هر روز!
هر روز!

خطرات بهار برای پوست : خطرات بهار برای پوست

خطرات بهار برای پوست : خطرات بهار برای پوست

خطرات بهار برای پوست
: خطرات بهار برای پوست
بسیاری می گویند پوست در زمستان خشک می شود و در تابستان هم باید از آفتاب درامان بماند ولی بهار، این فصل معتدل، با پوست مهربان است. نظر شما را در این باره نمی دانم اما دکتر نیلفروش زاده، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در گفت وگویی تاکید کرده است که مراقبت از پوست فصل نمی شناسد و باید این کار را مانند نیاز به غذا برای بدن دانست و به سلامت پوست بها داد و آن را از آلودگی های محیطی حفظ کرد.
به گزارش خیلی از مردم به دلیل تمیزی و رطوبت هوا در بهار، شاهد بهتر شدن وضعیت پوست خود هستند اما اینکه مراقبت های پوستی را به بهانه پاکی هوا و کمتر شدن آلودگی تعطیل کنیم، اصلا منطقی نیست. همه ما به خصوص کودکان و نوجوانان به دلیل شرایط آب وهوایی در فصول بهار و تابستان، بیشتر در معرض مستقیم نورآفتاب قرار می گیریم. به خصوص پسرها که بیشتر برای شنا به استخر و دریا و برای بازی به محیط پارک و فضاهای آزاد می روند. در حالی که قطعا اگر از پوست مراقبت نکنیم، سلامت ما به خطر می افتد. گذشته از این، گرما و افزایش تدریجی حرارت در فصل بهار عامل مهم روند افزایش تعریق است بنابراین اگر بهداشت پوست رعایت و شستشوی مناسب آن انجام نشود، می تواند باعث بروز بیماری هایی در پوست و مو شود.   مشکلات پوستی ای وجود دارد که در فصل بهار شایع شوند؟
بله، افرادی هستند که به نورآفتاب حساسیت دارند یا داروهایی مصرف می کنند که پوست را به نورآفتاب حساس می کند، بنابراین در فصول سرد پاییز و زمستان علائم مهمی ندارند ولی با شروع بهار به تدریج متوجه علائم پوستی مانند سرخی و التهاب و تورم در مناطق باز پوست مانند صورت می شوند. افراد سالمند بیشتر از این نظر باید تحت مراقبت باشند چون به دلیل مصرف داروهای متعدد، بیشتر ممکن است در شروع بهار متوجه علائم در صورت یا پشت دست ها شوند که در صورت مشاهده این تغییرات پوستی باید با پزشک معالج خود مشورت کنند. علاوه بر این، در بهار مردم بیشتر به مسافرت و گردش می روند و گاهی به دلیل نیاز به اسکان در منازل استیجاری به خصوص در شهرهای شمالی کشور، پزشکان متخصص پوست بیشتر با بیمارانی برخورد می کنند که دچار عفونت های انگلی مانند شپش، گال و به خصوص گزش حشرات شده اند که در این صورت به مداوای همه افراد خانواده نیاز است.
پس باید به ساکنان مناطق شمالی هشدار بهاره در این باره بدهیم.
نه لزوما، چون گزش حشرات در ساکنان بومی علائم پوستی ایجاد نمی کند و پوست آنها در برابر این گزش ها مصونیت پیدا کرده است ولی به دلیل اینکه در حافظه سلول های پوستی افراد غیربومی چنین تماسی وجود نداشته، این سموم وارد بدنشان می شود و دچار دانه های قرمز رنگ متعدد و خارش دار می شوند که در محل گزش یا عبور حشره از روی پوست به وجود می آید. تنها توصیه ما استفاده از پشه بند و حشره کش های استاندارد در اتاق خواب است که می تواند یک راه پیشگیری از گزش حشرات باشد، به خصوص کودکان بیشتر در معرض ظهور این علائم پوستی هستند. افزایش احتمال حساسیت تنفسی و آبریزش بینی و چشم در بهار شناخته شده است اما آیا این در مورد حساسیت پوست هم صادق است؟
امکانش وجود دارد اما نمی توان به قطعیت گفت. حساسیت تنفسی که به دلیل تشدید آلرژی ها با محرک هایی مثل شروع گرده افشانی گیاهان بیشتر ایجاد می شود، از نظر علل زمینه ساز با آلرژی پوستی تفاوت دارد. هر فردی باید محرک هایی که باعث حساسیت پوستی اش می شود، بشناسد مثلا غذاها داروها یا نورخورشید یا خشکی هوا می تواند باعث بروز این مشکل شود. به افرادی که پوست حساسی دارند، توصیه می کنم پوست خود را مرطوب نگه دارند چون هرچه خشک تر باشد دفاع پوست در مقابل آلرژن ها کم می شود. به محض خارش پوستی یا شروع علامت ها هم آنتی هیستامین بخورند چون اگر خارش شروع شود فرد با خاراندن می تواند به پوست خود صدمه بزند. با گرم شدن هوا و تعریق پوست بدن، به شستشوی روزانه پوست بیشتر اهمیت دهند وگرنه محیط مناسب برای رشد قارچ ها در پوست فراهم می شود. خارش و ایجاد لکه های تیره یا روشن و قهوه ای و گاه نارنجی در تنه از نشانه های درگیری پوست با قارچ است. چگونه می توان پوست را برای رشد این قارچ ها نامناسب کرد؟
با پوشیدن لباس های روشن و شستشوی مناسب روزانه با شوینده های غیرالکلی و آب ولرم. کسانی که در فصل بهار و تابستان لباس تیره می پوشند، به دلیل جلوگیری از دفع گرمای پوست و جذب بیشتر گرمای نورآفتاب، زمینه را برای افزایش تعریق مناطق پوشیده بدن فراهم می کنند. بهترین کار برای پیشگیری از مشکلات پوست، استفاده از ضدآفتاب است به خصوص اگر در بین ساعت های 10 صبح تا 3 بعد از ظهر که گرما بیشتر است، مجبور به حضور در محیط بیرون باشند. در مورد استفاده از مرطوب کننده ها چطور؟
در فصل بهار و تابستان غدد چربی فعال ترند و نیاز به مرطوب کننده، به اندازه فصل پاییز و زمستان نیست اما اگر پوست شما خشک است یا در محیط بادخیز هستید، حتما باید رطوبت پوست را با استفاده از مرطوب کننده مناسب تامین کنید. اگر پوست خشکی دارید باید در انتخاب نوع شوینده ها هم دقت کنید که مواد حاوی مرطوب کننده بزنید نه شوینده های صابونی که پوستتان را بیشتر خشک می کند.
به عنوان یک متخصص پوست، ضروری ترین مراقبت های پوستی فصل را چه می دانید؟
تاکید بر استفاده از حالت دهنده و نرم کننده های مناسب مو بعد از شامپوکردن به نظرم از مراقبت های ضروری در بهار است. اغلب خانم ها به دلیل تغییر ظاهر در ایام عید، با مواد شیمیایی گوناگون به موهایشان آسیب زده اند و بهتر است اگر نوک موهایشان خشک شده و شکستگی دارد، کمی آنها را کوتاه و حتما با نرم کننده مناسب تا رویش موی جدید از آسیب محافظت کنند.
منبع : ایران

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید