هر روز!
هر روز!

حماسه 13 آبان ماه سیزدهم آبان یادآور حماسه جوانان این

حماسه 13 آبان ماه 
 سیزدهم آبان یادآور حماسه جوانان این

حماسه 13 آبان ماه
سیزدهم آبان یادآور حماسه جوانان این کشور در راه مبارزه با استکبار جهانی و الگو شدن این ایستادگی در مقابل جهانخواران و زور گویان و مستکبران جهانی برای جوانان و مردم کشورهای مظلوم و مستضعف دنیا می‌باشد. به تعبیر مقام معظم رهبری در روز سیزدهم آبان دو ضربه از طرف آمریکا به وسیله ایادی خود بر ملت و کشور ما وارد کردند ولی با تسخیر لانه جاسوسی سیلی محکم تری از جوانان ایرانی به آمریکا زده شد.


در سیزده آبان سال 1343، امام خمینی را به دلیل سخنرانی بر علیه قانون کاپیتولاسیون به صورت شبانه توسط عوامل شاه دستگیر و پس از زندانی کردن روانه تبعید نمودند. این رویداد زمینه‌ای برای رشد و بالندگی فکرها و روح‌های ملت ایران شد که نتیجه این بیداری و رشد را می‌توان در 14 سال بعد یعنی در سیزده آبان 1357، تظاهرات پاک‌ترین و بی‌آلایش‌ترین مردم یعنی دانش آموزان بر علیه رژیم ستم شاهی را مشاهده نمود که با نثار عزیزترین دارایی‌شان زمینه‌ای برای پیروزی این انقلاب شکوهمند شدند.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و آشکار شدن توطئه‌های طراحی شده در کشور و به وجود آمدن مشکلات متعدد در بین سطوح مختلف جامعه، نوبت به قشر فعال و آینده ساز کشور یعنی دانشجویان انقلابی رسید که با پیروی از بیانات دیده‌بان این نهضت به مقابله با دسیسه چینی و خیانت‌های سفارت آمریکای منحوس بپردازند. دانشجویان خط امام و انقلاب در سیزده آبان سال 1358 با تصرف و دستگیری عوامل سفارت خانه آمریکا در تهران و کشف مدارکی از جاسوسی و خیانت‌های این سفارت خانه کمک بزرگی به حرکت انقلاب نمودند.
حال با روشن شدن گوشه‌ای از مقاومت و ایثار مردم در برابر ابرقدرت‌ها می‌خواهیم نکته‌ای که شاید کمتر به آن پرداخته شده است را بررسی و موشکافی کنیم. پس از تسخیر سفارت آمریکا توسط دانشجویان خط امام و انقلاب، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی (ره) ، این حرکت دانشجویان را انقلاب دوم و بزرگ‌تر از انقلاب اول دانستند که جای تأمل دارد که چرا ایشان تسخیر لانه جاسوسی را بزرگ‌تر از آن همه کشته، زخمی، شهید و مشقت‌هایی که برای پیروزی انقلاب کشیده شد، دانستند؟
این‌ها شعار نیست. شما بدانید؛ آن روزی که لانهء جاسوسی تسخیر شد، دولت آمریکا آبرو و اعتبار و هیمنه‌اش چندین برابر امروز بود. شما امروز را نگاه نکنید که آمریکا در چشم‌ها سبک شده
مهم‌ترین دلیل بزرگ‌تر شدن انقلاب دوم نسبت به انقلاب اول را می‌توان در بیانات مقام معظم رهبری به وضوح پیدا کرد:
 «این‌ها شعار نیست. شما بدانید؛ آن روزی که لانهء جاسوسی تسخیر شد، دولت آمریکا آبرو و اعتبار و هیمنه‌اش چندین برابر امروز بود. شما امروز را نگاه نکنید که آمریکا در چشم‌ها سبک شده، کوچک شده، ملت‌ها علناً علیه آمریکا دشنام می‌دهند و آن‌ها را نفرین می‌کنند. آن روز اینجور نبود؛ آن روز آمریکا در دنیا یک هیمنهء ابرقدرتیِ درجهء یک داشت. جوان دانشجوی ما با شجاعت، با شهامت، به عنوان لبهء اصلی جبههء مقاومت ملت ایران، سفارتخانهء آنچنان آمریکائی را تسخیر کرد؛ کسانی را که آنجا بودند، زندانی کرد.»

بهترین دلیلی که می‌توان برای بزرگ‌تر شدن تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان در برابر آن همه کشته و زخمی و شهید بیان کرد، این نکته است که هیمنه و ابرقدرتی و ترس از روبرو شدن با آمریکا شکسته و سرآغازی برای اعتراضات جهانی شد.
طبق گفته سیاستمداران و جامعه‌شناسان، بهترین روش برای بررسی واقعه‌ای که در گذشته اتفاق افتاده قرار دادن خود در آن وضعیت است. در آن سال‌ها با توجه به وجود آمدن نظام تک قطبی در جهان به سردمداری آمریکای جنایتکار و ابرقدرتی این کشور در مقابل کشور تازه انقلاب شده و سرخورده ایران با همه تحریم‌هایی که روبرو بود، تنها کاری که به ذهن تحلیلگران سیاسی خطور نمی‌کرد این اقدام انقلابی بود که با توکل به خدا به وقوع پیوست.
اشغال سفارت آمریکا در حالی به وقوع پیوست که چشم جهانیان را به خود خیره کرد. سردمداران آمریکا که سال‌ها عادت کرده بودند آقای ملت ایران باشند این بار پس از پیروزی انقلاب می‌دیدند که سفارتشان توسط عده‌ای دانشجو تسخیر شده و حالا اسناد سال‌ها جاسوسیشان برملا خواهد شد. 444 روز این ماجرا طول کشید و در این بین اسناد و مدارک مهمی افشا شد. مطلب زیر گزارشی است که جاسوسان آمریکایی از امام خمینی (ره) برای ارسال به کاخ سفید تهیه کرده بودند. آن‌ها در مورد بنیان‌گذار جمهوری اسلامی چنین نظری داشتند:
«... روش اتخاذ تصمیم [امام] خمینی آرام و سنجیده است. او با صبر بی پایان همه نقطه نظرها را گوش می‌کند و به هنگام اخذ تصمیم او تنها و بدون واسطه اقدام می‌کند. وقتی وی تصمیمی می‌گیرد قاطعانه از آن دفاع می‌کند...»
روش اتخاذ تصمیم [امام] خمینی آرام و سنجیده است. او با صبر بی پایان همه نقطه نظرها را گوش می‌کند و به هنگام اخذ تصمیم او تنها و بدون واسطه اقدام می‌کند. وقتی وی تصمیمی می‌گیرد قاطعانه از آن دفاع می‌کند
... در جلسات انفرادی با غربی‌ها یا آن‌ها که تمایلی به غرب دارند [امام] خمینی بسیار بی‌تفاوت است و عکس‌العملی در مقابل مطالب مورد بحث ندارد. اگر مطلبی می‌خواهد بگوید به روش معمول خود قاطعانه بیان می‌دارد. مذاکره به روش معمول (بده و بستان) با خمینی مفهومی ندارد. در او جایی برای سازش و مصالحه وجود ندارد. احتمال اینکه کسی بتواند عقاید ‌[امام] خمینی را به مقدار قابل توجهی تعدیل کند بسیار کم است زیرا او به این گونه افراد با دید تحقیر و ظن می‌نگرد...
فرآوری : سامیه امینی
بخش تاریخ ایران و جهان تبیان

منبع : tebyan.net

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید