل تامیل: پنج حماسه بزرگ تایلند: راماکین تبت: حماسه گِسار خان تبرستان: هژبرسلطان چین:داستان عاشقانه سه‌پادشاهی ژاپن: داستان هِیکه فیلیپین: فلورانته و لورا قرقیزستان: مَناس کامبوج: رئامکر کردستان: شاهنامه کردی، مم و زین لائوس: پرا لاک پرا لام مالزی: حکایت هانگ توآه مغولستان: ژنگَر میان‌رودان: گیلگامش میانمار: یاما زاتداو هندوستان: مهاباراتا، رامایانا ویتنام: داستان کیو
ارمنستان: دلاوران ساسون اسپانیا: دن کیشوت استونی: کالویپوگ اسکاتلند: بروس اسکاندیناوی: اِدای شاعرانه آلبانی: عود کوهستان آلمان: سرود نیبلونگ‌ها انگلستان: بئوولف اوکراین: داستان لشکر ایگور ایتالیا: کمدی الهی ایرلند: گاورانی کولی پرتغال: لوسیادها روم: انه‌اید فرانسه: سرود رولاند فلاندر: شیر فلاندر فنلاند: کالوالا گرجستان: پلنگینه‌پوش لتونی: لاچپلسیس لهستان: استاد تادئوس لیتوانی: فصول مجارستان: مخاطرات سیگِت هلند: رینارد روباه یونان باستان: ایلیاد، اُدیسه
مالی: سونجاتا مصر باستان: داستان سینوهه
آرژانتین: مارتین فیرو شیلی: آروکانا

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید