مسیر سبز
مسیر سبز

خاتمی: شنود می‌کنید لااقل دروغ نگویید! خبرگزاری ایسنا: حجت‌الاسلام والمسلمین

خاتمی: شنود می‌کنید لااقل دروغ نگویید!
خبرگزاری ایسنا: حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد خاتمی در جمع استانداران دولت اصلاحات اظهار کرد: درباره خودم می‌گویم که ای کاش شنود می‌شد یا آنچه بود، همان طور منتقل می‌شد به جاهای دیگر؛ نه اینکه مطالبی سرتاپا دروغ محض به نقل از من در بولتن‌ها بیاید و به بزرگان منتقل شود.

وی با ابراز خرسندی از حضور در جمع استانداران پیشین کشور گفت: به نظرم استانداران محور حرکت کشور و طبعاً نزدیک‌ترین افراد به مرکز حکومت هستند یا باید باشند، چون بالاخره مجری سیاست‌هایی هستند که رئیس‌جمهور مستقیماً درباره آنها از مردم رای گرفته است. بنابراین نزدیکی آنها با مرکز حکومت بسیار مساله اساسی است و انتخاب آنها هم بر این اساس بسیار ضروری و محرز است.

رییس بنیاد باران افزود: استانداران از نظر جایگاه اداری، مکانتی میان وزیر و معاون وزیر دارند یعنی به خاطر حیطه فعالیتشان و مسئولیتی که دارند بالاتر از معاون وزیرند و پایین‌تر از وزیر و این نشان‌دهنده اهمیت آنهاست.

خاتمی با بیان اینکه "استانداران، رئیس‌جمهور یک منطقه هستند"، اظهار کرد: آنها دقیقاً همان نقشی را دارند که رئیس‌جمهور در کل کشور دارد. اینها نشان دهنده اهمیت و نقش آنان است.

وی تصریح کرد: به یک معنا، اگر بگوئیم استانداران نقطه اتصال حکومت با مردم و نزدیک‌ترین و پیداترین نقطه اتصال جامعه به دولت هستند، سخنی به گزاف نگفته‌ایم و در این نقش نسبت به وزرا نیز مزیت دارند چون وزیران این طور ارتباط مستقیم را با مردم ندارند.

رئیس دولت اصلاحات یادآور شد: تمام مدیران ادارات شهرستانها زیر نظر استاندار کار می‌کنند و در واقع نمایندگی از کل مدیریت کشور در بخش‌ها و مناطق مختلف و مسئولیت آنجا را دارند. اگر به این نکات توجه شود، شاهد یک نوع انسجام و در غیر اینصورت شاهد آشفتگی کلی خواهیم بود.

خاتمی در ادامه با بیان اینکه "به دوستانی که فکر تأسیس مجمع استانداران را داشتند و پیگیری کردند، دست مریزاد می‌گویم"، تصریح کرد: تأسیس این نهاد که همه جناح‌ها و گروه‌ها هم در آن بودند و هستند، خیلی خوب بود. این از افتخارات دولت ما بود که از آن دوره آغاز شد.

وی ادامه داد: کاری دیگری که مبتکرانه و خوب بود، کار جناب آقای ناطق نوری بود. ایشان بعد از اینکه از وزارت کشور کنار رفتند رابطه‌شان را با استاندارانشان حفظ کردند به عنوان محورهای حرکت کشور، بطور مرتب نشست داشتند و دارند. ایشان در مسئولیت‌های دیگری هم که داشتند این رابطه را حفظ کردند. من هم خدمت جناب آقای موسوی لاری عرض کردم که این کار را انجام بدهید و کم و بیش این کار انجام شده است.

رییس‌جمهور پیشین کشورمان با بیان اینکه "این تجربه و دانش و به‌روز بودن در مقاطع مختلف می‌تواند مؤثر و مفید باشد"، اظهار کرد: این جمع حاضر، در منصب و مسئولیت رسمی باشند یا نباشند، می‌توانند به کشور، دولت و جامعه کمک کنند، پیشنهاد بدهند و حرکت به سوی جلو را سریعتر کنند. ما هم در سطح دیگری در این سال‌ها سعی کرده‌ایم دور هم بنشینیم، گپ بزنیم و صحبت کنیم، بدون اینکه تشکلی باشد و آن جمع قصد دخالت در امور را داشته باشد ولی نگاه داشت این سرمایه و انسجام و حتی‌الامکان انتقال دانش و تجربه به بعدی‌ها مفید است.

خاتمی در ادامه صحبتهای خود، به صحبت‌های مطرح شده در جلسه از سوی استانداران دولت اصلاحات درباره انتخابات اشاره کرد و گفت: همیشه این را گفته‌ام که باید ببینیم انتخابات اخیر چه شد و چه بود؟ اگر ما آن را از یاد ببریم، هیچ وقت از آنچه پیش آمده است نمی‌توانیم راضی و خشنود باشیم. همیشه نباید ایده‌آلی فکر کرد. مگر وقتی دوران ما بود همه‌چیز ایده‌آل بود؟ بالاخره مشکلاتی بود که یا ناشی از ضعف خود ما بود یا شرایط و اقتضائات جامعه ایجاب می‌کرد. ممکن است توقعاتی داشته باشیم ولی نشود، یعنی واقعاً عملی نباشد. ولی آنچه واقع شده است مبارک است و آثار خیرش هم در جامعه آشکار است.

رییس بنیاد باران اضافه کرد: همین مساله رفع حصر و آزادی‌ها که دوستان گفتند و امروز خیلی از آن صحبت می‌شود، آیا دولت می‌تواند مستقلاً و مستقیماً چنین بکند؟ در این که دلش می‌خواسته و تلاش هم کرده تردیدی نداریم ولی بالاخره مملکت است و عدم تداخل قوا باید باشد، بویژه دولت قانون‌گرایی که می‌خواهد تداخل نکند. گرچه ممکن است نهادهای دیگر تداخل بکنند ولی دولت باید روی روال عادی کار کند و امکاناتش هم محدود است.

رئیس دولت اصلاحات با بیان اینکه "ما معتقد به باز شدن فضا و نزدیک شدن دلها به یکدیگر هستیم تا همه با اشتیاق در خدمت نظام و انقلاب باشند"، تاکید کرد: این به نفع همه است و مطمئناً باز شدن فضا و رفع محدودیت‌ها و مسائل دیگر به نفع همه است و باید سعی کنیم این مسأله بصورتی که راضی‌کننده برای همه اطراف قضیه باشد انجام بگیرد. باید توقعاتمان را در حد امکانات و میسوراتی که وجود دارد در نظر بگیریم.

وی خطاب به استانداران دولت اصلاحات گفت: نگاه کنید به دولت و استانداران و آن را مقایسه کنید با آنچه قبلا بوده است. شما قطعاً خشنود می‌شوید، هرچند در برخی جاها سلیقه ما با آن‌ها ممکن است متفاوت باشد ولی روی هم رفته تحولی ایجاد شده است. امروز افراطیون بیشترین گلایه را دارند تا شما. ما هم باید توقعاتمان را محدود بکنیم، اصلا توقع نداریم جناح و جریانی که رسماً به ما تعلق دارد همه سرکار بیایند. نخیر، ما می‌خواهیم مملکت اداره شود و مشکلات حل شود؛ حال بدست هرکس که می‌خواهد باشد.

سیدمحمد خاتمی تصریح کرد: یک چیز را بارها گفته‌ام و الان هم دوباره تکرار می‌کنم که رئیس‌جمهور عهدی با مردم بسته، شعارهایی داده و مطالبی را گفته و متعهد است اینها را تا آنجایی که می‌تواند پیاده کند. مهمترین ابزار و شرط موفقیت او همکارانی هستند که با ایشان کار می‌کنند؛ آیا واقعاً این رویکردها را قبول دارند و صددرصد حاضرند

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید