بهترین زندگی
بهترین زندگی

خرید اسباب بازی، چند توصیه کاربردی اسباب‌بازی مهم‌ترین عنصر

خرید اسباب بازی، چند توصیه کاربردی
اسباب‌بازی مهم‌ترین عنصر دنیای کودکان است تا آنجا که دنیای خود را با آن می‌سازند. کودکان با اسباب‌بازی زندگی می‌کنند، از آنها می‌آموزند و حتی با اسباب‌بازی‌های‌شان دوست می‌شوند. بچه‌ها می‌توانند ساعت‌ها با اسباب‌بازی‌ سرگرم شوند. آنها با این وسایل می‌توانند موضوعاتی را تجربه كنند كه در واقعیت شاید سال‌ها طول بكشد تا به آن تجربه‌ها برسند. همین‌ها کافی است تا اهمیت اسباب‌بازی برای کودکان را درک کنید.

بسیاری از والدین اسباب‌بازی‌ را وسیله‌ای لوكس و تجملی به حساب می‌آورند، اما ارزش پولی یك اسباب‌بازی لزوما با ارزش حقیقی آن برای تربیت و آموزش كودك، یكی نیست. اسباب‌بازی به همان اندازه که می‌تواند مفید و موثر باشد، ممکن است مضر و مخرب هم باشد. این شما هستید که یکی از این دو تاثیر را برای فرزندتان انتخاب می‌کنید. شاید شما هم ازجمله والدینی باشید که می‌خواهید بدانید چه معیارهایی برای خرید یك اسباب‌بازی مناسب برای كودك‌تان وجود دارد یا به‌عبارت دیگر، وسیله‌ای كه كودك‌تان بیشتر اوقاتش را با آن پر می‌كند تا چه حد برای او مفید خواهد بود. در این مطلب به شما می‌گوییم برای خرید یک اسباب‌بازی ایمن به چه نکاتی باید توجه کنید.

نكاتی برای خرید اسباب‌بازی
یكی از اهداف كمیسیون ایمنی محصول مصرف‌كننده (CPSC) محافظت از مصرف‌كنندگان و خانواده‌ها از خطرات اسباب‌بازی‌هاست. این كمیسیون قوانین و راهنمایی‌هایی را ایجاد می‌كند تا اطمینان حاصل كند محصولات مطمئن هستند. اسباب‌بازی‌ها به دلایل متفاوتی مانند داشتن وجود سرب، خطرات آتش‌سوزی، خفگی و مسائل دیگر كه ایجاد خطر می‌كنند، ممكن است ایمن نباشند.

ایمنی اسباب‌بازی یكی از مسائل نگران‌كننده برای همه پدر و مادرهاست. اغلب پدر و مادرها درباره خطراتی كه برخی وسایل دارند مانند برق‌گرفتگی یا خفگی اطلاعات دارند اما درباره آنچه نمی‌بینید چطور؟ می‌پرسید چه چیزهایی؟ خب مثلا سربی كه در برخی رنگ‌های نقاشی وجود دارد یا مواد شیمیایی كه در برخی وسایل پلاستیكی می‌توانید پیدا كنید. بد نیست مروری بر راهنمای زیر بیندازید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید:

1. برچسب را بخوانید
برچسب‌های اخطار اطلاعات مهمی در‌مورد چگونگی استفاده از اسباب‌بازی و اینكه این اسباب‌بازی برای چه سنی مناسب است، در‌اختیار شما قرار می‌دهند. برای مثال اگر روی بسته‌بندی نوشته شده «به‌دلیل وجود قطعات كوچك برای كودكان زیر 36‌ماه مناسب نیست» باید به هشدار عمل كنید. اسباب‌بازی‌هایی كه از جنس پارچه هستند، باید دارای برچسب «غیرقابل اشتعال» flame resistant باشند. اسباب‌بازی‌های پشمی و پارچه‌ای باید قابل شست‌وشو باشند و تمام اسباب‌بازی‌ها باید با مواد رنگی بدون سرب، رنگ شده باشند. لوازم كاردستی و نقاشی كودكان (مثل مداد شمعی)، باید عنوان «غیرسمی» (non toxic) را جایی روی برچسب یا جلدشان داشته باشند. به كودك خود بیاموزید چگونه از اسباب‌بازی به شكل صحیح استفاده كند.

 2. از خفگی پیشگیری کنید
طمینان حاصل كنید تمام لوازم و قسمت‌های اسباب‌بازی بزرگ‌تر از آن است كه كودك شما بتواند آن را به دهان ببرد و ببلعد. خفگی هنگام بازی با اسباب‌بازی از رایج‌ترین خطرات برای كودكان در جهان محسوب می‌شود، بنابراین باید از خریداری اسباب‌بازی‌های كوچك یا چند تكه خودداری كرد، زیرا ممكن است كودك هنگام بازی با آنها، ناخواسته تكه‌ای را در دهان فرو كند و این كار باعث خفگی او شود.

3. اسباب‌بازی با صداهای بلند نخرید
این کار ممكن است باعث ایجاد مشكل در گوش كودك شما شود. كودكان نسبت به بزرگسالان، حساسیت بیشتری به صداها دارند و متاسفانه بسیاری از اسباب‌بازی‌های موجود در بازار، مانند بعضی اسباب‌بازی‌های الكترونیكی و موسیقی و ماشین‌ها، صداهای بسیار بلندی دارند كه ممكن است صدمه‌ای به شنوایی كودكان در آینده وارد كنند.

4. اسباب‌بازی‌های خوش‌ساخت بخرید
اطمینان حاصل كنید كه تمام قطعات، درزها و شكاف‌ها نرم هستند و قسمت تیز و برنده ندارند. همچنین اسباب‌بازی باید قابل شست‌و‌شو باشد. هر روبان یا رشته‌ای كه ممكن است باعث خفگی شود از اسباب‌بازی جدا كنید. حواس‌تان به اسباب‌بازی‌هایی كه گلوله‌های كوچك دارد، باشد چون ممكن است باعث خفگی شود.

5. تاییدیه UL
اسباب‌بازی‌های برقی باید تایید ULرا داشته باشند برچسب را چك كنید تا مطمئن شوید.

6. آویز تخت
 اسباب‌بازی‌هایی كه از تخت آویزان هستند باید سیم‌ها و رشته‌هایی كوتاه داشته باشند،  این کار برای این است که  ایجاد خفگی نكنند. این‌گونه اسباب‌بازی‌ها به محض اینكه كودك قادر به ایستادن بود باید برداشته شود. هنگام خرید اسباب‌بازی مخصوص تختخواب كودكان باید به این موضوع توجه كنیم كه چیزهایی را خریداری كنیم كه طناب، زنجیر، بند چرمی و... نداشته باشد، زیرا ممكن است باعث خفگی كودك در تختخواب شوند. همچنین باید آنها را در جای مرتفعی قرار داد كه وقتی كودك در تختخواب سرپا ایستاده است، به آنها دسترسی پیدا نكند.

7. اسباب‌بازی باید بدون سرب باشد
والدین باید درباره مدادرنگی‌هایی كه حاوی سرب هستند، محتاط باشند. قوانین جدید كمیسیون ایمنی محصول مصرف‌كننده بر محدود كردن مقدار سرب مجاز در محصولات تاكید دارد. براساس قانون جدید وضع شده برای سازندگان اسباب بازی، اسباب‌بازی‌ها باید ایمنی كافی داشته و به هیچ‌عنوان سرب نداشته باشند. مراقب فروشگا‌ه‌هایی كه اسباب‌بازی دست‌دوم می‌فروشند، باشید.

احتمالا لازم است اسباب‌بازی‌های قدیمی خانه را دور بریزید به‌خصوص آنهایی كه رنگ شده‌اند. علائم مسمومیت با سرب شامل تهوع، استفراغ، بی‌حالی، ‌رشد نكردن، وزن راكد و از دست دادن اشتها باشد. مهم‌ترین مسئله این است كه شما به اسباب‌بازی مشكوك شوید و اگر خواستید كودك‌تان را نزد پزشك اطفال ببرید ب

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید