هر روز!
هر روز!

خانه تکانی با اعمال شاقه عید با همه

خانه تکانی با اعمال شاقه 
 
 
 عید با همه

خانه تکانی با اعمال شاقه


عید با همه خوبی‌ها و شادی‌هایش از راه می‌رسد و همه در حال تدارک برای استقبال از سال نو هستند؛ هرکس به نوعی. از خرید و تهیه وسایل مورد نیاز شب سال نو و ایام نوروز و عید و عید دیدنی گرفته تا خانه تکانی و نظافت کلی منازل.
اما پیش از همه خانه تکانی؛ این کار که سنتی قدیمی است، فواید بسیاری دارد و البته مضراتی. همه خانه تمیز و مثل دسته گل می‌شود؛ دور ریختنی‌ها دور ریخته می‌شود و بوی بهار و عید می‌پیچد تو خانه ولی امان از شب عید. از پا درد و کمر درد گرفته تا خدای نکرده شکستگی دست و پا و یک عید همراه با آه و افسوس!
مشکلاتی که اگر احتیاط نکنیم، گریبانگیر همه ما می‌شود. پس بهتر است دقت کنیم و هنگام نظافت و خانه تکانی، زیاد به خودمان سخت نگیریم. اول از همه باید برنامه‌ریزی داشته باشیم و کارها را زودترشروع کنیم؛ کم‌کم و بتدریج پیش برویم تا روزهای آخر سال و شب عید با انبوهی از کارها روبه‌رو و درگیر نشویم.
کمردردهای مزمن
در حین انجام کارهای منزل، بلند کردن و جابه‌جایی اجسام، عملی اجتناب‌ناپذیر است که می‌تواند به مشکلات جدی برای خانم خانه منجر شود. بدون شک یکی از شایع‌ترین مشکلات پس از خانه تکانی کمر درد است که با اندکی دقت و احتیاط می‌توانیم مانع بروز آن شویم. کمر و پشت انسان در حقیقت تکیه‌گاه سر و قسمت فوقانی بدن است و از این رو، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. پس باید بسیار احتیاط کنیم و مواظب کمر خود باشیم. از آنجا که ناحیه کمر بسیار آسیب‌پذیر است، حتی بلند کردن جسمی به سبکی یک بالش ولی به شیوه‌ای نادرست می‌تواند مشکلاتی جدی برای ستون فقرات ما ایجاد کند.
پس هنگام بلند کردن اجسام دقت کنید و این گونه کارها را حتماً در حالت نشسته انجام دهید. با این‌که این کار سخت خواهد بود، ولی بهتر است برای حفظ سلامت بدن، آن را انجام دهید. در ضمن سعی کنید کمترین فشار را به کمر خود وارد کنید. به جای کمر، وظیفه حمل و جا به جا کردن اجسام را به پاها و عضلات پای خود بدهید.
اگر جسمی سنگین است یا بد حجم، حتما برای جابه‌جا کردن آن از کمک دیگران هم استفاده کنید. به یاد داشته باشید که شما انسانی معمولی هستید و نه یک انسان با نیرویی فوق‌العاده یا یک تراکتور.
نردبان‌های خطر ناک
در ایام خانه تکانی و روزهای آخر سال استفاده از نردبان‌ها و چهارپایه‌ها هم رونق می‌گیرد. همه ما باید هنگام استفاده از آنها بسیار مراقب باشیم و سعی کنیم وقتی تنها هستیم از آنها بالا نرویم. فراموش نکنید که پیش از استفاده، از استحکام و ایمنی نردبان یا چهارپایه نیز اطمینان حاصل کنید. همچنین هیچ‌گاه برای تمیز کردن شیشه‌ها و جاهایی که نیاز به نردبان دارد از لبه پنجره، قفسه کمد و... استفاده نکنید.
مسمومیت‌های شیمیایی
اما نکته بسیار مهم دیگر، هنگام تمیز کردن و نظافت منزل بخصوص هنگام استفاده از مواد شیمیایی بهتر است در و پنجره‌ها را باز کنید تا هوای آلوده داخل اتاق شما حبس نشود، بویژه وقتی از مواد شوینده و ضد عفونی‌کننده، سفیدکننده و... استفاده می‌کنید حتماً از تهویه مناسب هوای محیط مطمئن شوید تا خدای نکرده دچار مسمومیت نشوید.
هیچ‌گاه مواد سفیدکننده را با موادی که محتوی آمونیاک و مواد اسیدی هستند مخلوط نکنید. چون این مخلوط ممکن است باعث تولید گازهای سمی شود .
هنگام کار کردن با این‌گونه مواد ضمن مطالعه دستورالعمل و دقت در طرز استفاده آنها از آنجا که معمولاً این گونه مواد برای پوست و چشم بسیار مضر هستند حتماً از دستکش و ماسک استفاده کرده و احتیاط را در نظر بگیرید. به طور کلی خوب است برای انجام کارهای منزل از دستکش استفاده کنید تا پوست دست خود را از آسیب دیدن حفظ کنید.
کودکان آسیب پذیر
همچنین بکوشید روزها و ساعت‌هایی که کودکان در منزل نیستند نظافت کنید. حضور کودکان در منزل هم برای شما سخت خواهد بود و هم ممکن است برای آنها مشکل‌ساز باشد، ولی اگر آنها دوست دارند در کارهای خانه کمک شما باشند می‌توانید از آنها بخواهید با آب خالی چیزی را بشویند، ولی مواد شیمیایی را به هیچ‌وجه در اختیار آنها قرار ندهید.
هیچ‌گاه مواد سفیدکننده را با موادی که محتوی آمونیاک مواد اسیدی هستند و مخلوط نکنید. چون این مخلوط ممکن است باعث تولید گازهای سمی شود. در ضمن بهتر است به جای مواد شیمیایی بیشتر از مواد طبیعی مثل جوش شیرین و سرکه و.... برای نظافت استفاده کنید.
برای شستشوی آشپزخانه | دکوراسیونو سرویس‌های بهداشتی ، در میزان مصرف مواد ضدعفونی‌کننده دقت کنید. بهتر است کمتر از این‌گونه مواد استفاده کنید و در حقیقت مقدار مناسب مصرف آنها را در نظر بگیرید.
حتی اگر همه این موارد و این اصول را هم رعایت می‌کنید بهتر است زودتر دست به کار شوید تا همه کارها برای روزهای آخر سال باقی نماند و بتدریج و با برنامه‌ریزی کارها پیش برود تا خستگی و صدمات ناشی از کار هم کمتر شود. همچنین دقت کنید در مواقع احساس خستگی حتما به خودتان استراحت دهید و عجله‌ای برای اتمام سریع کارها نداشته باشید. بهتر است با برنامه‌ریزی مناسب و با رعایت نکات ایمنی با بدنی سالم و سرحال به استقبال بهار برویم.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید