iTech news
iTech news

۲۰ خرداد: آغاز عرضه رسمی Apple II، یکی از اسطوره‌های

۲۰ خرداد: آغاز عرضه رسمی Apple II، یکی از اسطوره‌های

۲۰ خرداد: آغاز عرضه رسمی Apple II، یکی از اسطوره‌های کامپیوترهای شخصی
ظهور کامپیوترهای شخصی در جنبه‌های گوناگون زندگی بشر در طول ۴۰ سال اخیر تأثیرگذار بوده است. از تغییر عادت‌های فرهنگی و کاری گرفته تا خلق بازارهای تجاری جدید، همانند سرگرمی‌های کامپیوتری، سخت‌افزارها، نرم‌افزارهای کاربردی و ... که هر یک به‌نوعی به‌واسطه حضور کامپیوترهای شخصی گسترش یافته‌اند.
۴۰ سال پیش در چنین روزی ( ۱۰ ژوئن ۱۹۷۷) شرکت تازه تأسیس اپل، کامپیوتر شخصی Apple II را ۵ روز پس از معرفی رسمی به بازار ارائه کرد که یکی از نخستین کامپیوترهای شخصی با موفقیت در فروش انبوه به‌حساب می‌آید و توانست در کنار موفقیت چشم‌گیر خود سنگ بنای شرکت تازه تأسیس اپل را مستحکم کند. این سری از کامپیوترهای شخصی که توسط استیو وازنیاک طراحی شده بود تا سال ۱۹۹۳ در خط تولید و سبد محصولات شرکت اپل قرار داشت تا اینکه در نوامبر ۱۹۹۳ این مدل از کامپیوترهای شخصی به‌نوعی در شرکت اپل بازنشسته شدند. البته قابل ذکر است که مدل اولیه Apple II در سال ۱۹۸۱ از خط تولید خارج شد.
بعضی از مشخصات اولیه این کامپیوتر شخصی قابل توجه است:پردازنده (CPU)1MHz  MOS Technology 6502حافظه رم4KBحافظه ذخیره‌سازیکاست صوتیکنترلر ویدئونمایش ۴۰ ستون و ۲۴ خط، به‌صورت تک‌رنگ
مشخصات فنی این رایانه شخصی شاید برای دوستانی که از سال‌های دور با کامپیوترها خاطره دارند جالب و برای کاربرانی که آن دوران را تجربه نکرده باشند عجیب و خنده‌دار باشد؛ ولی حقیقت این است که داشتن همین سخت‌افزارها روزگاری رؤیای بسیاری بوده است.دیگر رویدادهای مهم ۲۰ خرداد (۱۰ ژوئن)
۱۸۰۹ - حرکت اولین کشتی بخار
۱۸۳۷ - ثبت پتنت تلگراف ۵ سوزنه
۲۰۰۰ - افتتاح پل هزاره (Millennium Bridge ) در لندن
این مطلب در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ به‌روزرسانی شده است.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید