مسیر سبز
مسیر سبز

حیدری: روحيه پيروزي را از كی​روش آموختم : خسرو

حیدری: روحيه پيروزي را از كی​روش آموختم 
 : خسرو

حیدری: روحيه پيروزي را از كی​روش آموختم
: خسرو حيدري از جمله بازيكناني است كه كارلوس كیروش سرمربي تيم ملي فوتبال روي او براي حضور خوب و شايسته در مرحله نهايي انتخابي جام جهاني 2014 برزيل حساب ويژه‌اي گشوده است.

با اين‌كه خسرو مدتي بود به واسطه آسيب‌ديدگي نمي‌توانست براي تيم ملي بازي كند، اما قطعا خبر بهبودي او خبر مسرت‌بخشي براي كرش به حساب مي‌آيد.

بويژه آن‌كه حيدري نيز تاكيد دارد كه طي اين مدت از سرمربي پرتغالي تيم ملي نكات زيادي را آموخته است.

شايد به جرات بتوان گفت در پستي كه بازي مي‌كند جايگزيني ندارد و نفرات بعد از او با فاصله‌اي زياد در حركت هستند.

استارت‌هاي انفجاري‌اش در نزديكي دروازه تيم خودي تا طرف ديگر ميدان، ارسال‌هاي بي‌نقص در حين حركت و بعضا نفوذهاي مورب از ميانه زمين به سمت محوطه جريمه، همه و همه از او يك فوتباليست كامل در پست دفاع راست ساخته است.

همه اين مشخصه‌ها را كه بيشتر جنبه حركات رو به جلو دارند به شركت‌كردن او در كارهاي دفاعي با دقت و پيگيري لازم اضافه كنيد تا متوجه شويد كه بي‌دليل نيست از سال 2007 خسرو حيدري به اردوي تيم ملي فوتبال بزرگسالان ايران دعوت شده و توانسته رقباي جدي و صاحب‌نامي همچون حسين كعبي را كنار بزند.

رازهاي موفقيت اين چهره آرام و خوش‌اخلاق چندان پيچيده و دست‌نيافتني نيستند. با او درباره مسائل مختلف فوتبال از جمله وضعيت استقلال و شرايط تيم ملي به گفت و گو نشسته‌ايم كه در پي مي‌آيد.از فصل پيش شروع كن. چه شد كه از استقلال جدا شدي؟

شرايط به گونه‌اي رقم خورد كه چنين تصميمي گرفتم.

چه شرايطي؟

توضيح دادنش سخت است و فكر مي‌كنم بازكردن آن اتفاقات و شرايط آن موقع باشگاه نه‌تنها دردي از تيم ما كه خوشبختانه امسال شرايط خوبي دارد، دوا نمي‌كند بلكه ممكن است به حواشي هم دامن بزند.

يعني خودت نمي‌خواستي از استقلال جدا شوي؟

پيش از پاسخ‌دادن به اين سوال اين را مي‌گويم كه در اين سال‌ها كه وارد فوتبال شده‌ام هر تصميمي كه گرفته‌ام با ميل و خواست و اراده خودم بوده و هيچ‌كس نتوانسته نظرش را به من تحميل كند. اگر از استقلال رفتم خودم خواستم و اگر هم به استقلال برگشتم، با تصميم خودم بود.

اما چرا؟

قطعا دلايلي داشته‌ام كه بخشي از آنها به مسائل حرفه‌اي فوتبال بازمي‌گردد و بخش ديگر هم به مسائل شخصي زندگي‌ام.

اول در مورد كدام‌يك توضيح مي‌دهي؟

هيچ‌كدام، چون مسائل حرفه‌اي كه مشخص است و در فوتبال اينچنيني هر فوتباليستي بسته به موقعيت خودش مي‌سنجد كه چه تصميمي بگيرد. گاهي اوقات برخي تصميمات درست از آب درمي‌آيند و گاهي اشتباه.

تصميمات تو در كدام دسته جاي مي‌گيرند؟

شكر خدا تاكنون به لطف خودش و دعاي خير پدر و مادرم هر تصميمي گرفته‌ام خوب بوده و از گذشته‌ام راضي هستم. وقتي به استقلال پيوستم توانستم قهرماني ليگ برتر را تجربه كنم و وقتي به سپاهان رفتم اين تجربه را بار ديگر داشتم. حالا هم كه به استقلال آمدم در دو جام حذفي و ليگ برتر صاحب شانس جدي قهرماني هستيم.

علم غيب داري؟!

خير. فكر مي‌كنم خدا كمكم مي‌كند.

سهم اراده خودت چقدر است؟

ياد گرفته‌ام كه در زندگي براي رسيدن به حد اعلي در هر كاري تلاش كنم و با تمركز روي كارم آن را به نحو احسن انجام بدهم.

از چه كسي ياد گرفته‌اي؟

از خانواده‌ام.

پس خودت هم نقش داشته‌اي؟

صددرصد. مي‌توانيد از مربيانم در اين سال‌ها سوال كنيد. هميشه سعي كرده‌ام در هر تيمي كه هستم ذهنم را روي تمرينات و مسابقات متمركز كنم و در خدمت تيم باشم. در اين ميان لطف خداوند هم شامل حالم شده تا زحماتم به هدر نرود و هميشه در جمع دوستان و مربيان خوبي قرار گرفته‌ام كه تلاش‌هايم بيشتر ثمربخش شده باشد. استعداد ذاتي را هم اگر به آن اضافه كنم، شايد بتوان گفت كه تركيب همه اينها باعث شده در حال حاضر به اين سطح از فوتبال برسم.

تو در ارسال‌هايت خيلي دقيق و مسلط عمل مي‌كني. دليل خاصي دارد؟

شايد دليلش اين باشد كه خيلي تمرين مي‌كنم. خودم هم در اين ارتباط بادقت عمل خاص سعي دارم ارسال‌هايم درست به نقطه‌اي كه مي‌خواهم برسند.اما چطور در حال دويدن يا رد شدن از كنار مدافع حريف مي‌تواني همزمان چند كار را با هم انجام دهي؟

بيشترش به مرور زمان و برحسب عادت ايجاد مي‌شود. مثل اين‌كه وقتي كسي رانندگي بلد نيست هميشه به اين فكر مي‌كند كه چطور همزمان با گرفتن كلاچ، دنده عوض كند و همزمان به آينه هم نگاه كند و گاز بدهد و دوباره دنده عوض كند و ... اما خودتان هم قطعا مي‌دانيد كه همه اين اتفاقات براي كسي كه مدتي رانندگي كند به‌قدري عادي مي‌شود كه همزمان مي‌تواند بدون آن‌كه به اين همه كار فكر كند تك‌تك اين كارها را به نحو احسن انجام دهد.

من هم به همين شكل پس از انجام مكرر اين كارها حالا مي‌توانم در حال حركت نيم‌نگاهي به محوطه جريمه داشته باشم و ارسال‌هايم را انجام دهم.

چطور بي‌نقص مي‌شود يا حداقل كم‌نقص؟

(مي‌خندد)‌ اين هم مثل رانندگي است. همه اصول رانندگي را بلد هستند اما يك تعداد از راننده‌ها بادقت‌تر و بهتر كارشان را انجام مي‌دهند و شايد من هم از اين نظر دقت بيشتري در كار ارسال‌هايم به خرج مي‌دهم و يك كم هم شانس مي‌آورم.

جايي خواندم كه گفته بودي در نوجواني در طلاسازي كار مي‌كردي، كار سختي بود؟

تقريبا.

دقت زيادي هم مي‌طلبيد؟

بله.

آيا آن كارهايي كه در آن مدت انجام دادي روي بالارفتن دقتت تاثير داشته؟

نمي‌توانم بگويم نه، اما صددرصد هم نمي‌توانم بگويم بله. چون بخشي از اين مسائل ذاتي است و اكتسابي نيست. قبول دارم كه طلاسازي كاري ظريف است كه

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید